VC Azerbajdžanu: Ďalší double triumf Mercedesu

Utorok, 30 apríl 2019

Ani zo štvrtých pretekov seriálu F1 nevyšiel tím Ferrari víťazne, aj keď pred pretekmi pre stajňu z Maranella to vyzeralo dosť nádejne.

Valteri Bottas
Valteri Bottas, víťaz Veľkej ceny Azerbajdžanu

Napriek školáckej havárii Charlesa Leclerca v kvalifikácii a rozbitému monopostu sa mladému Monačanovi črtali v pretekoch šanca na víťazstvo, pneumatiky jeho monopostu však boli proti a víťazstvo ponúkli mercedesom. Vyhral Fín Bottas pred Britom Hamiltonom a Nemcom Vettelom na Ferrari.

Štart bol pod taktovkou mercedesov. Lepšie odštartoval víťaz kvalifikácie Bottas, Hamilton hneď za ním ako druhý. Aj keď Hamilton sa až do posledného kola snažil dostať sa pred svojho tímového partnera, Bottas si víťaznú pozíciu obhájil.

Šanca na víťazstvo svietila v druhej polovici pretekov pre Ferrari s Leclercom, zhasla však po tom, ako jeho pneumatiky stratili schopnosť udržať stopu. Leclerkovi nezabrala ani výmena za s najmäkšou zmesou.

Pódiové tretie miesto si vybojoval Vettel na Ferrari, štvrtý skončil Holanďan Verstappen s monopostom Red Bull. Leclerc na druhom Ferrari skončil piaty a šieste miesto patrilo Mexičanovi Perezovi.

Fín Kimi Räikkönnen s monopostom Alfa Romeo po diskvalifikácii v kvalifikácii (klapka jeho predného krídla sa pri teste prehla viac ako dovoľujú pravidlá) štartoval z boxov, napriek tomu bodoval za desiate miesto v cieli.

Robert Kubica (Williams), navrátilec do formuly jeden, štartoval do pretekov tiež z boxovej uličky, pretože po nehode v kvalifikácii urobil jeho tím úpravy v nastavení monopostu.

K zvláštnej nehode došlo medzi Rusom Kvjatom (Toro Rosso) a Austrálčanom Ricciardom po tom ako vošli do únikovej zóny. Austrálčan cúval a narazil do Kvjata. Obaja potom z pretekov odstúpili.