V Kanade vyhral Hamilton, Vettela porazila zlá stratéga Ferrari

Pondelok, 13 jún 2016

Mercedesy Lewisa Halintona a Nico Rosberga ovládli kvalifikáciu Veľkej ceny Kanady na okruhu Gillesa Villeneuva v Montreale a Hamilton potom aj samotné preteky, keď Rosbergovi už v prvej zákrute po štarte nezostal pri Hamiltonovi priestor na asfalte a musel mimo trať. Hamiltom v Kanade vyhral hlavne po zle zvolenej stratégii tímu Ferrari. Jeho jazdec Vettel tak skončil "až" druhý. Tretie miesto na stupni víťazov obsadil pilot tímu Williams Valtteri Bottas.

1 Lewis Hamilton
Lewis Hamilton si včera pripísal druhé tohtoročné víťazstvo, v Kanade už celkovo piate

Sebastian Vettel štartoval z tretej štartovej pozície, ale po skvelom štarte sa dostal pred oba mercedesy a neohrozene jazdil na čele pretekov až do prvých zastávok v boxoch. Vo Ferrari však zle zvolili taktiku dvoch zastávok a Vettelovi v 11. kole z celkových 70 nesadili pneumatiky označené žltou "povinnou" farbou ale s červenou, takže po žltú si musel prísť ešte raz do boxov. Urobil tak v 37. kole, pričom Hamilton bol v boxoch na výmenu pneumatík len raz v 25. kole a vydržali mu až do cieľa, čím získal približne 25 sekúnd a vcelku pohodlne zvíťazil.

Hamilton zvíťazil v Montreale piaty raz. Zopakoval svoje prvé víťazstvo z roku 2007 a tri ďalšie z rokov 2010, 2012 a 2015. Po Monte Carlo je víťazstvo v Kanade jeho druhé v tomto roku.

Na Veľkej cene Kanady sa mohol rehabilitovať z posledných dvoch neúspešných výsledkov líder priebežného poradia Nico Rosberg, ktorý na posledných pretekoch v Monte Carlo skončil až siedmy a dva týždne predtým v Barcelone preteky po kolízii s Hamiltonom nedokončil. Mohol tak nadviazať na úspechy z úvodu seriálu, na štyri úvodné víťazstvá v sezóne, v Austrálii, Bahrajne, Číne a Rusku, ktorými famózne vstúpil do tohtoročnej sezóny.

2 Levis Hamilton
Mercedesy kraľujú tohtoročnému seriálu. Po štyroch víťazstvách Rosberga dosiahol v Kanade britský jazdec Lewis Hamilton pre značku Mercedes už šieste tohtoročné.

Súboj medzi Hamiltonom a Rosbergom hneď po štarte športoví komisári nepovažovali za potrebné vyšetriť, aj keď Hamilton Rosberga tvrdo vytlačil z trate. Rosberg po incidente jazdil na deviatej pozícii a až ku koncu pretekov sa prebojoval dopredu, na piatu priečku. Tu pri predbiehaní štvrtého Holanďana Verstappena urobil jazdeckú chybu a v cieli mohol byť rád aj za piate miesto.

Vettel z Ferrari bol druhý a mohol aj vyhrať. Druhý jazdec Ferrari Fín Räikkönen zaostáva sa tímovým partnerom a v cieli mu patrilo šieste miesto. Brazílčan Massa do 13. kola jazdil na šiestej priečke, neskôr klesol na ôsme, ale v 37. kole z pretekov odstúpil pre nešpecifikovanú poruchu.

3 Valteri Bottas - Williams
Nadšenie mechanikov v tíme Williamsu po príchode Valtteriho Bottasa do cieľa pretekov

O McLarenoch (motory Honda) sa v poslednom čase hovorí, že vstávajú z popola. Alonso sa v Kanade prebojoval do tretej časti kvalifikácie, štartoval z desiateho miesta, ešte aj v 49. kole bol desiaty, potom však jeho monopost spomalil a Španiel klesol na 14. miesto, ale do cieľa prišiel na 11. mieste, takže nezískal ani bod. Brit Buttonom s druhým McLarenom pre poruchu motora preteky nedokončil.

Austrálčan Ricciardo mal bojovať o pódiové umiestenie. Keď to vyzeralo, že je rýchlejší ako jeho tímový partner Verstappen, dostal mladý Holanďan hlášku do rádia, že nemá brániť Austrálčanovi v rýchlejšej jazde, čo vlastne je nepovolená tímová réžia. Nakoniec Verstappen nemusel Ricciardovi uvoľniť cestu, pretože medzi nich sa dostal Räikkönen. Holanďan bol však tak rýchly, že pred cieľom odolal aj útoku Rosberga a skončil štvrtý.

Priebežným lídrom seriálu zostáva naďalej Rosberg, Hamilton však znížil jeho náskok na deväť bodov. Tretí je Vettel, ktorý na Rosberga stráca už 38 bodov. Štvrtý Austrálčan Ricciardo má manko 44 bodov, piaty je Räikkönen (- 47 b.) a šiesty holandský mladík Verstappen (- 66 b.).

4 Lewis Hamilton a Michael Douglas
Americký filmový herec Michael Douglas spovedá po pretekoch víťaza Lewisa Hamiltona

Seriál formuly 1 pokračuje už o týždeň 19. júna Veľkou cenou Európy na novom okruhu v Baku v Azerbajdžane, kam kolotoč F1 zamieri po prvý raz.