Hamilton víťazí na Silverstone. Rosberg tretí.

Utorok, 12 júl 2016

Pred štartovom Veľkej ceny Veľkej Británie na Silverstone, ktorá bola desiatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, sa špekulovalo aj tom, či jazdci mercedesu štartujúci do pretekov z prvého radu, domáci Lewis Hamilton, víťaz kvalifikácie a Nemec Nico Rosberg z pozície vedľa neho sa nestretnú už v prvej zákrute po štarte ako tomu bolo napríklad v Barcelone. Hustý dážď pred pretekmi to však zariadil inak a štartovalo sa za bezpečnostným vozidlom, keďže ešte stále bolo na trati dosť vody.

1 Lewis Hamilton
Brit Lewis Hamilton vyhral už tretie preteky v rade a k líderstvu mu chýba už len bod

Keď potom v šiestom kole Safety Car opustil trať a začalo sa pretekať, Hamilton si vytvoril malý náskok, ktorý potom o pár kôl neskôr zvýšil na osem sekúnd. Potom už kolízia medzi jazdcami mercedesu nehrozila a Hamilton si udržiaval taký náskok, ktorý mu mal zabezpečiť isté víťazstvo. To mu aj na sto percent vyšlo, aj keď v jeho pätách bol stále Rosber a čakal na Hamiltovo prípadné zaváhanie. Nestalo, naopak pár kôl pred koncom pretekov začala Rosberga hnevať prevodovka.

Aby Rosberg nemusel odstaviť monopost mimo trať a odstúpi z pretekov, požiadal svojich technikov o radu. Tá prišla v podobe "resetuj softvér prevodovky", čo však nie je dovolené. Za to dostal po pretekoch po zasadnutí športových komisárov penalizáciu desať sekúnd. Takže aj keď prešiel cieľom ako druhý za víťazným Hamiltonom so stratou 6,9 sekundy a na stupni víťazov stál napravo od víťaza, penalizácia desať sekúnd ho odsunula na tretie miesto a na druhé postúpil pôvodne tretí v cieli Holanďan Verstappen.

Hamiltom zvíťazil na Silverstone tretí raz za sebou a celkove má na konte už 47 víťazstiev. V kvalifikácii si pripísal už 55. triumf. Jazdí v pohode a v posledných troch pretekoch nenašiel premožiteľa. Seriál sa prehupne cez svoju polovicu už o necelé dva týždne na Hungaroringu. Ak Rosberg chce o titul majstra sveta ďalej bojovať, bude musieť hodne pridať a priblížiť sa výsledkami k tým zo začiatku sezóny, kedy dokázal päťkrát vyhrať.

2 Fernando Alonso

McLaren ani s Fernandom Alonsom v kokpite nie je schopný dosahovať dobré výsledky a bodovať na čelných pozíciách. Aj keď motory Honda sú už spoľahlivejšie ako boli na začiatku sezóny, chýba im rýchlosť akú majú napríklad motory mercedes alebo Ferrari.

Štvrtý v cieli skončil Austrálčan Ricciardo, piaty Fín Räikkönen a šiesty Mexičan Perez. Bodovali aj Nemec Hülkenberg, Španiel Sainz, Nemec Vettel a jeden bod za desiate miesto si pripísal aj Rus Kvjat.

Prekvapením sa môže vidieť až deviate miesto Sebastiana Vettela, ktorý nemal najlepšiu kvalifikáciu: Navyše pred pretekmi menil prevodovku, čo ho na štarte odsunulo o päť miest dozadu a štartoval až z jedenástej pozície.

Celkom vydarenú kvalifikáciu mal Španiel Alonso z McLarenu, keď sa dostal až do záverečnej tretej časti a obsadil deviate miesto. V pretekoch však skončil až na nebodovanom 13. mieste, dokonca za tímovým spolujazdcom Britom Buttonom, ktorý bol dvanásty.

Najbližšie bude seriál pokračovať 24. júla Veľkou cenou Maďarska na Hungaroringu.

Výsledky Veľkej ceny Veľkej Británie (po 10 s penalizácii Rosberga)

1. Lewis HamiltonV. Brit./Mercedes1:34:55,831 hod