VC Brazílie: vyhral Massa, majstrom Hamilton

Pondelok, 03 november 2008

Ešte pred predposlednou zákrutou 18dielneho seriálu, pár sto metrov pred cieľom Veľkej ceny Brazílie na okruhu Interlagos to vyzeralo tak, že novým majstrom sveta pre rok 2008 bude domáci jazdec na monoposte Ferrari Felipe Massa. Nečakané spomalenie Nemca Glocka na Toyote, ktorý jazdil na štvrtom mieste, vyšvihlo Brita Hamiltona zo šiesteho nemajstrovského postu na piaty, a ten znamenal pre 23ročného jazdca McLarenu titul majstra sveta vo formule 1.

VC Brazílie VC Brazílie

Matematika pred poslednými pretekmi seriálu bolo jasná. Hamilton na čele priebežného hodnotenia mal sedembodový náskok pred druhým Massom. Ak by Massa vyhral, Hamiltonovi by na získanie titulu majstra sveta stačilo prejsť cieľom na piatom mieste. Horšie miesto v cieli by pre Hamiltona znamenalo, že titul by v prípade Massovho víťazstva pripadlo tomuto Brazílčanovi.

Už kvalifikácia naznačila, že Ferrari, ale najmä jeho kandidát na titul majstra sveta Massa, sú na Veľkú cenu Brazílie skvele pripravení. Massa si vybojoval líderskú pozíciu na štarte (druhý vedľa neho stál Trulli na Toyote), Räikkönen bol tretí a Hamilton štvrtý. Piaty, hneď za Hamiltonom, bol ambiciózny Alonso, ktorý dve z posledných troch veľkých cien vyhral, a mohol teda Hamiltona ohrozovať.

Tesne pred plánovaným štartom sa spustil prudký dážď. Kvôli nemu odložili štart o desať minút. Ale ako rýchlo dážď prišiel, tak rýchlo aj prestalo pršať. Otázku pneumatík vyriešili tímy rovnako: obuli prechodné, teda na mokrú trať. Bolo otázne, kedy trať uschne a kedy jazdci začnú prezúvať na suché.

VC Brazílie

Štart najlepšie vyšiel Massovi, dostal sa do čela a aj keď jazdil s malým náskokom, vedenie si bezpečne držal. Niekoľko sto metrov po štarte po kolízii odstúpili Couthard (na kolízii nemal pravdepodobne žiadnu vinu), pre ktorého to mali byť rozlúčkové preteky (na to mal špeciálne pripravený aj jeho monopost, na ktorom namiesto modrej farby prevládala biela). Odstúpil aj Piquet, tretí z kolízie Nakajima pokračoval v pretekoch. Na trať vyšiel Safety Car, čo spolu s návštevou boxov niektorých jazdcov trošku premiešalo poradím. Keď trať opustilo spomaľovacie auto, na čele ďalej jazdil Massa, ale druhý bol už Alonso, tretí Räikkönen a štvrtý Hamilton, pre ktorého toto štvrté miesto znamenalo stále titul.

Epilóg celého seriálu F1 2008 mal však medzihru. Hlavnú rolu pridelil osud zvaný počasie nestabilnej brazílskej oblohe, z ktorej v závere pretekov hrozil zdvihnutým prstom pán dážď. On bol nakoniec tým, čo zobral dirigentskú paličku do svojich rúk a približne šesť kôl pred koncom pretekov spustil na trať prvé kvapky. To bol signál pre stratégov tímov, aby sa rozhodli buď krátko pred cieľom stiahnuť svojich pilotov na výmenu pneumatík do dažďa, alebo ich nechať dojazdiť na tom, čo mali práve obuté. V tom čase bolo poradie Massa (Ferrari), Alonso (Renault), Räikkönen (Ferrari), Hamilton (McLaren) a Vettel (Toro Rosso). Na šiestej priečke so stratou približne 18 sekúnd jazdil Timo Glock, jazdec Toyoty, ktorý v závere nechtiac rozhodoval o tom, či bude majstrom sveta Hamilton alebo Massa.

Vedúca pätica pretekárov v priebehu dvoch kôl zamierila do boxov na výmenu pneumatík za mokré bez výnimky. Jazdec Toyoty však zostal na trati na suchých "gumách". Po boxoch bolo poradie: 1. Massa, 2. Alonso, 3. Räikkönen, na štvrté miesto zo šiesteho postúpil Glock, 5. Hamilton a 6. Vettel. Toto poradie ešte zabezpečovalo Hamiltonovi titul majstra sveta.

Mladý Vettel sa však začal nebezpečne približovať Hamiltonovi. V predposlednom kole sa aj dostal na piate miesto pred neho, ktorý takto klesol na nemajstrovské šieste. Hamilton bol v tejto chvíli v pozícii, že pomôcť mu môže iba zázrak. V ideálnej stope jazdil Vettel, takže Hamilton bol prakticky bez šance dostať sa na mokrej trati pred neho. A vtedy to prišlo. Dve zákruty pred cieľom, keď Massa prešiel víťazne cieľom a v boxe Ferrari vypukla radosť, sa Vettel a Hamilton prehnali okolo Glocka, ktorý viditeľne spomalil. Dôvod? Jeho monopost mal vraj na suchých pneumatikách problém udržať sa na mokrej trati. Hamilton tak skončil piaty a to mu stačilo na titul. Štvrtý v cieli bol Vettel. Miesta na stupni víťazov patrili prvému v cieli Massovi, druhému Alonsovi a tretiemu Räikkönenovi.

Titul majstra sveta teda pripadol Hamiltonovi, ktorý sa stal vo veku 23 rokov a necelých 10 mesiacov najmladším majstrom sveta formuly 1. Massa je celkove druhý a tretie miesto v seriáli získal nakoniec Räikkönen. Pri rovnosti bodov s Kubicom rozhodoval väčší počet víťazstiev Räikkönena, ktorý vyhral v tejto sezóne dvakrát, kým Kubica raz. Pre Massu, napriek víťazstvu v Brazílii, to bol tak trošku smutný záver sezóny, aj keď titul si neprehral na domácej veľkej cene, ale v priebehu seriálu.

Ferrari však má Pohár konštruktérov, takže to mohol byť pre stajňu i oboch pilotov dôvod k radosti. Druhý v pohári je McLaren a tretia priečka patrí BMW Sauber. Jediným tímom, ktorý nezískal v celom seriáli ani bod, je Force India, hoci na viacerých pretekoch boli k bodom celkom blízko.

Výsledky VC Brazílie

1. Felipe MassaBraz.Ferrari1:34:11,435 min
2. Fernando AlonsoŠpan.Renault+13,298 s
3. Kimi RäikkönenFín.Ferrari+16,235
4. Sebastian VettelNem.Toro Rosso+38,011
5. Lewis HamiltonV. Brit.McLaren+38,907
6. Timo GlockNem.Toyota+44,368
7. Heikki KovalainenFín.McLaren+55,074
8. Jarno TrulliTal.Toyota-1:08,433 min
9. Mark WebberAustr.Red Bull-1 kolo
10. Nick HeidfeldNem.BMW Sauber-1 kolo
11. Robert KubicaPoľ.BMW Sauber-1 kolo
12. Nico RosbergNem.Williams-1 kolo
13. Jenson ButtonV. Brit.Honda-1 kolo
14. Sebastien BourdaisFranc.Toro Rosso-1 kolo
15. Rubens BarrichelloBraz.Honda-1 kolo
16. Adrian SutilNem.Force India-2 kolá
17. Kazuki NakadžimaJap.Williams-2 kolá
18. Giancarlo FisichellaTal.Force India-2 kolá

Nedokončili

Nelson PiquetBraz./Renault
David CoulthardV. Brit./Red Bull

Končené poradie jazdcov

1. Lewis HamiltonV. Brit.McLaren98 bodov
2. Felipe MassaBraz.Ferrari97
3. Kimi RäikkönenFín.Ferrari75
4. Robert KubicaPoľ.BMW Sauber75
5. Fernando AlonsoŠpan.Renault61
6. Nick HeidfeldNem.BMW Sauber60
7. Heikki KovalainenFín.McLaren53
8. Sebastian VettelNem.Toro Rosso35
9. Jarno TrulliTal.Toyota31
10. Timo GlockNem.Toyota25
11. Mark WebberAustr.Red Bull21
12. Nelson PiquetBraz.Renault19
13. Nico RosbergNem.Williams17
14. Rubens BarrichelloBraz.Honda11
15. Kazuki NakadžimaJap.Williams9
16. David CoulthardV. Brit.Red Bull8
17. Sebastien BourdaisFranc.Toro Rosso4
18. Jenson ButtonV. Brit.Honda3

Pohár konštruktérov

1. Ferrari172 bodov
2. McLaren-Mercedes151
3. BMW-Sauber135
4. Renault80
5. Toyota56
6. Toro Rosso39
7. Red Bull29
8. Williams26
9. Honda4

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.