Honda F1: nový monopost v nových farbách

Utorok, 05 február 2008

V anglickom Brackley predstavila Honda 29. januára svoj úplne nový monopost RA 108 pre sezónu 2008 v seriáli majstrovstiev sveta formuly 1. Nový šéf tímu Ross Brown verí, že je pripravený tak, aby vrátil Hondu tam, kam patrí, na stupne víťazov.

Honda F1 Honda F1

Predstavenie nasledovalo pár dní po tom, ako nový monopost už neoficiálne vyskúšali piloti Jenson Button a Rubens Barrichello, i nový testovací jazdec Hondy Alex Wurz počas testov v španielskej Valencii. S novým monopostom naznačila Honda svoje plány na rok 2008 i na ďalšie roky. Honda po minuloročnom neúspechu v seriáli majstrovstiev sveta F1 potrebuje v novej sezóne zabodovať, znamená to, byť na stupňoch víťazov.

K tomu jej má dopomôcť aj nový šéf tímu Ross Brown, ktorý v uplynulých rokoch tak úspešne režíroval tím Ferrari. Skvelé pre Hondu a pre Browna by bolo, ak by sa opakovala situácia z roku 2006, keď Jenson Button doviedol monopost Honda do cieľa jedných pretekov na víťaznej pozícii. Po minuloročnej sezóne, v ktorej Honda získala v Pohári konštruktérov dohromady len 6 bodov, by úspešné účinkovanie jazdcov Buttona a Barrichellu v kolotoči F1 bolo tým, na čo v Honde netrpezlivo čakajú.

Honda F1 Honda F1

Ross Brown, nový šéf tímu, sa vyjadril, že aerodynamické riešenie a konštrukcia nového monopostu RA 108 má oproti svojmu predchodcovi úplne odlišnú koncepciu. Motor skonštruovali podľa pravidiel FIA o homologizácii a preto väčšina častí ostala nezmenená. Zmenili však geometriu výfuku a air box. Palivová zmes by teraz mala obsahovať 5,75% biopaliva, a to je práve to, v čom je Honda najviac doma. Nové je aj farebné riešenie: základnou je biela, zelenú farbu zeme a modrú oceánov má monopost na bokoch.

"Naším cieľom pre sezónu 2008 je návrat na pozície, na ktorých sme sa nachádzali v druhej polovici sezóny 2006, keď bojovala Honda o body v každých pretekoch. Až potom budeme mať stabilný základ na dosiahnutie ambicióznejších cieľov," – vyjadril hlavný cieľ Hondy Ross Brown pri uvedení nového monopostu v Brackley.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."