VC Austrálie F1: Víťazný úvod Rosberga

Utorok, 22 marec 2016

Očakávaný začiatok najväčších formulových pretekov pripadol ako zvyčajne piatemu kontinentu – Austrálii. Tu sa na okruhu v melbournskom Albert Parku rozdávali prvé body do tohtoročného seriálu majstrovstiev svata formuly 1. Aj keď očakávania mohli byť iné, pokračovalo sa podľa starého scenára, ktorý uprednostňuje v hlavnej role monoposty mercedes, ktorým dotvárať dej pretekárskeho predstavenia rýchlych áut pomáhajú stajne Ferrari a v ďalšej línii aj williamsy a red bully.

1 Nico Rosberg
Pre nemeckého jazdca Nico Rosberga sa nová sezóna začala skvelým víťazstvom

Boj o štartové pozície aj tentoraz vyhral Hamilton pred Rosbergom, keď oba mercedesy boli v kvalifikácii, ktorá sa išla v novom formáte a vôbec sa neujala, najrýchlejšie. Išla sa vylučovacím spôsobom v troch častiach. Hamilton získal teraz v Austrálii svoju jubilejnú 50. pole position, viac na svojom konte má len Michael Schumacher.

V prvých dvoch častiach vypadával vždy po jeden a pol minúte najpomalší jazdec a do tretej časti ich nepostúpilo desať, ale len osem jazdcov. Tu absolvoval každý najprv po jednom rýchlom kolo a keďže mercedesy boli aj v tejto časti najrýchlejšie, všetci ostatní potom ďalší boj vzdali a bolo po kvalifikácii.

Ostrý štart najlepšie vyšiel obom Ferrari. Do vedenia sa dostal Vettel, druhý jazdil Räikkönen, tretí Rosberg a štvrtý Massa. Hamilton sa prepadol až na šieste miesto. Vettel sa udržal na prvej priečke aj po prvých boxoch, ale za ním už boli oba mercedesy s Rosbergom a Hamiltonom.

V 17. kole škaredo búral Alonso, ktorý zozadu narazil do Mexičana Gutierezza, ktorý sa vrátil do F1. Mexičan začal pred zákrutou skôr brzdiť a Alonso už nestačil zareagovať. Z roztrieskaného auta však Španiel vystúpil veľmi rýchlo a nezranený, ukázal palec hore, vraj odkaz svojej mame, že je v poriadku! Preteky potom na chvíľu prerušili a na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo.

2 Alonso - Gutierrez havária
Ťažká havária Alonsa s Gutierrezom sa pre oboch jazdcov skončila bez zranenia

Po reštarte viedol naďalej Vettel, druhý jazdil Rosberg a tretí Räikkönen. V 23. kole však Räikkönenovi začal horieť monopost a z pretekov odstúpil. Keď potom v 36. kole sa Vettel pri výmene ľavého predného kolesa zdržal dlhšie v boxoch, do čela sa dostal Rosberg a v 42. kole Hamilton na druhé miesto, takže bolo de facto rozhodnuté. Potom ešte Vettel sa chystal zaútočiť na Hamiltona, ale po jazdeckej chybe vyletel na trávu, stratil nejakú sekundu i nádej byť druhý.

Poradie Rosberg – Hamilton – Vettel sa potom až do cieľa nezmenilo. Rosberg získal vo svojej kariére už 16. víťazstvo. Štvrtý skončil Ricciardo, piaty Massa a šiesty Grosjaen, ktorý jazdí na novom monoposte Haas.

Druhé kolo seriálu F1 pokračuje 3. apríla Veľkou cenou Bahrajnu.

Výsledky VC Austrálie

1. Nico RosbergNem./Mercedes1:48:15,565 h
2. Lewis HamiltonV. Brit./Mercedes+8,060 s
3. Sebastian VettelNem./Ferrari+9,643 s
4. Daniel RicciardoAustr./Red Bull+24,330 s
5. Felipe MassaBraz./Williams+58,979 s
6. Romain GrosjeanFranc./Haas+1:12,081 min
7. Nico HülkenbergForce India+1:14,199 min
8. Valtteri BottasFín /Williams+1:15,153 min
9. Carlos SainzŠpan./Toro Rosso+1:15,680 min
10. Max VerstappenHol./Toro Rosso+1:16,833 min

Poradie jazdcov po 1. pretekoch

1. Nico Rosberg25 bodov
2. Lewis Hamilton18
3. Sebastian Vettel15
4. Daniel Ricciardo12
5. Felipe Massa10
6. Romain Grosjean8
7. Nico Hülkenberg6
8. Valtteri Bottas4
9. Carlos Sainz2
10. Max Verstappen1

Poradie tímov po 1. pretekoch (Pohár konštruktérov)

1. Mercedes43 bodov
2. Ferrari15
3. Williams14
4. Red Bull12
5. Haas8
6. Force India6
7. Toro Rosso3

Autor: J. Goldberger
Foto: formula1
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.