VC Austrálie F1: Úvod pre Hamiltona

Nedeľa, 15 marec 2015

Seriál majstrovstiev sveta formuly 1 otvára spravidla Veľká cena Austrálie na okruhu v Albert Parku, takže aj v tomto roku sa tradícia zachovala. Podľa predpokladov si najlepšie viedli monoposty stajne Mercedes, čo sa potvrdilo aj v samotných pretekoch, na ktoré ostatní nemali. Vyhral minuloročný majster Brit Hamilton pred Nemcom Rosbergom. Tretí v cieli bol nováčik v tíme Ferrari, Nemec Vettel.

Lewis Hamilton
Minuloročný majster Hamilton začal sezónu veľmi dobre, keď v prvých pretekoch zvíťazil

Zmeny, ktoré sa udiali v tímoch formuly 1 mali priniesť oživenie do pretekov. Úvodné v Austrálii to čiastočne aj potvrdili, čo sa ukázalo hneď po štarte, keď nováčik vo Ferrari Sebastian Vettel si zaspomínal na svoje úspešné časy v Red Bulle a po prvej zákrute bol štvrtý za Hamiltonom, Rosbergom a jazdcom Williamsu Brazílčanom Massom.

Za touto štvoricou jazdil úplný nováčik v F1 Carlos Sainz zo Španielska, syn niekdajšieho majstra sveta v rallye, ktorého angažoval tím Toro Rosso. Na šiestej priečke bol ďalší nováčik seriálu, Brazílčan Felipe Nasr, ktorého angažoval tím Sauber. Ôsmu pozíciu po štarte zaujal Holanďan Verstappen, ešte len sedemnásťročný mladík, syn bývalého jazdca F1 Jossa Verstappena, ktorého Toro Rosso priradil k mladému Sainzovi. Mladý Verstappen je historicky najmladší jazdec formuly 1.

V tímoch sa udiali aj ďalšie presuny jazdcov. Rus Kviat prešiel z "juniorského" Toro Roso do "veľkého" Red Bullu k Austrálčanovi Ricciardovi. Vettel si z Red Bullu odišiel naprávať reputáciu k Ferrari, kde zaujal post Španiela Alonsa. Ten vo Ferrari nebol spokojný s tým, že k dvom predchádzajúcim titulom majstra sveta sa mu vo Ferrari nepodarilo pridať ďalší. Zamieril preto do McLarenu, ktorému nové motory Honda majú dopomôcť k ceste hore a Alonsovi k tretiemu titulu. Na druhej strane Räikkönen má dôveru k Ferrari, a tak zostal.

Na štartový rošt sa v Austrálii malo postaviť osemnásť monopostov, nakoniec ich tam stálo len pätnásť. Chýbal Bottas z Williamsu, ktorého lekári pre bolesti chrbta nepustili na štart. Rus Kviat z Red Bullu mal nefunkčný piaty prevod v prevodovke. Pre technické problémy sa na štart nepostavil ani Dán Magnussen z McLarenu, ktorý nahradil Alonsa. Tomu štart po nehode z testovania spred približne dvoch-troch týždňov neodporučili lekári.

Pred sezónou sa tradične intenzívne testuje. Skúša sa rýchlosť, spoľahlivosť a zavádzané technické novinky a vylepšenia. V Mercedese to počas predsezónnych testov klapalo ako celý plynulý rok, keď Hamilton získal titul a druhá priečka patrila Rosbergovi. Opakom bol McLaren, ktorému monopost s novým motorom Honda dokázal odjazdiť v testoch podľa Jensona Buttona na jeden záťah len dvanásť okruhov.

Najrýchlejší v kvalifikácii bol Hamilton, o viac ako pol sekundy pred druhým Rosbergom. V druhom rade stáli Brazílčan Massa a Sebastian Vettel. Na ďalších miestach potom Räikkönen, Bottas, Ricciardo, Sainz, Grosjean, Maldonado a ďalší. Hamilton najlepšie odštartoval aj do pretekov. Druhé miesto si ako tak udržal Rosberg pred Massom. V druhej zákrute po štarte došlo ku kontaktu medzi Mexičanom Maldonadom (Lotus) a Švédom Ericssonom (Sauber) a na trať vyšiel safety car. Maldonado skončil, Ericssom jazdil ďalej, ale skončil aj druhý Lotus s Francúzom Grosjeanom.

Prvé štyri miesta v poradí Hamilton, Rosberg, Massa a Vettel boli jasné. Na piatom mieste jazdil nováčil Nasr (Sauber) z Brazílie a za ním Ricciardo, Sainz, Räikkönen a Verstappen. S malými zmenami v takomto poradí jazdili až do 24 kola (z celkových 58), keď sa Vettel po zastávkach v boxoch dostal pred Massu. Medzi Hamiltonom a Rosbergom sa odstup pohyboval od 1,8 po 2,5 sekundy, ale bližšie sa rozberg nedostal. Brit tak pokojne dojazdil až do cieľa. Rosberg skončil druhý a stupeň víťazov doplnil vo svojej premiére vo Ferrari Vettel. Massa na stupeň víťazov ani pri veľkej snahe, nedosiahol.

Druhé Ferrari s Räikkönenom jazdil piaty až do 41. kola, v ktorom zašiel do boxov. Mechanici však pri výmene pneumatík nedotiahli dobre ľavé zadné koleso, Räikkönen vyšiel na trať, ale hneď na to musel svoj monopost odstaviť a preteky sa pre neho nie vlastnou vinou skončili. Urputne bojoval so svojim McLarenom Brit Button, za čo si zasluhuje veľkú pochvalu, ale na lepšie ako 11. miesto v cieli to nestačilo. Motor Honda ešte nie je v takej kondícii, aby držal tempo so zvyškom sveta F1. Úspechom však je, že McLaren uvidel cieľ, čo bude pre tím určite veľkým povzbudením.

Radosť môže mať po Austrálii Ferrari. Vettel v ich monoposte bol na stupni víťazov, čo sa tímu z Maranella v celej uplynulej sezóne podarili len drakrát. Aj Sauber dosiahol v Melbourne krásny výsledok, keď Brazílčan Nasr skončil piaty a Švéd Ericsson ôsmy. Dvojnásobný bodovací úspech si z Austrálie odnáša aj tím Force India za 7. miesto Nemca Hülkenberga a desiate Mexičana Pereza. Práve Mexičan zvádzal s Buttonom v prvej polovici pretekov ostré súboje, potom však Buttonov McLaren stratil rýchlosť a v cieli skončilo jedenásty a nebodoval.

Kolotoč formuly 1 pokračuje 22. mája Veľkou cenou Malajzie.