McLaren Mercedes: nový monopost

Utorok, 17 február 2009

Nový monopost McLaren Mercedes MP4-24 sa výrazne odlišuje od predošlého, na ktorom Lewis Hamilton získal v minulom roku titul majstra sveta vo formule 1. Vychádza z predchádzajúcich modelov, rešpektuje nové pravidlá pre tohtoročnú sezónu a mal by byť od minuloročného najmä rýchlejší i stabilnejší.

McLaren Mercedes

Medzi zmeny badateľné na prvý pohľad patria hladké pneumatiky a zrušenie dodatočných aerodynamických prvkov. V útrobách monopostu je skrytý systém KERS, ktorý v akumulátoroch zhromažďuje a spätne rekuperuje energiu získanú pri brzdení.

Systém KERS poskytne pilotovi na jeden okruh na viac ako šesť sekúnd doplnkový výkon 80 koní pre prídavný elektromotor. Elektromotor sa spúšťa tlačidlom na volante a prispieva k rýchlejšej akcelerácii. Skracuje čas na jeden okruh približne o 0,4 až 0,6 sekundy a zvyšuje tak celkovú priemernú rýchlosť na jedno kolo.

McLaren Mercedes

Podobný účinok má z kokpitu nastaviteľné predné krídlo, ktoré je teraz široké 180 centimetrov, rovnako ako monopost (predtým 140 cm), a je umiestnené vo výške 7,5 cm (predtým 15 cm) nad vozovkou, čím zvyšuje aerodynamický tlak na nápravu.

Lepšie podmienky pri predbiehaní prináša zadné krídlo. Šírku má skrátenú z jedného metra na 75 centimetrov a nesmie byť umiestnené vyššie ako 95 cm nad vozovkou (predtým 80 cm). To dovoľuje skrátiť vzdialenosť medzi monopostami, ktoré budú môcť teraz jazdiť tesnejšie za sebou.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.