McLaren Mercedes: nový monopost

Utorok, 17 február 2009

Nový monopost McLaren Mercedes MP4-24 sa výrazne odlišuje od predošlého, na ktorom Lewis Hamilton získal v minulom roku titul majstra sveta vo formule 1. Vychádza z predchádzajúcich modelov, rešpektuje nové pravidlá pre tohtoročnú sezónu a mal by byť od minuloročného najmä rýchlejší i stabilnejší.

McLaren Mercedes

Medzi zmeny badateľné na prvý pohľad patria hladké pneumatiky a zrušenie dodatočných aerodynamických prvkov. V útrobách monopostu je skrytý systém KERS, ktorý v akumulátoroch zhromažďuje a spätne rekuperuje energiu získanú pri brzdení.

Systém KERS poskytne pilotovi na jeden okruh na viac ako šesť sekúnd doplnkový výkon 80 koní pre prídavný elektromotor. Elektromotor sa spúšťa tlačidlom na volante a prispieva k rýchlejšej akcelerácii. Skracuje čas na jeden okruh približne o 0,4 až 0,6 sekundy a zvyšuje tak celkovú priemernú rýchlosť na jedno kolo.

McLaren Mercedes

Podobný účinok má z kokpitu nastaviteľné predné krídlo, ktoré je teraz široké 180 centimetrov, rovnako ako monopost (predtým 140 cm), a je umiestnené vo výške 7,5 cm (predtým 15 cm) nad vozovkou, čím zvyšuje aerodynamický tlak na nápravu.

Lepšie podmienky pri predbiehaní prináša zadné krídlo. Šírku má skrátenú z jedného metra na 75 centimetrov a nesmie byť umiestnené vyššie ako 95 cm nad vozovkou (predtým 80 cm). To dovoľuje skrátiť vzdialenosť medzi monopostami, ktoré budú môcť teraz jazdiť tesnejšie za sebou.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.