VC Talianska na Monze vyhral Vettel

Pondelok, 09 september 2013

Preteky seriálu majstrovstiev sveta formuly jeden sa pomaly stávajú nudnými. Príliš vzrušujúcou nebola ani Veľká cena Talianska na okruhu v Monze, ktorá sa celá niesla v réžii lídra seriálu Sebastiana Vettela, ktorý zvíťazil pred Fernandom Alonsom a Markom Webberom.

Alonso - Vettel - Surtees
Na stupeň víťazov prišiel Alonsovi a Vettelovi (aj Webberovi, ktorý na zábere chýba) zablahoželať John Surtees, bývalý majster sveta, ktorý tituly získal na motocykli i v F1

Jazdec stajne Red Bull s prehľadom vyhral Veľkú cenu Talianska, ktorú by bol rád ovládol tím Ferrari, alebo aspoň jeho prvý muž, Španiel Fernando Alonso. Ten síce skončil druhý hneď za Vettelom, ale talianski tifossi si želali vidieť na najvyššom stupni práve tohto Španiela, ktorý by tak v ďalšom priebehu seriálu mohol lepšie miešať karty o titul. Tretí na Monze bol druhý pilot Red Bullu Mark Webber.

Ak si odmyslíme chvíle pitstopov, tak Sebastian Vettel triumfoval v Monze systémom štart - cieľ. Svoje ambície naznačil Vettel už pred samotnými pretekmi, keď jasne vyhrával v tréningoch a najlepší bol aj v kvalifikácii. Prakticky nemal súpera a konkurenciu tak zatlačil úplne do pozadia. Aj v samotných pretekoch sa potom súperi pozerali len na jeho chrbát a víťazstvom urobil 26 ročný Nemec dôležitý krok na ceste k zisku štvrtého titulu majstra sveta.

Nemecký trojnásobný majster sveta odštartoval z prvého miesta štartového roštu veľmi dobre. Massa zo štvrtej štartovej priečky bol hneď za ním, Webber tretí, štvrtý Alonso, piaty Hülkenberg a šiesty Rosberg. Hamilton sa nedostal do tretej časti kvalifikácie, podobne ani Räikkönen či Grosjean. Ohrozovať na bodoch Vettela tak mohol jedine Alonso, ktorý sa už vo štvrtom kole dostal na tretiu pozíciu pred Webbera a potom aj pred Massu na druhú priečku.

Alonso jazdil za Vettelom s odstupom približne šiestich sekúnd, ale bližšie sa k lídrovi seriálu nedokázal priblížiť. Takto to obom pilotom vydržalo až do cieľa. Webber sa prebil na tretie miesto pred Massu, ktorý skončil štvrtý. Piaty bol Hülkenberg a šiesty Rosberg. Hamilton a Grosjean nakoniec predsa bodovali za ôsme a deviate miesto.

Vettel zvíťazil v tejto sezóne už po šiesty raz, čo je presná polovica z odjazdených podujatí. Upevnil si tak líderskú pozíciu v priebežnom hodnotení seriálu majstrovstiev sveta. Aj keď do jeho skončenia ostáva odjazdiť ešte sedem veľkých cien, Vettelov náskok 53 bodov je príliš veľký na to, aby ho niekto, pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, ohrozil. Ak to však pôjde Vettelovi a Red Bullu ďalej tak ako doteraz, potom nádej Alonsa, prípadne Hamiltona (Mercedes) je mizivá. Verme však, že šampionát F1 neskončí nudne a ešte nás čaká jeho zaujímavý a napínavý záver.

Monza ukončila európsku časť seriálu. Pokračovať bude o necelé dva týždne, 22. septembra, kedy sa pôjde Veľká cena Singapuru.

10. Jenson ButtonV. Brit./McLaren+38,327

Priebežné poradie jazdcov (po 12 podujatiach z 19)

10. Paul di Resta36

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.