Renault predstavil monopost pre sezónu 2018

Streda, 21 február 2018

Renault sa v roku 2016 po dlhšej odmlke vrátil do seriálu formuly 1 a v uplynulom roku usilovne pracoval na zdokonaľovaní a vylepšení svojho monopostu. V týchto dňoch tím Renault Sport Formule One predstavuje svoj nový monopost R.S.18 pre sezónu 2018.

1 Renault R.S.18
Renault vstúpi do novej sezóny seriálu majstrovstiev sveta F1 s novým monopostom R.S.18 s cieľom bojovať aj o víťazstvá, neskôr aj o titul

Monopost Renault R.S.18 stojí na treťom podvozku od návratu tímu Renault Sport Formule One do F1. Je výsledkom postupného zdokonaľovania konceptov vyvinutých počas sezóny 2017. Zahŕňa zdokonalenú koncepciu zavesenia a odpruženia kolies, lepšiu aerodynamiku a väčší aerodynamický prítlak. V R.S.18 je už známa povinná nová kokpitová ochrana, nazývaná "halo" a nová profilovaná krytka motora, ktorá je v súlade s technickými predpismi z roku 2018.

Na vývoji monopostu R.S.18 sa podieľali tímy v Enstone z Veľkej Británie a Viry z Francúzska. V Enstone dosiahli významné zlepšenia najmä na aerodynamike vďaka superpočítaču CFD a aerodynamickému tunelu a na novej "dyno" prevodovke.

Pohonnou jednotkou monopostu Renault R.S.18 je preplňovaný vidlicový motor V6 s objemom 1,6 litra s priamym vstrekovaním benzínu. Valce vidlicového motora V6 zvierajú uhol 90°, má štyri ventily na valec, vŕtanie 80 mm a zdvih 53 mm.

Na monoposte Renault zmenili aj lakovanie karosérie. Pri pohľade zboku dominuje čierna farba, spredu žltá.

Renault verí, že v tohtoročnom seriáli F1 sa priblíži k cieľu víťaziť v pretekoch a neskôr bojovať aj o titul. Tím Renault Sport Formule One tiež verí, že v novej sezóne vylepší minuloročné šieste miesto v Pohári konštruktérov.

Pilotovať formulové vozy Renault R.S.18 budú aj v nastávajúcej sezóne Nico Hülkenberg a Carlos Sainz, ktorých od 26. februára do 1. marca čaká prvý test v Barcelone. Testovacími jazdcami sú Artem Markelov a Jack Aitken.

1 Renault R.S.18 2 Renault R.S.18 3 Renault R.S.18 4 Renault R.S.18
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.