Hamilton vyhral v Mexiku. Rošáda s výsledkami.

Pondelok, 31 október 2016

Vo formule 1 boj o tohtoročný titul stále nie je rozhodnutý. Bude ho mať trojnásobný šampión Brit Lewis Hamilton, alebo po prvý raz v kariére Nemec Nico Rosberg? Zatiaľ je bližšie k nemu Rosberg, pre Hamiltona však hovoria posledné výsledky. Pred týždňom vyhral v USA a tento víkend aj v Mexiku.

formula
Nico Rosberg po USA neuspel ani teraz v Mexiku, zakaždým skončil druhý za Hamiltonom

Druhý za ním bol práve Rosberg a tretí Holanďan Max Verstappen. Ten však len do chvíle, kedy športoví komisári rozhodli o jeho päťsekundovej penalizácii za nedovolené skrátenie trate počas predbiehacieho manévru Nemca Vettela. Vo chvíli, kedy sa už prví traja v cieli, teda Hamilton, Rosberg a Verstappen chystali na stupne víťazov, Holanďanovi oznámili, že nie on je tretí, ale Vettel. Verstappen tak musel vycúvať z miestnosti, kde sa prví traja poberajú na vyhlasovanie výsledkov.

Ďalší nepríjemný moment, do ktorého bol zapletený 19ročný Holanďan, sa odohral už v prvej zákrute po štarte. Verstappen vytlačil svojim monopostom z dráhy Rosberga, ktorý však športoví komisári videli akoby nič nevideli a ich verdikt znel, že išlo o bežný incident a teda nie je čo riešiť. Za povšimnutie stojí aj situácia, keď sa kontroverzný holandský mladík po výjazde z boxov dostal za partnera z tímu Red Bull a zahlásil do tímového rádia: "Čo mám robiť, keď som zaseknutý za Ricciardom?" Asi chcel počuť, že mu ho odpracú z cesty?

To však ešte nie je koniec s výsledkami, aké sa objavili pôvodne. Ani to, čo sa odohralo pri vyhlasovaní a dekorovaní troch najlepších. Tu sa z tretieho miesta tešil Sebastian Vettel, neskôr si však športoví komisári predvolali jeho i Ricciarda a riešili ich vzájomný predbiehací manéver na konci pretekov. Komisári rozhodli, že Vettel nedovolene bránil útoku Racciarda, dostal 10sekundovú penalizáciu a klesol z tretieho na piate miesto. Na tretie postúpil Ricciardo a na štvrté Verstappen.

Vráťme sa teraz na začiatok pretekov. Hamilton sa z pozície víťaza kvalifikácie hneď po štarte ujal vedenia a počas celých pretekov si udržiaval pred druhým Rosbergom náskok od troch do sedem sekúnd. Rosberga sa pokúšal dostihnúť Verstappen, ale priblížiť sa mu bližšie ako na 1,4 sekundy nepodarilo. Nemohol tak použiť na rovinke systém DRS a dostať sa na druhé miesto. V jednom momente, keď Rosberg urobil pri brzdení chybu, sa mu to aj na moment podarilo, ale vyšiel mimo trať.

Razantná jazda Verstappena však ubrala dosť z dezénu jeho pneumatík a tak ku koncu pretekov ho dostihol jazdec Ferrari Vettel. Verstappen však aj tentoraz použil svoje "obranné" manévre a Vettela nepostil pred seba ani vtedy, keď si nedovolene skrátil trať, za čo ho nakoniec športoví komisári, ako sme už spomenuli, potrestali päťsekundovou penalizáciou. Aj keď bol v cieli tretí, pripočítaním 5 sekúnd klesol na piate miesto. Neskôr sa výsledky znovu menili, Vettel dostal penalizáciu 10 sekúnd, klesol na piate miesto, Ricciardo poskočil na tretie a štvrtý bol Verstappen.

Hamilton si do historických tabuliek zapísal už 51. víťazstvo a má presne toľko čo Francúz Alan Prost. Michael Schumacher ich má 91. V boji o tohtoročný titul stráca Hamilton v priebežnom poradí na Rosberga 19 bodov. Ak by zostávajúce preteky v Brazílii a Abú Dhabí vyhral opäť Hamilton a Rosberg skončil vždy druhý, majstrom by bol Rosberg. V iných prípadoch sa mení matematika. Isté však je, že majstrom sveta pre rok 2016 môže byť len jeden z nich.

Seriál formuly 1 pokračuje 13. novembra Veľkou cenou Brazílie. Bodku za ním urobia posledné preteky 27. novembra v Abú Dhabí v Spojených arabských emirátoch.

Výsledky Veľkej ceny Mexika

1. Lewis HamiltonV. Brit./Mercedes1:40:31,402 hod
2. Nico RosbergNem./Mercedes+8,354 s
4. Daniel RicciardoAustr./Red Bull+20,858
4. Max VerstappenHol./Red Bull+21,323
5. Sebastian VettelNem./Ferrari+27,313
6. Kimi RäikkönenFín./Ferrari+49,376
7. Nico HulkenbergNem./Force India+58.891s
8. Valtteri Bottas Fín./Williams+1:05,612 min
9. Felipe Massa Braz./Williams+1:16,206
10.Sergio Perez Mex./Force India+1:16,798

Priebežné poradie jazdcov (po 19 z 21 podujatí)

1. Nico RosbergNem./ Mercedes349 bodov
2. Lewis HamiltonV. Brit./ Mercedes330
3. Daniel RicciardoAus./ Red Bull239
4. Sebastian VettelNem./ Ferrari192
5. Kimi RäikkönenFín./ Ferrari178
6. Max VerstappenHol./ Red Bull177
7. Sergio PerezMex./Force India85
8. Valtteri BottasFín./Williams85
9. Nico HulkenbergNem./Force India60
10.Fernando AlonsoŠpan./McLaren52

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Mercedes679 bodov
2. Red Bull427
3. Ferrari365
4. Force India145
5. Williams136
6. McLaren74
7. Toro Rosso55
8. Haas29
9. Renault8
10. Manor1
11. Sauber0

Autor: J. Goldberger
Foto: formula1
Pridať komentár
Bleskovky
registraciezap
V máji 2019 sme na Slovensku zaznamenali registrácie nových osobných automobilov s celkovým počtom 9888 automobilov, čo oproti minulému roku s počtom 9674 registrovaných nových osobných automobilov predstavuje nárast o 2,21 %. Registrácie malých úžitkových automobilov kategórie N1dosiahli v máji 2019 počet 858 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka s počtom vozidiel 838 predstavuje nárast o 2,39 % . Po prijatí akčného plánu elektromobility a znovuzavedení podpory na kúpu elektrických a plug-in hybridných automobilov zaznamenali predajcovia zvýšený záujem zákazníkov o tento segment automobilov. Predaj je podmienený reštartom podpory, ktorý zatiaľ detailne ešte nie je známy.
VW a deti
Aj v tomto roku Volkswagen Slovakia prispeje deťom svojich zamestnancov na prázdninové letné tábory. Príspevok na tábor podľa vlastného výberu na Slovensku aj v zahraničí dostane aj tento rok viac ako 600 detí. Vlani takto VW Slovakia odľahčil rozpočty vyše 450 rodinám svojich zamestnancov. Výška príspevku sa pohybuje od 70 do 120 eur pri pobytových táboroch a 10 eur na deň pri denných táboroch. Deti zamestnancov VW Slovakia najčastejšie trávia prázdniny v táboroch na Slovensku. Tradíciou je Volkswagen Slovakia Sommer Camp, ktorý v tomto roku organizuje Nadácia VW Slovakia pre deti zamestnancov v blízkosti bratislavského závodu.Ilustračná snímka – autor VW
Sikyna Kegums 2019
Účastníci seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa z Ruska presťahovali do Lotyšska, kde sa konalo deviate podujatie seriálu a jazdci tak majú za sebou prvú polovicu tohtoročných pretekov. V Lotyšsku sa pretekalo na ich tradičnej pieskovej trati v Kegumse. Slovenský reprezentant Richard Šikyňa jazdiaci v triede MX2 na stroji KTM 250 SFX vo farbách českého JD Gunex si po tomto podujatí pripísal ďalšie 3 body za 18. miesto v prvej jazde. V druhej jazde po páde v úvodnom kole skončil nakoniec 23. Celkovo sa umiestnil na 22. mieste a rovnaká priečka mu patrí so ziskom 49 bodov aj priebežnom hodnotení seriálu. Manažér Peter Kolek: "Richard mal v Kegumse trochu smolu. Nevyhol sa pádu v sobotu v meranom tréningu, ani v nedeľu v druhej jazde. Potom musel sťahovať stratu. Dokázal sa posunúť z posledného na 23. miesto. Škoda, nebyť toho pádu v prvom kole, mohol zabodovať aj v druhej jazde."