McLaren Mercedes: nový monopost

Utorok, 17 február 2009

Nový monopost McLaren Mercedes MP4-24 sa výrazne odlišuje od predošlého, na ktorom Lewis Hamilton získal v minulom roku titul majstra sveta vo formule 1. Vychádza z predchádzajúcich modelov, rešpektuje nové pravidlá pre tohtoročnú sezónu a mal by byť od minuloročného najmä rýchlejší i stabilnejší.

McLaren Mercedes

Medzi zmeny badateľné na prvý pohľad patria hladké pneumatiky a zrušenie dodatočných aerodynamických prvkov. V útrobách monopostu je skrytý systém KERS, ktorý v akumulátoroch zhromažďuje a spätne rekuperuje energiu získanú pri brzdení.

Systém KERS poskytne pilotovi na jeden okruh na viac ako šesť sekúnd doplnkový výkon 80 koní pre prídavný elektromotor. Elektromotor sa spúšťa tlačidlom na volante a prispieva k rýchlejšej akcelerácii. Skracuje čas na jeden okruh približne o 0,4 až 0,6 sekundy a zvyšuje tak celkovú priemernú rýchlosť na jedno kolo.

McLaren Mercedes

Podobný účinok má z kokpitu nastaviteľné predné krídlo, ktoré je teraz široké 180 centimetrov, rovnako ako monopost (predtým 140 cm), a je umiestnené vo výške 7,5 cm (predtým 15 cm) nad vozovkou, čím zvyšuje aerodynamický tlak na nápravu.

Lepšie podmienky pri predbiehaní prináša zadné krídlo. Šírku má skrátenú z jedného metra na 75 centimetrov a nesmie byť umiestnené vyššie ako 95 cm nad vozovkou (predtým 80 cm). To dovoľuje skrátiť vzdialenosť medzi monopostami, ktoré budú môcť teraz jazdiť tesnejšie za sebou.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."