GP Japonska: opäť Alonso

Štvrtok, 16 október 2008

Prekvapujúcim víťazom Veľkej ceny Japonska, trinástej časti seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 je Španiel Fernando Alonso pred Poliakom Kubicom a Fínom Räikkönenom. Horúci kandidáti na titul Felipe Massa a Lewis Hamilton doplatili na vzájomnú kolíziu.

GP Japonska GP Japonska

Massa bol v cieli ôsmy a Hamilton až dvanásty, a to je veľké prekvapenie. Obaja najvážnejší ašpiranti na titul chybovali, čo ich stálo body o ktoré prišli. Massa získal len bod (po penalizácii Bourdaisa sú to body dva) za ôsme miesto, Hamilton žiadny za dvanáste. Kolízia došlo na samom začiatku pretekov. Na kontakt ich monopostov viac doplatil Hamilton, keď sa prepadol až na osemnáste miesto. Celé sa to začalo tým, že Hamilton sa snažil za každú cenu a hneď získať naspäť to, čo stratil krátko po štarte. Na začiatku pretekov kolíziu mal aj Coulthard a rozbil svoj monopost.

Preteky sa začali pekne zostra. Hamilton nemal najlepší štart a neobhájil prvé miesto z kvalifikácie. Rýchlejší bol Räikkönen, ale po tlačenici už po prvej zákrute sa z prvého miesta tešil Poliak Kubica, na druhú priečku poskočil Alonso, tretí bol Kovalainen a až štvrtý Räikkönen. Massa, až šiesty v kvalifikácii, klesol o jedno miesto a jazdil siedmy. Massa ani Hamilton však ešte netušili, že ich čaká trest od traťových komisárov v podobe prejazdom boxov. Aj na druhého jazdca McLarenu Kovaleinena prišla pohroma, keď pre poruchu musel v 17. kole odstúpiť.

Alonso už v kvalifikácii naznačil, že jeho monopost je dostatočne rýchly, na Kubicu sa však dotiahnuť nedokázal. Až po prvých zastávkach v boxoch sa Alonso prebojoval do čela a bolo jasné, že sa nič mimoriadne nestane, po Singapure môže vyhrať aj teraz v Japonsku. Kubica jazdil druhý a Räikkönen tretí. V závere sa očakával Fínov útok na druhé miesto Poliaka, ten však túto možnosť nepripustil.

Alonso si vedenie ustrážil až do cieľa a vyhral pre Kubicom a Räikkönenon. Po dobrom výkone a taktike tímu si štvrté miesto v cieli zaistil druhý pilot Renaulta Piquet, piate Trulli na Toyote a šieste Bourdais z tímu Toro Rosso, ktorý mal menšiu kolíziu s Massom, ale vyšiel z nej šťastne. Nebyť nej, mohol Massa pomýšľať aspoň na jeho trojbodové miesto. Vettel z Toro Rosso skončil siedmy a Massa po veľmi riskantnom útoku na Webbera (tvrdom zo strany Webbera) tri kolá pred koncom obsadil ôsmu priečku. Webber si deviate miesto obhájil, desiaty skončil Nick Heidfeld (v kvalifikácii 16.), keď jeho BMW Sauber použilo stratégiu jednej zastávky v boxoch.

Športoví komisári dodatočne potrestali Bourdaisa 25sekundovou penalizáciou za priestupok proti Massovi, takže jazdci, ktorí skončili za týmto Francúzom, sa posunuli o jedno miesto dopredu. Massa tak získal nie jeden, ale dva body, a o ďalší bodík sa tak priblížil k Hamiltonovi.

Seriál majstrovstiev sveta F1 bude pokračovať Veľkou cenou Číny 19. októbra, posledné preteky sú na programe 2. novembra v Brazílii, kde najneskôr spoznáme aj nového majstra sveta.