V Turecku triumfovali monoposty Ferrari

Pondelok, 03 september 2007

Súperenie dvoch suverénne najlepších tímov tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 McLaren a Ferrari vyznelo na Veľkej cene Turecka jednoznačne pre scuderiu z Maranella. Massa i Räikkönen viedli svoje Ferrari víťazne od štartu až do cieľa. S trochou šťastia si Alonso vybojoval tretiu priečku a nováčik Hamilton po defekte pneumatiky preťal cieľovú pásku až ako piaty.

F. Massa

Oba monoposty Ferrari i jazdci Massa a Räikkönen sa v Turecku na okruhu Otodrom v Istambule predviedli vo vynikajúcej forme a nedali ostatným šancu dostať sa medzi nich. Ani lídrovi priebežného poradia Hamiltonovi, aj keď stál na štartovom rošte na druhej pozícii hneď vedľa víťaza kvalifikácie Massu. Brazílčan i Fín skvele odštartovali a mladý Angličan sa mohol zaradiť už len za nich.

Nie najlepšie začal preteky úradujúci majster sveta Španiel Alonso, ktorý sa zo štvrtého kvalifikačného miesta prepadol už za prvou zákrutou po štarte za oba monoposty BMW Sauber s jazdcami Heidfeldom a Kubicom na šieste miesto. Kolízia Renault verzus Toyota Giancarla Fisichellu s Jarnom Trullim hneď v prvej zákrute odsunula ambiciózneho Trulliho z predných pozícií až na poslednú dvadsiatu druhú priečku. Nepostihla však, našťastie, ďalších jazdcov a celé jazdecké pole mohlo pokračovať v pretekoch. V deviatom kole odstúpil pre poruchu Mark Webber a bol jediný, čo nevidel cieľ z kokpitu svojho monopostu.

L. Hamilton

To, čo nevyšlo Alonsovi v úvode pretekov, dohnal po prvej návšteve v boxoch, keď sa dostal pred Heidfelda i Kubicu. Defekt pneumatiky v 43. kole odsunul Hamiltona z tretieho miesta na piate a nedobrovoľne tak uvoľnil tretiu priečku i miesto na pódiu pre svojho tímového kolegu a veľkého rivala Alonsa. Po druhých zastávkach v boxoch sa Räikkönen nebezpečne priblížil k vedúcemu Massovi, ktorý bol však proti tomu, aby sa dostal pred neho. Massa sa tak v Turecku mohol tešiť z víťazstva druhý raz za sebou. Druhý prešiel cieľom Räikkönen pred Alonsom, Heidfeldom, Hamiltonom a Kovalainenom. Dva body za siedme miesto si pripísal Rosberg a jeden bod patrí Kubicovi.

Na čele priebežného poradia šampionátu zostal aj naďalej Hamilton, ale jeho náskok na Alonsa sa znížil na päť bodov. Massa stráca na vedúceho Angličana 15 a Räikkönen 16 bodov.

Výsledky Veľkej ceny Turecka

1. F. Massa Ferrari 1:26:42,16
2. K. Räikkönen Ferrari +2,27 s
3. F. Alonso McLaren-Mercedes +26,18
4. N. Heidfeld BMW Sauber +39,67
5. L. Hamilton McLaren-Mercedes +45,08
6. H. Kovalainen Renault +46,17
7. N. Rosberg Williams-Toyota +55,78
8. R. Kubica BMW Sauber +56,71
9. G. Fisichella Renault +59,49
10. D. Coulthard Red Bull-Renault +1:11,01 min
11. A. Wurz Williams-Toyota +1:19,62
12. R. Schumacher Toyota - 1 kolo
13. J. Button Honda - 1 kolo
14. A. Davidson Super Aguri-Honda - 1 kolo
15. V. Liuzzi Toro Rosso-Ferrari - 1 kolo
16. J. Trulli Toyota - 1 kolo
17. R.Barichello Honda - 1 kolo
18. T. Sato Super Aguri-Honda - 1 kolo
19. S. Vettel Toro Rosso-Ferrari - 1 kolo
20. S. Yamamoto Spyker-Ferrari - 2 kolá
21. A. Sutil Spyker-Ferrari - 4 kolá

Nedojazdili:

Mark Webber Red Bull Renault

Priebežné poradie jazdcov

1. L. Hamilton 84
2. F. Alonso 79
3. F. Massa 69
4. K. Räikkönen 68
5. N. Heidfeld 47
6. R. Kubica 29
7. H. Kovalainen 19
8. G. Fisichella 17
9. A. Wurz 13
10. N. Rosberg 9
11. M. Webber 8
12. D. Coulthard 8
13. J. Trulli 7
14. R. Schumacher 5
15. T. Sató 4
16. J. Button 1
17. S. Vettel 1
18. R. Barrichello 0
19. S. Yamamoto 0
20. A. Sutil 0
21. A. Davidson 0
22. V. Liuzzi 0

Priebežné poradie tímov

1. McLaren-Mercedes 148
2. Ferrari 137
3. BMW-Sauber 77
4. Renault 36
5. Williams 22
6. Red Bull 16
7. Toyota 12
8. Super Aguri 4
9. Honda 1
10. Spyker 0
11. Toro Rosso 0
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.