VC Kanady F1: Hamilton znovu víťazí

Pondelok, 08 jún 2015

Po tom, ako britský jazdec Mercedesu premrhal pred dvoma týždňami už takmer isté víťazstvo, tentoraz na Veľkej cene Kanady formuly 1 na okruhu Gillesa Villeneuva v Montreale nezaváhal a vyhral spôsobom štart – cieľ pred Nicom Rosbergom a Valtteri Botasom. Zároveň si tak posilnil pozíciu lídra v priebežnom poradí po siedmich pretekoch.

Lewis Hamiltom
Brit Lewis Hamilton aj takto oslavoval svoje už štvrté víťazstvo na Veľkej cene Kanady

Lewis Hamilton i jeho Mercedes preukazujú v tohtoročnom seriáli F1 najlepšiu výkonnosť i vyrovnanosť, čo britský jazdec potvrdil aj na siedmom podujatí v Kanade, kde po vyhratej kvalifikácii nenašiel premožiteľa a od štartu až do cieľa viedol a vyhral. Jeho prenasledovateľ v samotných pretekoch i v priebežnej kvalifikácii, druhý jazdec Mercedesu Nico Rosberg, aj keď sa všemožne snažil niečo vymyslieť, desať kôl pred koncom pretekov o túto šancu prišiel. Bol len 1,25 sekundy za Hamiltonom a mohol po znížení náskoku pod jednu sekundu použiť systém otvorenia prítlačného krídla DRS, jazdeckou chybou v jednej zo zákrut však stratil takmer dve sekundy a bolo po nádeji.

Na tretej pozícii viac ako tretinu pretekov jazdil Kimi Räikkönen (Ferrari), ktorému konečne vyšla kvalifikácia a štartoval z tretieho miesta. Po výjazde z boxov v 27. kole však urobil na čerstvých ešte málo zahriatych pneumatikách "hodiny" a jeho tretiu priečku zaujal Valtteri Bottas na Williamse. Vydržal na nej až do cieľa a Räikkönen tak skončil štvrtý. Nemec Vettel na druhom Ferrari štartoval zo 16. miesta aj pričinením športových komisárov, ktorí ho penalizáciou poslali o päť miest dozadu. Skvelou stíhacou jazdou si nakoniec vydobyl v cieli piate miesto. Brazílčan Massa (Williams) bol na štarte 17., nakoniec prišiel do cieľa na výbornom šiestom mieste.

Naďalej sa nedarí tímu McLaren. Alonso síce celkom obstál kvalifikácii keď bol trinásty, po štarte v pretekoch dokonca jedenásty, nakoniec musel z pretekov pre poruchu odstúpiť. Podobne ak nie horšie bol na tom druhý jazdec McLarenu Jenson Button. Mal problémy v kvalifikácii, takže štartoval z boxov. Ani jemu to dlho nevydržalo a z pretekov odstúpil. V Kanade nevystúpil z tieňa ani jeden z mladíkov formuly 1 a skončili až v druhej desiatke: Španiel Sainz dvanásty a Holanďan Verstappen pätnásty.

Hamilton mal a aj bude mať na Montreal len dobré spomienky. Tohtoročné víťazstvo je tu už jeho štvrté, keď predtým vyhral v rokoch 2007, 2010 a 2012. Doteraz sa z víťazstva vo svojej kariére tešil už 37krát. Vedie v priebežnom poradí o 17 bodov pred Rosbergom. Tretí Vettel stráca 43 bodov. Štvrtý je Räikkönen, piaty Bottas a šiesty Massa.

Ôsme preteky, Veľká cena Rakúska, je na programe 21. júna. Konať sa bude na okruhu Red Bull Ring pri meste Spielberg.