VC Austrálie F1: Víťazný úvod Rosberga

Utorok, 22 marec 2016

Očakávaný začiatok najväčších formulových pretekov pripadol ako zvyčajne piatemu kontinentu – Austrálii. Tu sa na okruhu v melbournskom Albert Parku rozdávali prvé body do tohtoročného seriálu majstrovstiev svata formuly 1. Aj keď očakávania mohli byť iné, pokračovalo sa podľa starého scenára, ktorý uprednostňuje v hlavnej role monoposty mercedes, ktorým dotvárať dej pretekárskeho predstavenia rýchlych áut pomáhajú stajne Ferrari a v ďalšej línii aj williamsy a red bully.

1 Nico Rosberg
Pre nemeckého jazdca Nico Rosberga sa nová sezóna začala skvelým víťazstvom

Boj o štartové pozície aj tentoraz vyhral Hamilton pred Rosbergom, keď oba mercedesy boli v kvalifikácii, ktorá sa išla v novom formáte a vôbec sa neujala, najrýchlejšie. Išla sa vylučovacím spôsobom v troch častiach. Hamilton získal teraz v Austrálii svoju jubilejnú 50. pole position, viac na svojom konte má len Michael Schumacher.

V prvých dvoch častiach vypadával vždy po jeden a pol minúte najpomalší jazdec a do tretej časti ich nepostúpilo desať, ale len osem jazdcov. Tu absolvoval každý najprv po jednom rýchlom kolo a keďže mercedesy boli aj v tejto časti najrýchlejšie, všetci ostatní potom ďalší boj vzdali a bolo po kvalifikácii.

Ostrý štart najlepšie vyšiel obom Ferrari. Do vedenia sa dostal Vettel, druhý jazdil Räikkönen, tretí Rosberg a štvrtý Massa. Hamilton sa prepadol až na šieste miesto. Vettel sa udržal na prvej priečke aj po prvých boxoch, ale za ním už boli oba mercedesy s Rosbergom a Hamiltonom.

V 17. kole škaredo búral Alonso, ktorý zozadu narazil do Mexičana Gutierezza, ktorý sa vrátil do F1. Mexičan začal pred zákrutou skôr brzdiť a Alonso už nestačil zareagovať. Z roztrieskaného auta však Španiel vystúpil veľmi rýchlo a nezranený, ukázal palec hore, vraj odkaz svojej mame, že je v poriadku! Preteky potom na chvíľu prerušili a na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo.

2 Alonso - Gutierrez havária
Ťažká havária Alonsa s Gutierrezom sa pre oboch jazdcov skončila bez zranenia

Po reštarte viedol naďalej Vettel, druhý jazdil Rosberg a tretí Räikkönen. V 23. kole však Räikkönenovi začal horieť monopost a z pretekov odstúpil. Keď potom v 36. kole sa Vettel pri výmene ľavého predného kolesa zdržal dlhšie v boxoch, do čela sa dostal Rosberg a v 42. kole Hamilton na druhé miesto, takže bolo de facto rozhodnuté. Potom ešte Vettel sa chystal zaútočiť na Hamiltona, ale po jazdeckej chybe vyletel na trávu, stratil nejakú sekundu i nádej byť druhý.

Poradie Rosberg – Hamilton – Vettel sa potom až do cieľa nezmenilo. Rosberg získal vo svojej kariére už 16. víťazstvo. Štvrtý skončil Ricciardo, piaty Massa a šiesty Grosjaen, ktorý jazdí na novom monoposte Haas.

Druhé kolo seriálu F1 pokračuje 3. apríla Veľkou cenou Bahrajnu.

Výsledky VC Austrálie

1. Nico RosbergNem./Mercedes1:48:15,565 h
2. Lewis HamiltonV. Brit./Mercedes+8,060 s
3. Sebastian VettelNem./Ferrari+9,643 s
4. Daniel RicciardoAustr./Red Bull+24,330 s
5. Felipe MassaBraz./Williams+58,979 s
6. Romain GrosjeanFranc./Haas+1:12,081 min
7. Nico HülkenbergForce India+1:14,199 min
8. Valtteri BottasFín /Williams+1:15,153 min
9. Carlos SainzŠpan./Toro Rosso+1:15,680 min
10. Max VerstappenHol./Toro Rosso+1:16,833 min

Poradie jazdcov po 1. pretekoch

1. Nico Rosberg25 bodov
2. Lewis Hamilton18
3. Sebastian Vettel15
4. Daniel Ricciardo12
5. Felipe Massa10
6. Romain Grosjean8
7. Nico Hülkenberg6
8. Valtteri Bottas4
9. Carlos Sainz2
10. Max Verstappen1

Poradie tímov po 1. pretekoch (Pohár konštruktérov)

1. Mercedes43 bodov
2. Ferrari15
3. Williams14
4. Red Bull12
5. Haas8
6. Force India6
7. Toro Rosso3

Autor: J. Goldberger
Foto: formula1
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.