Po dráme v Brazílii vyhral Verstappen, Ferrari kolidovali a vypadli

Pondelok, 18 november 2019

Preteky Veľkej ceny formuly 1 mali dramatický záver so šťastným koncom pre Red Bull a Verstappena, ktotý vyhral pred Gaslym z "juniorského" Toro Rosso a Hamiltonom z tímu Mercedes. Oba monoposty Ferrari štyri kolá pred koncom pretekov po vzájomnej kolízii z pretekov odstúpili.

Leclerc
Leclercovo Ferrari s defektom pneumatiky a odtrhnutým závesom pravého predného kolesa po kolízii s druhým monopostom Ferrari v sedle s Vettelom

Po pretekoch športoví komisári rozdávali penalizačné sekundy, päť aj pre Hamiltona kvôli kolízii s Albonom. Ku cti Hamiltonovi slúži, že sa Britovi s Thajskou licenciou po pretekoch ospravedlnil. Po penalizácii klesol Hamilton na siedme miesto. Takto sa jeho sen o ďalšie víťazstvo rozplynul.

Vettel po druhom mieste z kvalifikácie prestal veriť o víťazstvo v Brazílii po tom, ako sa štyri kolá pred koncom pretekov dostal pred neho Leclerc (do pretekov štartoval až z desiateho miesta kvôli výmene motora) druhým Ferrari. Asi to Vettela poriadne naštvalo a začal sa medzi nimi boj kto z koho, prípadne boj o pódium. Bola však z toho kolízia a odstúpenie oboch Ferrari z pretekov.

Reálne šance na víťazstvo v Brazílii mal Hamiltom, nebyť hrubej chyby tímu krátko pred koncom pretekov, keď ho povolali na výmenu kolies. Predtým, ako Hamilton pri safety care po odstúpení Bottasa (porucha motora) zašiel do boxov, mal jedinečnú šancu na víťazstvo. Viedol pred Verstappenom, Vettelom, Albonom, Leclercom a Gaslym. O nádej na víťazstvo prišiel po reštarte, keď klesol na štvrtú priečku a Verstappen sa dostal do vedenia.

Hamilton potom v snahe dostať sa dopredu doslova zostrelil z druhého miesta Albona, pričom si síce poškodil predné krídlo, ale mohol ďalej jazdiť. Potom sa začal súboj jazdcov Ferrari , ktorý sa skončil fiaskom a vypadnutím oboch talianskych monopostov.

Verstappen si išiel za víťazstvom, druhý v cieli bol Francúz Gasly na Toro Rosso, ktorý štartoval z posledného miesta. Tretí skončil Hamilton, ale po penalizácii päť sekúnd sa prepadol na siedme mieste, takže tretie miesto pripadlo Carlosovi Sainzovi. Pre Španiela je to prvé pódiové umiestnenie v kariére F1.

Štvrtý bol Fín Räikkönen, piaty Talian Giovinazzi (obaja Alfa Romeo) a šiesty aj po päťsekundovej penalizácii Austrálčan Ricciardo. Albon (Thaj./Red Bull) ktorému po kolízii vyfúkol druhé miesto Hamilton, skončil až štrnásty.

Posledné preteky seriálu sa pôjdu 1. decembra v Abu Dabí.