V Singapure vyhral Vettel, Hamilton vypadol

Pondelok, 24 september 2012

Nemec Sebastian Vettel na monoposte Red Bull sa stal víťazom Veľkej ceny Singapuru, štrnásteho podujatia seriálu majstrovstiev sveta formuly 1. Zopakoval tak svoje minuloročné víťazstvo. Druhý v cieli bol Brit Jenson Button na McLarene a tretí líder priebežného poradia seriálu Španiel Fernando Alonso na Ferrari.

Vettel a Alonso
Po vyčerpávajúcich pretekoch v singapurskej horúčave príde aj takáto "sprcha" vhod. Užíva si ju víťaz Sebastian Vettel, venuje mu ju druhý v cieli Jensom Button.

Najlepšie postavenie na štarte mal Brit Hamilton, vedľa neho stál Venezuelčan Maldonado a tretia priečka patrila Nemcovi Vettelovi. Hamilton odštartoval bez problémov a vedúca pozícia patrila jemu. Na druhé miesto sa už v prvej zákrute po štarte dostal Vettel. Maldonado sa prepadol na štvrté miesto, neskôr si vybojoval tretiu priečku. Nebyť nepredvídaných okolností, títo traja, a zrejme aj v takomto poradí, by potom vystúpili aj na pódium.

Aj keď do priebehu pretekov nezasiahol tropický monzún, ktorý je v týchto končinách takmer na dennom poriadku, prehovorila technika. Najprv vypovedala službu prevodovka Hamiltonovho McLarenu, neskôr hydraulika na Maldonadovom monoposte Williams. Tým sa uvoľnil priestor pre Vettela, ale aj pre Buttona na McLarene a Alonsa na Ferrari.

V takomto poradí prešli potom aj cieľom pretekov, ktoré sa neskončili odjazdením plného počtu kôl, pretože dvojhodinový limit vypršal o dve kolá skôr. Štvrtým miestom si Brit Paul di Resta vyjazdil životný úspech, navyše porazil aj Rosberga, ktorý bol v cieli piaty i Kimiho Räikkönena – ten skončil šiesty. Ďalšie body Nico Rosberga tak doslova deklasujú jeho tímového kolegu Schumachera, ktorý preteky nedokončil.

Dôvodom zdržania a neabsolvovanie plného počtu kôl boli dva výjazdy bezpečnostného vozidla na trať. Po prvý raz pri havárii Inda Karthikeyana a druhý výjazd nasledoval po nehode Michaela Schumachera, ktorý zozadu narazil do Francúza Jeana-Erica Vergneho.

Víťazstvom sa Vettel prebojoval v priebežnom poradí na druhé miesto hneď za vedúceho jazdca seriálu Fernanda Alonsa. Alonso má pred Vettelom náskok len 29 bodov, čo je pri stúpajúcej výkonnosti monopostov Red Bull pre Ferrari i Alonsa veľkým varovaním. Tretím mužom seriálu sa sta Räikkönen, ktorý stráca 45 bodov. Pád na štvrté miesto po nedokončených pretekoch v Singapure zaznamenal Hamilton, ktorý zaostáva za lídrom o 52 bodov.

Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte sedem pretekov. Najbližšie sa bude jazdiť japonská Veľká cena 7. októbra. Záverečnou bude Veľká cena Brazílie 25. novembra. Najneskôr po nej bude známe meno nového majstra sveta.

Výsledky Veľkej ceny Singapuru

1. Sebastian VettelNem./Red Bull2:00:16,144 hod
2. Jenson ButtonV. Brit./McLaren+8,9 s
3. Fernndo AlonsoŠpan./Ferrari+15,2
4. Paul di RestaV. Brit./Force India+19
5. Nico RosbergNem./Mercedes+34,7
6. Kimi RäikkönenFín./Lotus+35,7
7. Romain GrosjeanFranc./Lotus+36,6
8. Felipe MassaBraz./Ferrrari+42
9. Daniel RicciardoAustr./Toro Rosso+45,8
10. Mark WebberAustr./Red Bull+47,1

Priebežné poradie jazdcov (po 14. podujatiach)

1. Fernando Alonso194 bodov
2. Sebastian Vettel165
3. Kimi Räikkönen149
4. Lewis Hamilton142
5. 5. Mark Webber133
6. Jenson Button119
7. Nico Rosberg93
8. Romain Grosjean82
9. Sergio Perez66
10. Felipe Massa51

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Red Bull298 bodov
2. McLaren261
3. Ferrari245
4. Lotus231
5. Mercedes136
6. Sauber101
7. Force India75
8. Williams54
9. Toro Rosso14
Vettel a Alonso Eddie Jordan a Christian Hornet Ross Braun
Autor: J. Goldberger
Foto: formula 1
Pridať komentár
Bleskovky
Benzina-Slovensko
Od polovice roku 2019 je na Slovensku v prevádzke prvá čerpacia stanica, ktorá nesie značku Benzina a patrí do koncernu Orlen. V dohľadnom čase plánuje Benzina otvoriť ešte ďalších sedem staníc. Nové čerpacie stanice budú v priestoroch prevzatých od súkromného prevádzkovateľa a renovované tak, aby poskytovali najlepší zákaznícky servis a tiež široký výber nepalivových produktov. Nové čerpacie stanice Benzina by mali začať na Slovensku svoju prevádzku v najbližších týždňoch. Celú transakciu podmieňuje schválenie Protimonopolného úradu SR. Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke približne 900 čerpacích staníc a takmer polovicu z nich prevádzkujú tri najväčšie spoločnosti.
Cvrček
Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu majú staronového absolútneho víťaza, keď druhýkrát po sebe sa ním stal Věroslav Cvrček ml. z tímu L Racing na vozidle Škoda Fabia RS 2000. Sériou jasných víťazstiev v tejto sezóne zabezpečil titul pre seba a tím L. Racing. Titul majstra Slovenska spečatil počas uplynulého víkendu na Pezinskej Babe v pretekoch Todos Cena Slovenska 2019. Do konca sezóny ostáva odjazdiť ešte preteky na Ostrej Lúke.
Škoda-Kamiq-Monte-Carlo
Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo. Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.