V Číne vyhral Rosberg, Hamilton až siedmy

Pondelok, 18 apríl 2016

Tretie preteky seriálu formuly 1 sa presťahovali bližšie k Európe, do Číny. V čom sa Veľká cena Číny podobala na dve predchádzajúce v Austrálii a Bahrajne, to je meno víťaza, jazdca mercedesu Nico Rosberga. Po prvých dvoch veľkých cenách vyhral aj v Číne na okruhu v Šanghaji a zatiaľ nestratil ani bod. Druhý v cieli bol Sebastian Vettel na Ferrari a tretí Rus Daniil Kvjat na Red Bulle.

Rosberg - Hamilton
Nico Rosberg (vľavo) a Lewis Hamilton, hlavní konkurenti v boji o titul majstra sveta. Rosberg je zatiaľ v tohtoročnom seriáli úspešnejší. Ako na to odpovie Hamilton?

Nemecký pilot Nico Rosberg vyhral kvalifikáciu a potom suverénne ovládol aj preteky a v cieli mal náskok takmer 38 sekúnd pred krajanom Vettelom. Najväčší Rosbergov konkurent a tímový partner v boji o titul Brit Hamilton neabsolvoval pre poruchu motora v úvodnej časti kvalifikácie ani jedno celé kolo a to ho postavilo na štarte na posledné miesto. Navyše krátko po štarte prišiel v kolízii o predný spojler a celkove bol v boxoch až päťkrát, ale aj napriek tomu to dotiahol v cieli na siedme miesto.

V úvode pretekov sa presadil Austrálčan Ricciardo na Red Bulle, ale výbuch pneumatiky na ľavom zadnom kolese jeho monopostu v treťom kole pretekov mu zmaril šancu na pódiové umiestnenie. To sa ponúklo Sebastianovi Vettelovi, ktorý mal na začiatku pretekov tiež problémy po menšej kolízii, ale druhé miesto v cieli a druhý raz v tomto roku na pódiu bolo pre Nemca zaslúžené. Tretí v cieli Rus Kvjat bojoval na začiatku pretekov s tvrdými lakťami, zato efekt v cieli sa dostavil.

Danielovi Ricciardovi sa po smolnom začiatku ušlo v cieli aspoň štvrté miesto a piaty skončil Kimi Räikkönen (Ferrari). Šiesty v cieli bol Brazílčan Felipe Massa (Williams) a za ním na siedmom mieste Lewis Hamilton. O ôsme a deviate miesto sa podelili piloti Toro Rosso Holanďan Verstappen a Španiel Carlos Sainz. Fín Valtteri Bottas (Williams) skončil s jednobodovým ziskom na desiatom mieste.

Naďalej sa nedarí napĺňať očakávania tímu McLaren. Jeho špičkoví jazdci Španiel Alonso a Brit Button, bývalí majstri sveta, márne čakajú na lepšie výsledky, čo i len na bodovaných pozíciách. Alonso bol v Číne dvanásty a Button hneď za ním trinásty. Náznak zlepšenia sa blysol v piatom kole a v ďalších pár nasledujúcich kolách, keď Alonso jazdil druhý za Räikkönenom, ale to bolo dané aj prítomnosťou safety caru po explózii Ricciardovej pneumatiky. Úspešný nebol ani nový americký tím Haas, ktorému vyšli prvé dva preteky a Grosjean bodoval. Teraz v Číne Mexičan Gutierez bol 14. a Francúz Grosjean až 19 – ten aj pričinením kolízie zo začiatku pretekov, keď prišiel o predné krídlo.

Po troch úvodných pretekoch vedie Nico Rosberg s plným počtom 75 bodov. Druhý Hamilton má 39 a tretí Ricciardo 36 bodov. Na ďalších miestach sú Vettel (33 b), Räikkönen (28 b) a Massa (22 b).

Štvrté podujatie seriálu formuly 1 sa bude konať 1. mája na okruhu v Moskve.