Renault predstavil monopost pre sezónu 2018

Streda, 21 február 2018

Renault sa v roku 2016 po dlhšej odmlke vrátil do seriálu formuly 1 a v uplynulom roku usilovne pracoval na zdokonaľovaní a vylepšení svojho monopostu. V týchto dňoch tím Renault Sport Formule One predstavuje svoj nový monopost R.S.18 pre sezónu 2018.

1 Renault R.S.18
Renault vstúpi do novej sezóny seriálu majstrovstiev sveta F1 s novým monopostom R.S.18 s cieľom bojovať aj o víťazstvá, neskôr aj o titul

Monopost Renault R.S.18 stojí na treťom podvozku od návratu tímu Renault Sport Formule One do F1. Je výsledkom postupného zdokonaľovania konceptov vyvinutých počas sezóny 2017. Zahŕňa zdokonalenú koncepciu zavesenia a odpruženia kolies, lepšiu aerodynamiku a väčší aerodynamický prítlak. V R.S.18 je už známa povinná nová kokpitová ochrana, nazývaná "halo" a nová profilovaná krytka motora, ktorá je v súlade s technickými predpismi z roku 2018.

Na vývoji monopostu R.S.18 sa podieľali tímy v Enstone z Veľkej Británie a Viry z Francúzska. V Enstone dosiahli významné zlepšenia najmä na aerodynamike vďaka superpočítaču CFD a aerodynamickému tunelu a na novej "dyno" prevodovke.

Pohonnou jednotkou monopostu Renault R.S.18 je preplňovaný vidlicový motor V6 s objemom 1,6 litra s priamym vstrekovaním benzínu. Valce vidlicového motora V6 zvierajú uhol 90°, má štyri ventily na valec, vŕtanie 80 mm a zdvih 53 mm.

Na monoposte Renault zmenili aj lakovanie karosérie. Pri pohľade zboku dominuje čierna farba, spredu žltá.

Renault verí, že v tohtoročnom seriáli F1 sa priblíži k cieľu víťaziť v pretekoch a neskôr bojovať aj o titul. Tím Renault Sport Formule One tiež verí, že v novej sezóne vylepší minuloročné šieste miesto v Pohári konštruktérov.

Pilotovať formulové vozy Renault R.S.18 budú aj v nastávajúcej sezóne Nico Hülkenberg a Carlos Sainz, ktorých od 26. februára do 1. marca čaká prvý test v Barcelone. Testovacími jazdcami sú Artem Markelov a Jack Aitken.

1 Renault R.S.18 2 Renault R.S.18 3 Renault R.S.18 4 Renault R.S.18
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.