VC Kanady: Hamilton siedmym víťazom

Pondelok, 11 jún 2012

Víťazom Veľkej ceny Kanady, siedmeho podujatia seriálu formuly 1, je britský pilot Lewis Hamilton. V dramatickom závere skončil druhý Francúz Romain Grosjean a tretí Sergio Perez z Mexika. Na stupni víťazov sa postavili na miesta, kde ešte pár kôl pred koncom pretekov mierili Alonso i Vettel. Boli k nim veľmi blízko, ale ich pneumatiky krátko pred koncom pretekov mali toho naozaj dosť.

Lewis Hamilton
Skvelá stratégia McLarenu priviedla monopost Lewisa Hamiltona k víťazstvu v Kanade

Suverénnym víťazom kvalifikácie bol Nemec Sebastian Vettel. Rád by si bol aj teraz zopakoval kanadské víťazstvá z rokov 2007 a 2010. Vydarený štart a mierny náskok hneď v prvých kolách naznačovali, že si k víťazstvu v Bahraine, kde zvíťazil, pripíše aj druhé tohtoročné a bude prvým jazdcom, ktorý preruší šnúru "nové preteky, nový víťaz".

Za vedúcim Nemcom s malým odstupom jazdili v úvodných kolách Hamilton, Alonso, Webber, di Resta, Rosberg, Grosjean, Schumacher a Button. Keď však približne v štvrtine pretekov začali Vettelovi odchádzať pneumatiky a Hamilton sa k nemu až nebezpečne priblížil, zamieril úradujúci majster sveta do boxov pre nové. Do čela sa dostal Hamilton, ktorého však o dve kolá neskôr, už na nových pneumatikách, vystriedal Olonso. Tomu vedenie vydržalo len veľmi krátko, pretože Hamilton sa už v nasledujúcom kole vďaka KERSu dostal ľahko znovu do vedenia.

Sklamanie priniesla zastávka v boxoch pre Schumachera. Po výjazde na trať sa mu nezavrel KERS – systém pohyblivého zadného krídla prestal fungovať a jazdec sa musel vrátiť znovu do boxov. Porucha sa však nedala odstrániť a Schumacher musel z pretekov odstúpiť.

Dvadsať kôl pred koncom v McLarene povolali Hamiltona do boxov na výmenu kolies. Klesol tak na tretiu priečku, ale na nových pneumatikách začal masívne útočiť na Alonsa a Vettela. Piloti Ferrari i Red Bullu mali podľa zvolenej stratégie jednej zástavky dojazdiť na týchto pneumatikách. V záverečných desiatich kolách však začali strácať rýchlosť a bolo jasné, že problémy s pneumatikami sú tu a "stíhači" Grosjean, Perez i ďalší môžu ich pozície ohroziť. Hamilton sa sedem kôl pred koncom pretekov dostal ľahko najprv cez Vettela a o kolo neskôr aj pred Alonsa a bolo rozhodnuté.

Red Bull chcel ešte zachrániť čo sa zachrániť dalo a povolal do boxov Vettela. Alonso zostal, a to sa mu i Ferrari vypomstilo, takže nebyť chybnej stratégie, mohol byť Alonso naďalej lídrom priebežného poradia. Najprv štyri kolá pred cieľom sa pred Alonsa na druhú priečku dostal Grosjean, dve kolá na to ho z tretieho miesta vytlačil Perez a potom na čerstvých pneumatikách zo štvrtého na piate aj Vettel. Poradie v cieli Hamilton, Grosjean, Perez (štartoval z 15. miesta), Vettel, Alonso bolo výsledkom vojny pneumatík a dobre či zle zvolenej stratégie.

Hamilton je siedmym víťazom siedmych pretekov tohtoročného seriálu, čo robí preteky formuly 1 zaujímavými. Kto vystúpi na najvyšší stupeň víťazov pri nasledujúcej Veľkej cene Európy vo Valencii 24. júna? Bude to ďalší, v poradí už ôsmy jazdec, alebo niektorí z tých, ktorí už v tejto sezóne zvíťazili? Ak by to bol znovu niekto nový, potom tipujeme Grosjeana, Räikkönena, Pereza, prípadne Michael Schumachera.

Výsledky Veľkej ceny Kanady

1. Lewis HamiltonV.Brit./McLaren1:32:29,586 h
2. Romain GrosjeanFranc./Lotus+2,513 s
3. Sergio PerezMex./Sauber+5,260
4. Sebastian VettelNem./RedBull+7,295
5. Fernando AlonsoŠpan./Ferrari+13,411
6. Nico RosbergNem./Mercedes+13,842
7. Mark WebberAus./RedBull+15,085
8. Kimi RäikkönenFín./Renault+15,567
9. Kamui KobayashiJap./Sauber+24,432
10. Felipe MassaBraz./Ferrari+25,272

Priebežné poradie jazdcov (po siedmich podujatiach)

1. Lewis Hamilton88 bodov
2. Fernando Alonso86
3. Sebastian Vettel85
4. Mark Webber79
5. Nico Rosberg67
6. Kimi Räikkönen55
7. Romain Grosjean53
8. Jenson Button45
9. Sergio Perez 37
10. Pastor Maldonado29

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Red Bull164 bodov
2. McLaren133
3. Lotus108
4. Ferrari97
5. Mercedes69
6. Sauber58

Autor: J. Goldberger
Foto: formula 1
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.