VC Singapuru: Prvý Hamilton, Rosberg nedojazdil

Pondelok, 22 september 2014

Nočná Veľká cena Singapuru, štrnáste preteky majstrovstiev sveta formuly 1, patrila britskému jazdcovi mercedesu Lewisovi Hamiltonovi. Druhý skončil Nemec Sebastian Vettel z tímu Red Bull a tretí druhý pilot Red Bullu, Austrálčan Daniel Ricciardo. Hamilton vyhral v tomto roku už svoju siedmu veľkú cenu a prebojoval sa na čelo priebežného hodnotenia najmä vďaka tomu, že doterajší líder a jeho tímový partner Nico Rosberg preteky pre technické problémy so svojim monopostom nedokončil.

1 Lewis Hamilton - Mercedes
Britský pilot Lewis Hamilton zvíťazil v Singapure, keď viedol počas celých pretekov

Hamilton vyhral nočné preteky na Singapure systémom štart – cieľ, keď jeho mercedes jasne dominoval najmä v rýchlosti a nestačili mu red bully, ferrari ani williamsy. Mercedesy boli najrýchlejšie aj v kvalifikácii, ktorú vyhral Hamilton s náskokom sedem tisícin sekundy pred Rosbergom. To pri priemernej rýchlosti dosahovanej na tomto okruhu predstavuje približne 43 centimetrov v prospech Hamiltona.

K očakávanému veľkému súboju medzi týmito dvomi rivalmi v pretekoch potom nedošlo, pretože Rosbergovi zlyhala technika už pre štartom do zahrievacieho kola. Rosberg tak štartoval z boxovej uličky, ale ani potom jeho monopost nevykazoval znaky formuly 1 – nemal rýchlosť a nedalo sa na ňom preraďovať.

Rosberg v nádeji, že sa jeho monopost umúdri, jazdil na chvoste štartového pola a dosahoval najhoršie časy na kolo. V 14. kole potom zašiel do depa, ale ani mechanici nedokázali poruchu elektroniky na jeho volante odstrániť, a to ani po výmene volantu za nový. A tak musel Rosberg z pretekov odstúpiť. Prišiel tak nielen o drahocenné body, ale aj o vedúce postavenie v priebežnom poradí šampionátu.

2 Lewis Hamilton
Lewis Hamilton po pretekoch prijíma blahoželania od svojich britských fanúšikov

Pred VC Singapuru viedol Rosberg pred Hamiltonom o 22 bodov. Britský jazdec 14. preteky seriálu vyhral a karta sa otočila v jeho prospech. Stal sa lídrom seriálu a vedie pred Rosbergom o tri body. Rosberg s Hamiltonom jazdia za jeden tím, nemajú sa v láske, bojujú o titul majstra sveta a ich súboje sú i budú na ostrí noža.

Rosbergov problém s technikou bol pre Hamiltona dobrou nahrávkou na smeč, ktorú aj využil. Zatiaľ však nič nie je rozhodnuté a do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť pretekov. Posledné v Abu Dhabí 23. novembra, na nich sa budú rozdávať body dvojnásobne, takže boj je otvorený a fanúšikovania formuly 1 sa majú na čo tešiť.

Od štartu až do cieľa, s výnimkou zachádzok do boxov na výmenu pneumatík, jazdil na čele Hamilton. Na druhom mieste Alonso na Ferrari, neskôr sa pred neho dostal Vettel. Po zastávke v boxoch sa na druhú priečku znovu prebojoval Alonso, ale úspešnejší bol predsa len Vettel a v cieli bol druhý. Pred Alonsa sa dostal aj Ricciardo a Alonso tak obsadil až štvrté miesto. Felipe Massa (Williams) bol teraz úspešnejší ako druhý pilot tímu Fín Bottas a skončil piaty. Šiesty na veľké prekvapenie prešiel cieľom Francúz Jean-Eric Vergne.

3 Fernando Alonso
Španiel Alonso mal nábeh na druhé miesto, potom však jeho Ferrari nestačilo na red bully Vettela a Ricciarda a tak adept na titul majstra sveta ani tento rok nedosiahne

Preteky pre Sebastiana Vettela vyšli tentoraz lepšie ako pre druhého jazdca tímu Red Bull Daniela Ricciarda. Štvornásobný majster svetra skončil druhý a nováčik tímu Ricciardo tretí. Ricciardo si však naďalej drží tretiu priečku v priebežnom poradí za Hamiltonom a Rosbergom. Štvrtý je Fernando Alonso z Ferrari a až piaty je Vettel. Šiesta priečka patrí Fínovi Bottasovi z Williamsu.

Seriál bude pokračovať 5. októbra Veľkou cenou Japonska na okruhu Suzuka.