Rosberg zavŕšil v Abu Dhabí víťazný hetrik

Nedeľa, 29 november 2015

Nico Rosberg na monoposte Mercedes zakončil svoje víťazné ťaženie tretím víťazstvom po sebe, keď vyhral Veľkú cenu Abu Dhabí, posledné preteky 19dielneho seriálu majstrovstiev sveta formuly 1. Druhý v cieli bol jeho tímový partner z mercedesu Lewis Hamilton a tretí Kimi Räikkönen na Ferrari.

Nico Rosberg
Nico Rosberg vyhral v Abu Dhabí tretie preteky po sebe a celkove mu patrí druhé miesto

Nemecký pilot formuly 1 Nico Rosberg z tímu Mercedes porazil svojho tímového kolegu Lewisa Hamiltona už po tretí raz sebou – po Mexiku a Brazílii aj na poslednej veľkej cene tohtoročného seriálu v Abu Dhabí. Mohol zabudnúť na neúspešné preteky, kde mal technické problémy na svojom monoposte, dopustil sa nejakej jazdeckej chyby alebo šťastie nestálo na jeho strane. V Abu Dhabí zvíťazil spôsobom štart – cieľ, rovnakým štýlom, akým vyhral predposledné preteky v Brazílii. Potvrdil tak svoje jazdecké kvality. Víťazstvo na okruhu Yas Marina je Rosbergovo šieste v tejto sezóne, čo je zároveň sezónny rekordom v jeho kariére. Doteraz vyhral štrnásť veľkých cien.

O titule majstra sveta pre rok 2015 rozhodol Hamilton už na Veľkej cene USA koncom októbra, takže by sa mohlo zdať, že už o nič nešlo, že už nemusel naplno bojovať. V F1 sa však ráta každé víťazstvo, každá veľká cena má svoju cenu. Aj teraz v Abu Dhabí Rosberg i Hamilton bojovali o vavrín víťaza, aj keď sa neiskrilo, obom išlo o víťazstvo. Výhodou neskoršieho víťaza Rosberga bolo, že vyhral kvalifikáciu a na štarte ju aj zužitkoval, takže Hamilton len "dobiehal", ale na víťazstvo to bolo málo a v cieli bol druhý.

Rosberg si druhé miesto v konečnej hodnotení seriálu vybojoval síce až päť minút pred dvanástou, ale po víťazstve v Brazílii bolo už isté, že Vettel z tímu Ferrari druhý nebude a trón vicemajstra obsadí Rosberg. Vettel zvyknutý bojovať o pódium tentoraz naň nedosiahol. Jeho tím Ferrari totiž prekaučoval kvalifikáciu, keď Vettela cez rádio pribrzdil v poslednom kole prvej časti kvalifikácie s hláškou, že môže zvoľniť, že je to v suchu. Na trati však bolo ešte dosť jazdcov, ktorí potom odsunuli Vettela na nepostupové miesto.

Vettel štartoval zo 16. pozície, dostal sa chytrou stratégiou s voľbou pneumatík a perfektnou stíhacou jazdou rýchlo medzi najlepších. Štvrté miesto v cieli bolo síce vynikajúce, ale aj najlepšie na aké dočiahol. Na pódium za tretie miesto vystúpil jeho partner z tímu Ferrari Kimi Räikkönen. Piaty skončil Mexičan Perez z Force India a šiesty Austrálčan Ricciardo z Red Bullu.

V Abu Dhabí sklamal tím Williams, keď Fín Bottas skrížil v boxoch cestu Britovi Buttonovi, za ktorú dvakrát pykal. Najprv musel zájsť na výmenu predného krídla a potom absolvoval za trest prejazd boxovou uličkou. V cieli bol až trinásty za Britom Buttonom z McLarenu, tímu, ktorý je s motorom Honda naďalej dosť pozadu. Väčšiu smolu mal druhý jazdec tohto tímu Španiel Alonso, ktorý v prvej zákrute po štarte mal kolíziu s Venezuelčanom Maldonadom, z ktorej sa obaja jazdci navzájom obviňovali. Alonso po zastávke v boxoch a treste pokračoval a skončil 17., Maldonado mal tak poškodený monopost, že v pretekoch nepokračovať nemohol.

Majster sveta Hamilton je už dávnejšie známy. V konečnom účtovaní celého seriálu je Rosberg druhý, Vettel tretí, štvrtý Räikkönen, piaty Bottas a šiesty Massa. Vyjadruje to aj pomer síl v celom 19dielnom seriáli, ale poradie v Pohári konštruktérov, ktorý vyhral Mercedes pred Ferrari a Williamsom. Silné boli aj monoposty Force India. Viac sa čakalo od Red Bullu. Občas sa darilo aj Lotusom. McLaran s Hondou ladili monopost i motory, a aj keď rýchlosť ešte nemajú, sú už aspoň spoľahlivé a McLaren očakáva, že už budúca sezóna bude dobrá.

Na tímy čaká v utorok v Abu Dhabí na okruhu Yas Marina 12hodinový test pneumatík Pirelli a potom už konečne oddych.

• Pastor Maldonado - Ven./Lotus

Pozn.: Max Verstappen bol v cieli 12., po 5 sekundovej penalizácii za skrátenie trate a 20 sekundovej penalizácii za ignorovanie modrých vlajok klesol na 16. miesto.