VC Nemecka: Alonso vyhral, Vettela penalizovali

Pondelok, 23 júl 2012

Španiel Alonso sa stal víťazom Veľkej ceny Nemecka na okruhu Hockenheimring pred Nemcom Vettelom a Britom Buttonom. Neskôr Vettela penalizovali 20 sekundami za nedovolený predbiehací manéver a klesol na piate miesto. Druhý tak skončil Button a tretí Fín Räikkönen.

Fernando Alonso
Radosť Fernanda Alonsa na stupni víťazov po svojom treťom tohtoročnom víťazstve

Fernando Alonso vyhral v Nemecku kvalifikáciu a potom aj preteky. Ako jediný jazdec vyhral už tretie preteky v sezóne a vedie aj priebežné poradie majstrovstiev sveta formuly 1. Viedol od štartu až do cieľa s jedinou malou výnimkou pri návšteve boxov. Aj keď jeho náskok v cieli bol len necelých sedem sekúnd, jeho víťazstvo bolo suverénne a zaslúžené. Po rokoch 2005 a 2010 sa teraz z víťazstva na VC Nemecka tešil už tretí raz.

O miesto na pódiu sa pripravil úradujúci majster sveta Sebastian Vettel nerozvážnym krokom, keď pri predbiehaní Buttona využil výbehovú zónu a zľava sa dostal pred Brita. Po 20sekundovej penalizácii tak skončil až piaty. Button postúpil na druhé miesto a po dlhšom čase sa opäť vrátil na pódium. Tretí v cieli bol Kimi Räikkönen. Tento Fín si v kvalifikácii vyjazdil až desiate miesto, v pretekoch však dosiahol skvelý výsledok.

Ak Räikkönen mal skvelý deň, o opaku môže hovoriť Austrálčan Webber, v kvalifikácii tretí za Alonsom a Vettelom. Kvôli výmene prevodovky ho posunuli na štarte o päť miest dozadu na ôsme a rovnako ôsmy skončil aj v pretekoch. Spokojný určite nie je ani Schumacher.

Schumacher štartoval z tretieho miesta a cieľom prešiel ako siedmy. Svojho tímového spolujazdca Rosberga z Mercedesu však tromfol tak v kvalifikácii ako aj v pretekoch, keď omnoho mladší Nemec prešiel cieľom pretekov na desiatej priečke. Radostný pozdrav domov do ďalekého Japonska mohol z Nemecka poslať Kobayashi, v cieli bol štvrtý, čo je pravdepodobne jeho najlepšie umiestnenie v kariére v seriáli F1.

A čo Hamilton? Ak nebol spokojný s tohtoročnými výsledkami, radosť nemal ani v Nemecku. Už v druhom kole mal defekt pneumatiky a z ôsmeho miesta klesol na dvadsiate druhé. Aj keď potom statočne bojoval, na lepšie ako 16. miesto nedovidel a v 58. kole z pretekov odstúpil.

Alonso si víťazstvom v Nemecku poistil vedúcu pozíciu priebežného poradia. Pred druhým Webberom má teraz náskok 34 bodov a pred Vettelom až 44 bodov. Štvrtý v priebežnom poradí, prvú sezónu po návrate z rallye, je Kimi Räikkönen (stráca 56 bodov), piaty Hamilton (- 62) a šiesty Rosberg (- 78).

Nasledujúca veľká cena, jedenásty diel seriálu formuly 1, sa pôjde 29. júla v susednom Maďarsku na okruhu Hungaroring.