V Británii víťazí Austrálčan Webber

Pondelok, 12 júl 2010

Boj dvojice jazdcov stajne Red Bull mal svoje pokračovanie aj na Veľkej cene Veľkej Británie na okruhu Siverston. Po "prológu" v tureckom Istambule, keď Sebastian Vettel a jeho austrálsky tímový kolega Mark Webber obrali tím Red Bull o možné dvojité víťazstvo, sa mohlo stať niečo podobné aj v ostrom súboji krátko po štarte na silverstonskom okruhu. Tentoraz však boli jazdci k sebe ohľaduplnejší a história z Turecka sa neopakovala.

Mark Webber
Mark Webber k dvom tohtoročných víťazstvám pridal v anglickom Silverstone tretie

Na štarte stáli Vettel i Webber vedľa seba, v lepšom postavení však bol víťaz kvalifikácie Vettel. Webber však už po kvalifikácii prejavil nespokojnosť s tým, že vedenie stajne uprednostnilo mladšieho kolegu, keď mu na jeho monopost nahodilo "Webberovo" nové predné krídlo s vylepšenou aerodynamikou. Jazdec to tak prezentoval aj novinárom. Nerešpektoval známe: čo sa doma uvarí, malo by sa doma aj zjesť. Isté je, že obaja jazdci patria momentálne medzi najhorúcejších favoritov na titul majstra sveta a majú aj najrýchlejšie monoposty. A tak napätie, ktoré medzi nimi určite je, šéf tímu dostatočne razantne nerieši, alebo ho riešiť nevie.

Napätie sa zrejme vystupňovalo v okamihu, keď na štartovom zariadení zhasli červené svetlá. V tom momente by boli obaja jazdci určite najradšej prešliapli podlahu v mieste plynového pedála až na vozovku. O málo rýchlejší štart mal Austrálčan, mal teda aj právo na voľbu stopy. Zálusk viesť pretekárske pole mal aj Hamilton na McLarene a jeho kontakt s Vettelovým monopostom spôsobil pilotovi Red Bullu defekt pravej zadnej pneumatiky. K defektu pneumatiky prišiel aj pilot Ferrari Massa po kontakte s tímovým spolujazdcom Alonsom. Vettel i Massa museli tak už v prvom kole do boxov na výmenu pneumatík a obaja sa zaradili na koniec pretekárskeho pelotónu.

Na čele jazdil Webber, tesne za ním Hamilton, ktorý sa párkrát aj pokúšal dostať sa do čela, Webber však bol proti a pozíciu vedúceho jazdca si uchránil. Na ďalších miestach jazdili Kubica (Renault), Rosberg (Mercedes), Alonso (klesol z tretieho miesta, ktoré mal na štarte), Barrichello (Williams) a Schumacher (Mercedes). Button (McLaren) sa po zlej kvalifikácii, v ktorej skončil až 14., posunul na ôsmu priečku. Webber si pred Hamiltonom vybudoval postupne vyše šesťsekundový náskok.

Ešte pred polovicou absolvovaných kôl nezvládol predbiehací manéver Alonso a v snahe dostať sa pred Kubicu si podľa traťových komisárov skrátil trať, za čo ho potrestali prejazdom boxovou uličkou. To Španiela odsunulo na štrnáste miesto, takže jemu a stajni Ferrari sa o bodoch mohlo už len snívať. Zle dopadol aj Poliak, keď krátko po tomto incidente odstúpil pre technickú poruchu. Tešil sa však Button, minuloročný majster sveta, ktorý sa dobre zvolenou taktikou s výmenou pneumatík (menil mäkkú zmes za tvrdú až v 22. kole) dostal na štvrtú pozíciu hneď na Rosberga. Vettel sa medzitým predral na 14. priečku.

Úlomky z monopostu de la Rossu spôsobili, že v 28. kole (celkovo sa preteky jazdili na 52 kôl) vyšiel na trať Safety Car, aby ich traťoví maršali odstránili a monoposty sa zoradili do krátkeho vláčika. Profitoval z toho najmä Vettel, ktorý tak vymazal svoju vyše minútovú stratu a po odchode bezpečnostného vozidla z trate bol so svojim rýchlym monopostom znovu v hre o body. Posledných, ktorých dostal za svoj chrbát, boli Schumacher a Sutil. A tak siedme miesto a body do priebežného hodnotenia boli pre Vettela zlatým pokladom vyloveným z hlbín oceánu.

Webber si znovu vytvoril slušný náskok pred druhým Hamiltonom a s najrýchlejším monopostom prešiel cieľom ako suverénny víťaz. Na Vettela na rovnako rýchlom aute sa po zlom začiatku usmialo šťastie aspoň na konci pretekov. Rosberg skončil tretí, Button štvrý, Barrichello piaty a z bodov sa ešte tešili Kobajashi, Vettel, Sutil, Schumacher a desiaty Hülkenberg. Žiadne body sa neušli pre Ferrari, keď Alonso skončil 14. a Massa hneď za ním.

Najbližšie pokračuje seriál majstrovstiev sveta formuly 1 Veľkou cenou Nemecka 25. júla na okruhu Hockenheim.