VC Rakúska: Rosberg tretí raz víťazne

Pondelok, 23 jún 2014

Mercedesy znovu triumfovali, tentoraz na ôsmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta formuly 1 na obnovenej Veľkej cene Rakúska na okruhu Red Bull Ring. Zvíťazil Nemec Nico Rosberg pred Britom Lewisom Hamiltonom a Fínom Valtteri Botasom na williamse. Rosberg vyhral v tejto sezóne už svoje tretie preteky a zvýšil svoj náskok na čele priebežného poradia na 29 bodov.

1 Nico Rosberg
Nico Rosberg v Rakúsku vyhral a zvýšil svoj náskok pred Hamiltonom na 29 bodov

Kvalifikácia na Veľkú cenu Rakúska, ktorá je v tomto roku po jedenástich rokoch znovu v kalendári majstrovstiev sveta F1, nedopadla podľa očakávania pre mercedesy. Na ultramodernom areáli domáceho Red Bullu a zrekonštruovanej spielbergskej dráhe nedopadla podľa očakávania pre mercedesy.

Po prvý raz v tejto sezóne nevyhral kvalifikáciu niektorý z pilotov mercedesu, keď prvé dve miesta patrili jazdcom Williamsu Brazílčanovi Massovi a Fínovi Bottasovi. Tretí skončil Rosberg, štvrtý Španiel Alonso a piaty Austrálčan Ricciardo. Štvornásobný majster sveta Nemec Vettel, ktorému sa v tejto sezóne príliš nedarí, skončil až dvanásty.

Aj preteky sa začali vyvíjať pre monoposty Williams veľmi dobre, keď na čele sa usadili Massa a Bottas. Za nimi jazdili Rosberg a Hamilton. Víťaz kvalifikácie Massa stratil vedenie v pretekoch v 15. kole pri prvej zastávke v boxoch. V 27. kole z celkových 71 už vedenie prevzal Rosberg, druhý jazdil Bottas a tretí Hamilton.

Počas druhých zastávok v boxoch sa vo vedení vystriedali Bottas, Massa, Räikkönen i Alonso, ale v 51. kole sa do vedenie dostal Rosberg a udržal sa tam až do cieľa. S odstupom približne dvoch sekúnd jazdil druhý Hamilton a aj v cieli bol druhý. Tretí skončil Bottas, štvrtý Massa, piaty Alonso a šiesty Mexičan Perez z tímu Force India. Räikkönenovi na Ferrari sa naďalej nedarí a za desiate miesto má jeden bod.

Spokojný po Rakúsku určite nie je ani Vettel. V sezóne má z posledných pretekov len jedno pódiové umiestnenie za tretie miesto v Kanade, a to je na štvornásobného majstra sveta určite málo. Nezažiaril ani teraz na domácom okruhu Red Bullu, keď už v druhom kole mal technické problémy a jazdil na poslednej 22. priečke. Neskôr mal pri predbiehaní kolíziu s Mexičanom Gutierrezom, poškodil si predné krídlo, potom ešte chvíľu jazdil, ale tím ho z pretekov stiahol. Rakúske preteky sú už jeho tretie nedokončené v tejto sezóne.

Nico Rosberg získal už tretie tohtosezónne víťazstvo, celkovo v kariére šieste. V priebežnom hodnotení je Rosberg prvý s náskok 29 bodov pred Hamiltonom. Austrálčan Ricciardo je tretí so stratou 53 bodov. Štvrtý je Alonso a piaty Vettel.

Pripomeňme ešte, že víťazom poslednej Veľkej ceny Rakúska v roku 2003 bol Michael Schumacher, ktorý sa lieči z ťažkého poranenia hlavy zo zimnej lyžovačky vo Francúzsku.