VC Kanady F1: Vettel vyhral, víťazom je však Hamilton

Streda, 12 jún 2019

Pre Ferrari sa v Kanade črtalo prvé tohtoročné víťazstvo. Vettel vyhral kvalifikáciu, výborne odštartoval do pretekov a jazdil na čele až do cieľa. V závere pretekov však po šmyku vyletel mimo trať, prešiel neovládaným šmykom na trávnik, odtiaľ späť na dráhu a pokračoval v pretekoch.

Hamilton - Vettel
Súboj Vettel–Hamilton. V cieli bol prvý Nemec, po penalizácii Hamilton.

Celý incident prebehol hladko, Vettel do nikoho a ničoho nenarazil. Našťastie ani do múra, ktorému sa šikovným manévrom a trochu aj šťastím vyhol, a tak možno aj fatálnym následkom. Všetko mohlo dopadnúť veľmi zle, až katastrofálne.

Situácia do ktorej sa dostal štvornásobný majster sveta Vettel nebola po jeho jazdeckej chybe. Jednoducho, stala sa. Nebol na turistickom výlete, ale jazdil preteky F1. Navyše, jazdil na čele a išlo mu o víťazstvo v pretekoch a v konečnom dôsledku aj o titul tohtoročného majstra sveta pre Ferrari.

Inak to videli športoví komisári, ktorí prakticky v okamihu vyniesli ortieľ. Podľa nich Vettel sa nebezpečne vrátil na trať, začo ho potrestali päťsekundovou penalizáciou. Tá sa mu pripočítala k dosiahnutému času v cieli. Šalamúnske rozhodnutie, ktoré by nedávno zosnulý šéf športových komisárov Charlie Whiting nebol dopustil.

Ak chcel Vettel vyhrať, jeho náskok v cieli pred Hamiltonom, ktorý v tom momente jazdil na druhom mieste, musel byť viac ako päťsekundový. Ak chcel Vettel vyhrať, musel poriadne šliapať na plyn. Bolo to ťažké, ale keďže cieľ bol blízko, tak aj nemožné. Tých 3,658 sekundy nakoniec nestačilo, a tak vyhral "porazený" Hamilton.

Hamilton získal na Grand Prix Kanada už siedme víťazstvo a piate v tejto sezóne. Sebastian Vettel skončil prvý na okruhu, ale vo výsledkovej listene druhý. Tretí v cieli bol druhý pilot Ferrari Charles Leclerc, štvrtý Fín Bottas, piaty Holanďan Verstappen (Red Bull) a šiesty Austrálčan Ricciardo (Renault).

Najbližšie seriál formuly1 pokračuje 23. júna ôsmim podujatím, Veľkou cenou Francúzska.

6. Daniel RicciardoAustr./Renault- 1 kolo

Priebežné poradie jazdcov (po siedmich pretekoch)

Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.