V Španielsku triumf Hamiltona a Mercedesov

Pondelok, 12 máj 2014

Ani piate podujatie seriálu formuly 1, Veľká cena Španielska na okruhu Catalunya pri Barcelone, neprinieslo zmenu v jeho doterajšom priebehu a prevaha Mercedesu je naďalej tak veľká, že rýchlosti jeho monopostov zvyšok sveta zatiaľ nesiaha ani po päty. Zmenu neprinieslo ani postavenie jazdcov na stupni víťazov a už po štvrtý raz v rade zvíťazil rovnaký jazdec. Aj v Španielsku vyhraj Brit Lewis Hamilton na mercedese pred Nemcom Nicom Rosbergom z rovnakej stajne. Tretí v cieli bol Austrálčan Daniel Ricciardo na Red Bulle, ale až s takmer 50 sekundovým mankom!

1 Hamilton - Rosberg - Ricciardo
Víťaz Hamilton odolával v závere silnému tlaku Rosberga do posledných metrov pretekov

Mercedesy kraľujú aj v kvalifikáciách, keď všetkých päť tohtoročných, od Austrálie až po Španielsko vyhrali, z toho Hamilton štyrikrát, ale iba po prvý raz v kariére v Španielsku. Brit mal tak aj tentoraz najlepšie postavenie na štarte, a aj keď hneď pri ňom stál Rosberg z rovnakým monopostom, vedenia sa ujal Hamilton a vedúcu pozíciu si udržal až do cieľa. Rosberg síce takmer konštantný náskok štyroch sekúnd v závere znížil a dotiahol sa tesne za Hamiltona, ale na úspešný útok na prvé miesto mu chýbalo ešte jedno kolo.

Tretie miesto z kvalifikácie pomohlo nováčikovi v tíme Red Bull Danielovi Ricciardovi bojovať v pretekoch o pódiové umiestnenie, ktoré si v podstate neohrozene držal počas celých pretekov, aj keď do 19. kola z celkových 66 jazdil na tretej pozícii Fín Bottas na Williamse. Kratšia zastávka v boxoch pri prvej výmene kolies pomohla Ricciardovi dostať sa pred Bottasa. Ricciardo potom nikým neohrozovaný prišiel do cieľa na pódiovom treťom mieste.

Bottas, jazdec Williamsu, však tri kolá pred koncom pretekov prišiel aj o štvrté miesto, keď sa pred neho dostal mohutne finišujúci Vetttel. Nemec štartoval do pretekov po nevydarenej kvalifikácii a po penalizácii za výmenu prevodovky až z 15. pozície, ale dobrou stratégiou s pneumatikami sa postupne dostal až na štvrtú priečku. Piaty bol Bottas. Až za ním na šiestom a siedmom mieste skončili oba monoposty Ferrari – šiesty domáci jazdec Alonso a siedmy Fín Räikkönen.

Do bývalej formy sa dostáva Francúz Grosjean i monoposty Lotus. Francúz si dobre viedol v kvalifikácii, kde skončil piaty. Piatu pozíciu si až do 25. kola držal aj v pretekoch pred dvojicou Ferrari, v závere však stratil a v cieli skončil ôsmy. Na 9. a 10. mieste ešte bodovali Mexičan Perez (Force India) a Nemec Hülkenberg (Force India).

Na body dlho mieril aj Brazílčan Massa (Williams), ktorý takmer polovicu pretekov jazdil na ôsmom mieste, horšia stratégia s výmenou pneumatík ho však potom odsunula dozadu a skončil až trinásty. Body v Španielsku sa neušli ani bývalému majstrovi sveta Britovi Buttonovi, ktorý bol v cieli jedenásty. Nebodoval ani mladý Rus Kviat, ktorý v prvých troch tohtoročných veľkých cenách sa vždy umiestnil na bodovaných miestach.

Opakom v tíme Lotus oproti Grosjeanovi je druhý pilot tohto tímu, Venezuelčan Maldonado. V kvalifikácii mal haváriu a rozbil svoj Lotus, v pretekoch potom zapríčinil kolíziu, za čo dostal prejazd boxovou uličkou a päťsekundový trest. V cieli bol tak až na 15. mieste a v Lotuse možno pouvažujú o tom, či ho v tíme nenahradiť, aj keď za neho výrečne hovoria venezuelské doláre.

V nezávideniahodnej pozícii je štvornásobný majster sveta Sebastian Vettel. Po zmene technických predpisov v F1 si s novým monopostom Red Bull rozumie menej ako druhý jazdec v tíme Ricciardo, ktorý dosahuje lepšie výsledky a vlastne supluje to, čo by mal robiť Vettel. Ďalší priebeh seriálu však ukáže, či a ako rýchlo sa Vettel adaptuje na zmenené podmienky v novom monoposte.

Technický náskok mercedesov je v súčasnosti veľký a na každých pretekoch valcujú svojich súperov. Či to tak zostane aj ďalej, ukáže sa už dva týždne v uliciach Monte Carla. Šieste preteky sú tu na programe 25. mája.