Premiérovú F1 v Rusku vyhral Hamilton

Pondelok, 13 október 2014

Prémiovú Veľkú cenu Ruska formuly 1 na okruhu v Soči vyhral britský pilot Lewis Hamilton pred Nemcom Nicom Rosbergom a Fínom Valtteri Botasom. K doterajším ôsmim tohtoročným víťazstvám pridal jazdec Mercedesu teraz v Rusku ďalšie a v boji o svetový titul má pred svojim najväčším konkurentom a tímovým partnerom Rosbergom tri podujatia pred záverom seriálu náskok 17 bodov.

1 Štart VC Ruska
Hamilton a Rosberg krátko po štarte, krátko na to sa Rosberg dostal na prvé miesto

Hamiltom vyhral v Soči aj kvalifikáciu a urobil tak prvý krok k ďalšiemu víťazstvu. To nehralo do karát Rosbergovi, ktorý od VC Nemecka 20. júla nevyhral žiadnu veľkú cenu a Hamilton štyri posledné. Aj keď horúce ovzdušie medzi Hamiltonom a Rosbergom sa medzičasom navonok schladilo, v oboch jazdcoch to vrie. Pokojnejší zostáva zatiaľ Hamilton, hlavne preto, že v šampionáte vedie a najmä že vyhráva. V Soči vyhral suverénne a s veľkým prehľadom a upevnil si pozíciu lídra seriálu.

To bol tiež dôvod, prečo sa Rosberg hneď po štarte rozhodol k ostrému útoku na pozíciu Hamiltona, ktorý štartoval z prvého miesta a Rosberg z druhého. Ale už v druhej zákrute zle odhadol brzdný bod, "prebrzdil" predné pneumatiky, ktoré mu potom spôsobovali vibrácie predných kolies. Musel preto už na konci tohto kola do boxu na výmenu pneumatík a prepadol sa z prvého miesta na posledné dvadsiate prvé. Tím Marusia nastúpil totiž na preteky len s jedným monopostom, čo bol prejav úcty k Julesovi Bianchimu, ktorý mal pred týždňom v Japonsku strašidelnú haváriu a odvtedy v japonskej nemocnici bojuje o život.

Netrpezlivý a unáhlený Rosberg bol tak už v úvode pretekov odsúdený na neúspech. Bolo však pre neho obrovským šťastím, že okruh v Soči bol milosrdný k pneumatikám a on už so stredne tvrdou sadou pneumatík z druhého kola vydržal až do cieľa. V stíhacej jazde však stratil veľa času predbiehaním slabších a pomalších jazdcov. V cieli bom nakoniec druhý za Hamiltonom, na ktorého stratil len trinásť a pol sekundy. Fín Botas bol posledným z prebiehaných jazdcov, ale aj s ním si Rosberg hravo poradil – už v 31. kole z celkových 53. Botas tak získal pre seba a stajňu Williams ďalšie pódiové umiestnenie za tretie miesto. Spolu ich už má päť, z toho dve druhé a tri tretie.

2 Rosberg - Hamilton
Rosberg začal v druhej zákrute po štarte neskoro brzdiť, zadymilo sa mu spod kolies, vyšiel zo zákruty, skrátil si trať a tak musel Hamiltona znovu pustiť pred seba

Štvrtý alebo najhoršie piaty mohol byť Alonso, nebyť mechanikmi zbabranej výmeny kolies v 20. kole pretekov. Predok jeho auta spustil mechanik na plochu boxu skôr ako ďalší dvaja nesadili kolesá. Toto zdržanie odsunulo Alonsa o pár miest dozadu, stratu do cieľa už nedohnal a v cieli bol až šiesty. Aj keď Alonso tlačí na pílu ako sa dá, viac z monopostu z Maranella nedokáže dostať. Ešte horšie je na tom druhý jazdec Ferrari Kimi Räikkönen, ktorý na rozdiel od Alonsa má v každých pretekoch problém dostať sa do prvej desiatky.

O suverenite mercedesov vo formule 1 svedčí aj skutočnosť, že po Soči patrí nemeckej značke v predstihu víťazstvo v Pohári konštruktérov, keďže náskok 223 bodov pred druhým Red Bullom sa už nedá dohnať. Prekvapujúco tretí je Williams a až na štvrtom mieste Ferrari. Piaty je McLaren, ktorého jazdci Brit Button i Dán Magnussen dosahujú veľmi dobré výsledky a aj teraz v Rusku sa umiestnili na štvrtom a piatom mieste.

Seriál formuly 1 bude pokračovať pretekmi na americkom kontinente 2. novembra Veľkou cenou USA v Austine.