Monza: Barrichello prvý, Hamilton havaroval

Štvrtok, 17 september 2009

Stratég Ross Brawn a jeho monoposty s jazdcami Barichellom a Buttonom ovládli Veľkú cenu Talianska v Monze. Brazílčan vyhral už druhú veľkú cenu za sebou, Button skončil druhý, Hamiltom po veľkej chybe havaroval v poslednom kole a otvoril tak cestu na stupne víťazov pre Räikkönena.

Rubens Barrichello
Rubens Barrichello v tíme Brawn GP omladol a ako 37ročný prežíva veľmi úspešnú sezónu

Taktika Rossa Brawn na Veľkej cene Talianska vrátila tím na začiatok tohtoročnej série majstrovstiev sveta formuly 1, kedy tím Brawn GP a jeho jazdec Jenson Button vyhrával jednu veľkú cenu za druhou. Piatimi víťazstvami sa stal bezkonkurenčne už vtedy jednoznačným a takmer jediným kandidátom na titul majstra sveta týchto rýchlych monopostov. Potom prišiel menší ústup, náskok monopostov Brawn GP ostatné tímy, najmä Red Bull, dohnali a dokonca sa okolo brawnov s ľahkosťou prehnali. Brawny sa však znovu vrátili.

Vlastne na stupne víťazov ich vrátil druhý jazdec tímu Rubens Barrichello. Vyhral už vo Valencii a teraz aj v Taliansku na Monze znovu potvrdil, že aj vo veku 37 rokov je skvelým jazdcom a na tomto okruhu zvíťazil už po tretí raz v kariére. Dobre mu asistoval Button, ktorý skončil hneď za ním. Barrichello tak znížil Battonov náskok v priebežnom hodnotení seriálu majstrovstiev sveta len o dva body – na 16 bodov. Do konca seriálu však ešte zostáva odjazdiť štvoro pretekov a stať ešte môže všeličo. Takmer isté však je, že najväčšími kandidátmi na titul majstra sveta zostávajú práve Button a Barrichello.

Preteky v Monze vyhral tím Brawn GP vlastne už v kvalifikácii. Natankoval do oboch monopostov viac paliva tak, aby jazdcom stačila jedna zastávka v boxoch. Nešlo im v kvalifikácii o prvý rad na štarte, pretože Ferrari i McLaren používajú systém KERS a v prvej zákrute by vďaka nemu i tak boli skôr. Piate a šieste miesto na štartovom rošte pre Barrichella a Buttona bolo optimálne na neskorší útok na prvé pozície. Tento plán stratéga Rosso Brawna vyšiel na sto percent a oba Brawny prišli do cieľa ako prvé. Hamiltom jazdil tretí, v závere, keď si robil chuť na druhú priečku a snažil sa o nemožné – dohnať druhého Buttona, zbytočne havaroval a prepustil tak tretie miesto Räikkönenovi.

Skvelú kvalifikáciu mal aj Adrian Sutil z tímu Force India. Monoposty tohto tímu "vstali z mŕtvych" a už na predchádzajúcich pretekoch v Belgicku Fisichella potvrdil, aké rýchle sú monoposty tímu, ktorý donedávna jazdil na chvoste pretekárskeho pola. Sutil štartoval do pretekov na Monze z druhého miesta a dlho si pozíciu aj držal. Neskôr sa dostal pred neho Räikkönen a vďaka výbornej taktike aj oba Brawny. Sutil tak skončil štvrtý, tesne pod stupňami víťazov. Piate miesto si vyjazdil Alonso na Renaute, šieste Kovalainen na McLarene a dve posledné bodované miesta patrili Heidfeldovi na BMW a Vettelovi na monoposte Red Bull. Fisichella po skvelom výkone v Belgicku (skončil druhý za Räikkönen) jazdil v rodnom Taliansku vo vysnívanom Ferrari (nahradil neúspešného Badoera) a končil deviaty, čo na začiatok možno hodnotiť ako celkom úspešný vstup do veľkého tímu.

Seriál formuly 1 pokračuje 27. septembra v poradí 14. pretekmi, ktorými je Veľká cena Singapuru.