Renault predstavil monopost pre sezónu 2018

Streda, 21 február 2018

Renault sa v roku 2016 po dlhšej odmlke vrátil do seriálu formuly 1 a v uplynulom roku usilovne pracoval na zdokonaľovaní a vylepšení svojho monopostu. V týchto dňoch tím Renault Sport Formule One predstavuje svoj nový monopost R.S.18 pre sezónu 2018.

1 Renault R.S.18
Renault vstúpi do novej sezóny seriálu majstrovstiev sveta F1 s novým monopostom R.S.18 s cieľom bojovať aj o víťazstvá, neskôr aj o titul

Monopost Renault R.S.18 stojí na treťom podvozku od návratu tímu Renault Sport Formule One do F1. Je výsledkom postupného zdokonaľovania konceptov vyvinutých počas sezóny 2017. Zahŕňa zdokonalenú koncepciu zavesenia a odpruženia kolies, lepšiu aerodynamiku a väčší aerodynamický prítlak. V R.S.18 je už známa povinná nová kokpitová ochrana, nazývaná "halo" a nová profilovaná krytka motora, ktorá je v súlade s technickými predpismi z roku 2018.

Na vývoji monopostu R.S.18 sa podieľali tímy v Enstone z Veľkej Británie a Viry z Francúzska. V Enstone dosiahli významné zlepšenia najmä na aerodynamike vďaka superpočítaču CFD a aerodynamickému tunelu a na novej "dyno" prevodovke.

Pohonnou jednotkou monopostu Renault R.S.18 je preplňovaný vidlicový motor V6 s objemom 1,6 litra s priamym vstrekovaním benzínu. Valce vidlicového motora V6 zvierajú uhol 90°, má štyri ventily na valec, vŕtanie 80 mm a zdvih 53 mm.

Na monoposte Renault zmenili aj lakovanie karosérie. Pri pohľade zboku dominuje čierna farba, spredu žltá.

Renault verí, že v tohtoročnom seriáli F1 sa priblíži k cieľu víťaziť v pretekoch a neskôr bojovať aj o titul. Tím Renault Sport Formule One tiež verí, že v novej sezóne vylepší minuloročné šieste miesto v Pohári konštruktérov.

Pilotovať formulové vozy Renault R.S.18 budú aj v nastávajúcej sezóne Nico Hülkenberg a Carlos Sainz, ktorých od 26. februára do 1. marca čaká prvý test v Barcelone. Testovacími jazdcami sú Artem Markelov a Jack Aitken.

1 Renault R.S.18 2 Renault R.S.18 3 Renault R.S.18 4 Renault R.S.18
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
registraciezap
V máji 2019 sme na Slovensku zaznamenali registrácie nových osobných automobilov s celkovým počtom 9888 automobilov, čo oproti minulému roku s počtom 9674 registrovaných nových osobných automobilov predstavuje nárast o 2,21 %. Registrácie malých úžitkových automobilov kategórie N1dosiahli v máji 2019 počet 858 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka s počtom vozidiel 838 predstavuje nárast o 2,39 % . Po prijatí akčného plánu elektromobility a znovuzavedení podpory na kúpu elektrických a plug-in hybridných automobilov zaznamenali predajcovia zvýšený záujem zákazníkov o tento segment automobilov. Predaj je podmienený reštartom podpory, ktorý zatiaľ detailne ešte nie je známy.
VW a deti
Aj v tomto roku Volkswagen Slovakia prispeje deťom svojich zamestnancov na prázdninové letné tábory. Príspevok na tábor podľa vlastného výberu na Slovensku aj v zahraničí dostane aj tento rok viac ako 600 detí. Vlani takto VW Slovakia odľahčil rozpočty vyše 450 rodinám svojich zamestnancov. Výška príspevku sa pohybuje od 70 do 120 eur pri pobytových táboroch a 10 eur na deň pri denných táboroch. Deti zamestnancov VW Slovakia najčastejšie trávia prázdniny v táboroch na Slovensku. Tradíciou je Volkswagen Slovakia Sommer Camp, ktorý v tomto roku organizuje Nadácia VW Slovakia pre deti zamestnancov v blízkosti bratislavského závodu.Ilustračná snímka – autor VW
Sikyna Kegums 2019
Účastníci seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa z Ruska presťahovali do Lotyšska, kde sa konalo deviate podujatie seriálu a jazdci tak majú za sebou prvú polovicu tohtoročných pretekov. V Lotyšsku sa pretekalo na ich tradičnej pieskovej trati v Kegumse. Slovenský reprezentant Richard Šikyňa jazdiaci v triede MX2 na stroji KTM 250 SFX vo farbách českého JD Gunex si po tomto podujatí pripísal ďalšie 3 body za 18. miesto v prvej jazde. V druhej jazde po páde v úvodnom kole skončil nakoniec 23. Celkovo sa umiestnil na 22. mieste a rovnaká priečka mu patrí so ziskom 49 bodov aj priebežnom hodnotení seriálu. Manažér Peter Kolek: "Richard mal v Kegumse trochu smolu. Nevyhol sa pádu v sobotu v meranom tréningu, ani v nedeľu v druhej jazde. Potom musel sťahovať stratu. Dokázal sa posunúť z posledného na 23. miesto. Škoda, nebyť toho pádu v prvom kole, mohol zabodovať aj v druhej jazde."