V Austrálii dominoval Räikkönen

Nedeľa, 17 marec 2013

Kimi Räikkönen triumfoval na úvodnom podujatí seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 na Veľkej cene Austrálie na okruhu Albert Park. Prezieravá taktika dvoch zastávok v boxoch na výmenu pneumatík priniesla skúsenému 33ročnému Fínovi víťazstvo. Druhý v cieli bol Fernando Alonso na Ferrari a tretí víťaz kvalifikácie a minuloročný majster sveta Sebastian Vettel z tímu Red Bull.

Raikkonen - Lotus
Prekvapujúcim víťazom úvodných pretekov formuly 1 v Austrálii je Kimi Räikkönen

V Austrálii neprialo úvodnému podujatiu seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 počasie, keď hustý dážď počas sobotňajšej kvalifikácie zabránil jej dokončeniu. Druhá a tretia časť sa tak konala predpoludním v deň pretekov. V nej suverénne vládli Red Bully, keď víťazom sa stal Nemec Vettel a druhý skončil domáci Austrálčan Webber. Za nimi sa potom na štartový rošt postavili Hamilton z Mercedesu a Massa z Ferrari. Piaty bol Alonso s druhým Ferrari, šiesty Rosberg, siedmy Räikkönen, ôsmy Grosjean, deviaty di Resta a desiaty Button

Zlý štart Marka Webbera je už nepísanou tradíciou, podobne výborný štartVettela. Skvele odštartovali aj obidva Ferrari, z nich lepšie Brazílčan. Tiež Hamilton s tímovým kolegom Rosbergom, Räikkönen s Lotusom, ale prekvapujúco aj Nemec Sutil na Force India. Z nich neskôr pre nešpecifikovanú poruchu svojho Mercedesa vypadol Rosberg. Zostávajúcich šesť jazdcov si potom menilo miesta a bolo len otázkou, v akom poradí prídu do cieľa. Webber v tom čase jazdil okolo desiateho miesta.

Dvakrát viedol Sutil a nebyť toho, že mal problémy s pneumatikami, mal šancu byť na pódiu, alebo neskončiť horšie ako piaty. Krátko viedol aj Vettel, ale ani on nebol tým vyvoleným. Vedenie prevzal v 43. kole (z celkových 58) Räikkönen a vyrovnanou jazdou si udržiaval konštantný náskok vyše sedem sekúnd pred Alonsom. Alonso mal približne rovnaký časový odstup od tretieho Vettela, a keďže bolo už takmer isté, že Fín po dvoch boxových zastávkach na ďalšiu už nepôjde, poradie v cieli Räikkönen, Alonso a Vettel sa už iba ťažko mohlo meniť.

Na ďalších priečkach sa držali Massa, Sutil, Hamilton. Zozadu sa k nim predieral Webber, ktorý sa snažil dobehnúť zmeškané. Podarilo sa mu to iba čiastočne, keď so zničenými pneumatikami sa trápiaceho Sutila stihol ešte predstihnúť, na viac však už nemal a v cieli bol šiesty. Pozornosť si zasluhuje aj druhý pilot Force India, Brit Paul di Resta. V cieli bol hneď za Sutilom na ôsmom mieste.

Trápenie zažívali v Austrálii McLareny, predovšetkým bývalý majster sveta Jenson Button. Tím pripravil prakticky nový monopost, ale zatiaľ je len málo konkurencieschopný. A tak Button nech robil čo robil, lepší ako deviaty v cieli nedokázal byť. Povráva sa však, že ak by to McLarenom nešlo lepšie ani v najbližších pretekoch, potom sa možno vrátia k minuloročnému modifikovanému modelu, ktorý by mohol byť úspešnejší.

V tomto ročníku seriálu formuly 1 štartuje jedenásť tímov, čo predstavuje dvadsaťdva jazdcov. V Austrálii prešlo cieľom 18 pilotov, štyria preteky nedokončili. Ako prvý vypadol Nemec Nico Hülkenberg na Sauberi, ktorý štartoval z boxov. V 9. kole vypadol pre poruchu Nico Rosberg. Preteky predčasne opustil v 16. kole po výlete do štrkovej zóny aj Venezuelčan Pastor Maldonado na Williamse. Štvrtým odpadlíkom bol Austrálčan Daniel Rocciardo z tímu STR, ktorý skončil v 19. kole.

Jazdci si pred ďalšími pretekmi príliš neoddýchnu, pretože už o týždeň, v nedeľu 24. marca, je na programe druhý diel seriálu v Kuala Lumpur, kde sa pôjde Veľká cena Malajzie.

Výsledky Veľkej ceny Austrálie

1. Kimi RäikkönenFín./Lotus1:30:03,225 hod
2. Fernando AlonsoŠpan./Ferrari+12,451 s
3. Sebastian VettelNem./Red Bull+22,345
4. Felipe MassaBraz./Ferrari+33,577
5. Lewis HamiltonV. Brit./Mercedes+45,561
6. Mark WebberAustr./Red Bull+46,800
7. Adrian SutilNem./Force India+1:05,068 min
8. Paul di RestaV. Brit./Force India+1:08,449
9. Jenson ButtonV. Brit./McLaren+1:21,630
10. Romain GrosjeanFranc./Lotus+1:22,759

Poradie po prvom podujatí

1. Kimi Räikkönen25 bodov
2. Fernando Alonso18
3. Sebastian Vettel15
4. Felipe Massa12
5. Lewis Hamilton10
6. Mark Webber8
7. Adrian Sutil6
8. Paul di Resta4
9. Jenson Button2
10. Romain Grosjean1

Pohár konštruktérov

1. Ferrari30 bodov
2. Lotus26
3. Red Bull23
4. Mercedes10
5. Force India10
6. McLaren2

Raikkonen - Lotus Kimi Raikkonen Alonso - Ferrari
Autor: J. Goldberger
Foto: formula 1
Pridať komentár
Bleskovky
Benzina-Slovensko
Od polovice roku 2019 je na Slovensku v prevádzke prvá čerpacia stanica, ktorá nesie značku Benzina a patrí do koncernu Orlen. V dohľadnom čase plánuje Benzina otvoriť ešte ďalších sedem staníc. Nové čerpacie stanice budú v priestoroch prevzatých od súkromného prevádzkovateľa a renovované tak, aby poskytovali najlepší zákaznícky servis a tiež široký výber nepalivových produktov. Nové čerpacie stanice Benzina by mali začať na Slovensku svoju prevádzku v najbližších týždňoch. Celú transakciu podmieňuje schválenie Protimonopolného úradu SR. Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke približne 900 čerpacích staníc a takmer polovicu z nich prevádzkujú tri najväčšie spoločnosti.
Cvrček
Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu majú staronového absolútneho víťaza, keď druhýkrát po sebe sa ním stal Věroslav Cvrček ml. z tímu L Racing na vozidle Škoda Fabia RS 2000. Sériou jasných víťazstiev v tejto sezóne zabezpečil titul pre seba a tím L. Racing. Titul majstra Slovenska spečatil počas uplynulého víkendu na Pezinskej Babe v pretekoch Todos Cena Slovenska 2019. Do konca sezóny ostáva odjazdiť ešte preteky na Ostrej Lúke.
Škoda-Kamiq-Monte-Carlo
Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo. Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.