Monaco: šou jedného muža

Utorok, 26 máj 2009

Kto v Monte Carlo, meste herní a boháčov, očakával dramatické preteky, bol skôr sklamaný ako nadšený. Šieste preteky seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 boli dosť jednotvárne a opraty aj tentoraz pevne držali v rukách piloti tímu Brawn GP. Už piaty raz v tejto sezóne zvíťazil Jenson Button, pred tímovým spolujazdcom Rubensom Barrichellom. Tretí bol v cieli minuloročný majster sveta Räikkönen zo stajne Ferrari.

Jenson Button
Víťazi: šťastní Jenson Button a Rubens Berrichello, "chladný" Kimmi Räikkönen

Už kvalifikácia v uliciach slávneho mesta naznačila možnosti jazdcov a tímov. Muziku tvrdili oba monoposty Brawn GP. Prvé miesto na štarte si vybojoval víťaz predchádzajúcich štyroch veľkých cien Button. Medzi neho a tretieho Barrichella sa postavil prekvapujúco Räikkönen na Ferrari. Nasledoval Vettel z tímu Red Bull a druhý pilot Ferrari Massa. Bezoblačné počasie a teplota nad dvadsať stupňov navrávali, že minuloročná upršaná Veľká cena Monaca sa opakovať nebude a keďže v uliciach hlavného mesta monackého kniežatstva sa ťažko predbieha, víťaza bolo treba hľadať medzi prvými piatimi z kvalifikácie. Hamilton mal v kvalifikácii haváriu a navyše menil aj prevodovku, takže štartoval úplne zozadu. A nedarilo sa ani jazdcom BMW Sauber, ani Toyotám.

Štart vyšiel Buttonovi, ale aj Barrichellovi, ktorý sa už pred prvou zákrutou dostal pred Räikkönena. Vettel zostal štvrtý a Massa piaty. Rosberg, ktorý bol najrýchlejší v tréningu pred kvalifikáciou, jazdil na šiestom mieste, Kovalainen na siedmom a Webber na ôsmom. Ak niekto očakával Hamiltonovu stíhaciu jazdu zo zadných pozícii, bol sklamaný, pretože bývalý majster sveta krúžil vzadu. Podobne bol na tom aj Kubica z BMW Sauber a o nič lepšie neboli ani Kubicov tímový spolujazdec Heidfeld, či Trulli a Glock z Toyoty. Trochu vzruchu vniesol do pretekov predbiehací manéver Massu. Pri pokuse dostať sa pred Vettela nezvládol "šikanu", čo využil Rosberg a dostal sa pred neho.

Dramatickejšie chvíle však prišli o niečo neskôr, keď sa pred Vettela dostalo viacero jazdcov. Vyzeralo to tak, akoby mladému Nemcovi ulice Monte Carla príliš nesedeli a zamieril do boxov. Vzápätí došlo ku kolízii medzi Buemim a Piquetom a pre oboch sa preteky skončili. Vettel sa vrátil, ale krátko na to aj on havaroval a bol tretím jazdcom, ktorý z pretekov musel odstúpiť. Neskôr pre poruchu svojho monopostu skončil aj Poliak Kubica. Aj po zastávkach v boxoch jazdili na čele Buttom, Barrichello a Räikkönen. Na štvrtú priečku postúpil Massa, piaty jazdil Webber a šiesty Rosberg. V druhej polovici pretekov havaroval Kovalainen a bol ďalším jazdcom, ktorý z pretekov odstúpil, v predposlednom kole havaroval aj Nakajima (Williams).

Jenson Button kraľoval aj v uliciach Monte Carla, za ním je Barrichello a Räikkönen

Záver Veľkej ceny Monaca už nepriniesol zásadnejšie zmeny. Vari iba to, že Alonso vďaka len jednej zastávke v boxoch prešiel cieľom na siedmom mieste a jeden bod za ôsme miesto patrí Bourdaisovi. Fisichella bol celkom blízko k prvému bodu v histórii indického tímu, skončil však so stratou necelých dvoch sekúnd na nebodovanom deviatom mieste. V týchto pretekoch sa viditeľne zlepšili monoposty Ferrari, tím Brawn GP kraľuje ďalej a v Monacu sklamali McLareny, BMW Sauber, Toyoty a čiastočne aj Red Bull, resp. jeho jazdec Vettel.

Najbližšie preteky seriálu formuly 1 sú na programe 7. júna v Istanbule ako Veľká cena Turecka.