Premiéra F1 v Baku: Rosberg víťazne

Utorok, 21 jún 2016

Nemecký jazdec formule 1 Nico Rosberg na monoposte mercedes po dvoch neúspešných pretekoch nadviazal na premiérovej Veľkej cene Európy v azerbajdžanskom Baku na svoje štyri prvenstvá z úvodu sezóny a presvedčivým spôsobom zvíťazil pred krajanom Sebastianom Vettelom na Ferrari a Mexičanom Sergio Perezom zo stajne Force India.

Nico Rosberg
Nico Rosberg vyhral prémiovú VC Azerbajdžanu v Baku na novom mestskom okruhu

Preteky v Baku sa jazdili na novom mestskom okruhu, ktorý miestami pretínal aj historické jadro hlavného mesta Azerbajdžanu. Tú časť, kde predtým boli "mačacie hlavy", prekryl na preteky dočasne asfalt. Okruh mal tri odlišné charaktery, miestami bol široký len sedem metrov, čo je najmenej spomedzi všetkých súčasných tratí, takže boli obavy z jeho bezpečnosti. Napokon všetko dobre dopadli, jazdci si na trať zvykli a nedošlo k žiadnej vážnejšej situácii. Na až 2,2 kilometrov dlhej cieľovej rovinke dosahovali monoposty rýchlosť viac ako 360 km/h, tím William údajne deň pred pretekmi nameral svojmu jazdcovi Bottasovi až 378 km/h.

Nico Rosberg zažil v Azerbajdžane pekný víkend. Po vyhratej kvalifikácii úspešne odštartoval aj do pretekov, jazdil na čele nikým neohrozovaný a svoj Mercedes doviedol do cieľa s bezpečným náskokom takmer sedemnástich sekúnd. Suverénne si držal druhú pozíciu Sebastian Vettel. Nezopakoval chybu svojho tímu Ferrari so stratégiou výmeny kolies v boxoch, keď odmietol podľa neho skorú zastávku v boxoch, jazdil ďalej a vyplatilo sa mu to a v cieli bol druhý. Neustáli kontakt s čelom pretekov si udržiaval Mexičan Perez a v predposlednom 50. kole sa dostal pred Fína Räikkönena a pódiové tretie miesto patrilo práve jemu.

Mimochodom súboj Pereza s Räikkönenom ovplyvnila najmä päťsekundová penalizácia Fína za prejdenie bielej deliacej čiary pri vjazde do boxov. Aby si udržal tretie miesto, musel byť v cieli o najmenej päť sekúnd pred Mexičanom, ktorý jazdil na štvrtej pozícii. Mexičan mu však bol neustále v pätách s odstupom len dvoch až troch sekúnd. To by síce Räikkönena vynieslo na pódium pri vyhlasovaní výsledkov, ale paradoxne vo výsledkoch by tretí bol Perez a Räikkönen až za ním na štvrtej priečke. Radšej preto prepustil Mexičanovi tesne pred koncom pretekov tretiu pozíciu a do cieľa prišiel ako štvrtý. Jazdec tímu Force India Sergio Perez mal pred Baku v tomto roku už jedno pódium na tretie miesto v Monaku, celkom na pódiu stál sedemkrát.

Už v šiestom kole začali prvé pit stopy a na to doplatil na druhom mieste jazdiaci Austrálčan Ricciardo, ktorý so svojim Red Bullom zabočil z druhého miesta na výmenu pneumatík a neskôr musel do boxov znovu. Vettel sa tak dostal na druhú pozíciu a tú si udržal až do cieľa. Ricciardo stratil kontakt so špičkou pretekov a v cieli mu patrilo až siedme miesto. Sebastian Vettel si v Baku pripísal v tejto sezóne už piate pódiové umiestnenie, ale víťazstvo mu stále chýba.

Len o voľačo lepšie ako Ricciardo skončil aktuálny majster sveta Lewis Hamilton, ktorý štartoval až z desiateho miesta a v cieli bol napokon piaty. Mohol byť aj úspešnejší, ale jeho monopost mal problém s rýchlosťou, ktorý on sám nedokázal pomocou riadiacej jednotky na svojom volante opraviť a jeho tím mu informáciu poskytnúť nemohol, keďže je to zakázané.

Po ôsmich pretekoch vedie Rosberg, ktorý nazbieral 141 bodov. Pred druhým Hamiltonom má náskok 24 bodov a pred tretím Vettelom 45 bodov. Štvrtý je Räikkönen, piaty Ricciardo a šiesty 18ročný Holanďan Verstappen.

Nasledujúce preteky formuly 1 sú na programe 1. júla, kedy sa bude jazdiť u našich susedov na okruhu v Spielbergu Veľká cena Rakúska.