V Austrálii dominoval Räikkönen

Nedeľa, 17 marec 2013

Kimi Räikkönen triumfoval na úvodnom podujatí seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 na Veľkej cene Austrálie na okruhu Albert Park. Prezieravá taktika dvoch zastávok v boxoch na výmenu pneumatík priniesla skúsenému 33ročnému Fínovi víťazstvo. Druhý v cieli bol Fernando Alonso na Ferrari a tretí víťaz kvalifikácie a minuloročný majster sveta Sebastian Vettel z tímu Red Bull.

Raikkonen - Lotus
Prekvapujúcim víťazom úvodných pretekov formuly 1 v Austrálii je Kimi Räikkönen

V Austrálii neprialo úvodnému podujatiu seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 počasie, keď hustý dážď počas sobotňajšej kvalifikácie zabránil jej dokončeniu. Druhá a tretia časť sa tak konala predpoludním v deň pretekov. V nej suverénne vládli Red Bully, keď víťazom sa stal Nemec Vettel a druhý skončil domáci Austrálčan Webber. Za nimi sa potom na štartový rošt postavili Hamilton z Mercedesu a Massa z Ferrari. Piaty bol Alonso s druhým Ferrari, šiesty Rosberg, siedmy Räikkönen, ôsmy Grosjean, deviaty di Resta a desiaty Button

Zlý štart Marka Webbera je už nepísanou tradíciou, podobne výborný štartVettela. Skvele odštartovali aj obidva Ferrari, z nich lepšie Brazílčan. Tiež Hamilton s tímovým kolegom Rosbergom, Räikkönen s Lotusom, ale prekvapujúco aj Nemec Sutil na Force India. Z nich neskôr pre nešpecifikovanú poruchu svojho Mercedesa vypadol Rosberg. Zostávajúcich šesť jazdcov si potom menilo miesta a bolo len otázkou, v akom poradí prídu do cieľa. Webber v tom čase jazdil okolo desiateho miesta.

Dvakrát viedol Sutil a nebyť toho, že mal problémy s pneumatikami, mal šancu byť na pódiu, alebo neskončiť horšie ako piaty. Krátko viedol aj Vettel, ale ani on nebol tým vyvoleným. Vedenie prevzal v 43. kole (z celkových 58) Räikkönen a vyrovnanou jazdou si udržiaval konštantný náskok vyše sedem sekúnd pred Alonsom. Alonso mal približne rovnaký časový odstup od tretieho Vettela, a keďže bolo už takmer isté, že Fín po dvoch boxových zastávkach na ďalšiu už nepôjde, poradie v cieli Räikkönen, Alonso a Vettel sa už iba ťažko mohlo meniť.

Na ďalších priečkach sa držali Massa, Sutil, Hamilton. Zozadu sa k nim predieral Webber, ktorý sa snažil dobehnúť zmeškané. Podarilo sa mu to iba čiastočne, keď so zničenými pneumatikami sa trápiaceho Sutila stihol ešte predstihnúť, na viac však už nemal a v cieli bol šiesty. Pozornosť si zasluhuje aj druhý pilot Force India, Brit Paul di Resta. V cieli bol hneď za Sutilom na ôsmom mieste.

Trápenie zažívali v Austrálii McLareny, predovšetkým bývalý majster sveta Jenson Button. Tím pripravil prakticky nový monopost, ale zatiaľ je len málo konkurencieschopný. A tak Button nech robil čo robil, lepší ako deviaty v cieli nedokázal byť. Povráva sa však, že ak by to McLarenom nešlo lepšie ani v najbližších pretekoch, potom sa možno vrátia k minuloročnému modifikovanému modelu, ktorý by mohol byť úspešnejší.

V tomto ročníku seriálu formuly 1 štartuje jedenásť tímov, čo predstavuje dvadsaťdva jazdcov. V Austrálii prešlo cieľom 18 pilotov, štyria preteky nedokončili. Ako prvý vypadol Nemec Nico Hülkenberg na Sauberi, ktorý štartoval z boxov. V 9. kole vypadol pre poruchu Nico Rosberg. Preteky predčasne opustil v 16. kole po výlete do štrkovej zóny aj Venezuelčan Pastor Maldonado na Williamse. Štvrtým odpadlíkom bol Austrálčan Daniel Rocciardo z tímu STR, ktorý skončil v 19. kole.

Jazdci si pred ďalšími pretekmi príliš neoddýchnu, pretože už o týždeň, v nedeľu 24. marca, je na programe druhý diel seriálu v Kuala Lumpur, kde sa pôjde Veľká cena Malajzie.

Výsledky Veľkej ceny Austrálie

1. Kimi RäikkönenFín./Lotus1:30:03,225 hod
2. Fernando AlonsoŠpan./Ferrari+12,451 s
3. Sebastian VettelNem./Red Bull+22,345
4. Felipe MassaBraz./Ferrari+33,577
5. Lewis HamiltonV. Brit./Mercedes+45,561
6. Mark WebberAustr./Red Bull+46,800
7. Adrian SutilNem./Force India+1:05,068 min
8. Paul di RestaV. Brit./Force India+1:08,449
9. Jenson ButtonV. Brit./McLaren+1:21,630
10. Romain GrosjeanFranc./Lotus+1:22,759

Poradie po prvom podujatí

1. Kimi Räikkönen25 bodov
2. Fernando Alonso18
3. Sebastian Vettel15
4. Felipe Massa12
5. Lewis Hamilton10
6. Mark Webber8
7. Adrian Sutil6
8. Paul di Resta4
9. Jenson Button2
10. Romain Grosjean1

Pohár konštruktérov

1. Ferrari30 bodov
2. Lotus26
3. Red Bull23
4. Mercedes10
5. Force India10
6. McLaren2

Raikkonen - Lotus Kimi Raikkonen Alonso - Ferrari
Autor: J. Goldberger
Foto: formula 1
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.