VC USA: Hamilton v predstihu majstrom, Rosberg zaváhal

Pondelok, 26 október 2015

Britský jazdec formuly 1 Lewis Hamilton vyhral Veľkú cenu USA na okruhu v Austine a v predstihu sa stal už po tretí raz v kariére majstrom sveta. Druhý v cieli bol Nemec Nico Rosberg a tretí jeho krajan Sebastian Vettel.

Lewis Hamilton
Hamilton vyhral Veľkú cenu USA a je v predstihu majstrom sveta pre rok 2015

Nico Rosberg, tímový partner Hamiltona, mal v USA víťazstvo na dosah. Mal aj smolu, keď už v prvej zákrute po štarte ho vytlačil mimo trať Hamilton. Ale najmä neskôr, po tom, ako si vytvoril vyše 11 sekundový náskok, prišlo na trať bezpečnostné vozidlo a náskok sa mu tak anuloval.

V závere pretekov, keď viedol s malým náskokom, ktorý by Rosbergovi bol stačil na víťazstvo, vyrobil hrúbku, vyšiel mimo trať a pred neho sa dostali Hamilton i Vettel. Nemca ešte dokázal predbehnúť, ale Hamilton už bol nad sily jeho mercedesa i samotného jazdca a Rosberg bol v cieli druhý za Hamiltonom, ale pred Vettelom.

Víťazstvom si Hamilton definitívne zabezpečil titul pre tejto rok, aj keď do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte Mexiko, Brazília a Abu Dhabí. Jeho náskok 76 bodov pred Vettelom je nedostihnuteľný. Nemecký pilot ho nemôže dohnať, ani keby Hamilton nezískal ani bod a Vettel vyhral všetky tri zostávajúce.

Veľkú cenu USA sužoval dážď, lepšie povedané mexický hurikán Patricia. Lialo, lialo a lialo dlhé hodiny pred pretekmi, kvalifikáciou o počas nej. Tá nakoniec po preložení na neskorší čas nebola úplne dokončená, takže sa brali za oficiálne časy tie, ktoré jazdci dosiahli do jej prerušenia. Dovtedy najrýchlejší čas dosiahol Rosberg a tak štartoval z prvého miesta. Hneď vedľa neho stál Hamilton.

To čo sa udialo v prvej zákrute po štarte sme si už povedali, dodáme ešte, že potom, ako Hamilton vytlačil mimo trať Rosberga, klesol Hamiltonov partner z tímu mercedes až na piate miesto. To určite poznačilo jeho psychiku a aj z toho mohli prameniť jeho neskoršie chyby.

Viac ako dobre si na americkom okruhu viedol holandský tínedžer Verstappen. Odvážne sa na trati popral s Vettelom i Räikkönenom (preteky po náraze do bariér nedokončil) a v cieli ho klasifikovali na štvrtom mieste, siahal dokonca na pódium. Ďalší mladík, Verstappenov partner z tímu Toro Rosso, Španiel Carlos Sainz po tom, ako v kvalifikáciu rozbil svoj monopost Toro Rosso, skončil v pretekoch siedmy.

Pekné je šieste miesto Jensona Buttona na McLarene, ktorý štartoval ešte so starým motorom Honda. Jeho partner z tímu Španiel Alonso už s novým motorom Honda preteky nedokončil. Už krátko po štarte mal po kolízii defekt pneumatiky a musel do boxov. Dotiahol sa dopredu, jazdil na piatom mieste, ale v závere pretekov musel po technických problémoch svojho McLarenu odstúpiť.

V USA sa nepresadili inak vynikajúce Williamsy. Valtteri Bottas si obul na mokrú trať bezdrážkové pneumatiky, tie musel hneď nato meniť za prechodné, menil predné krídlo a nakoniec pre poruchu zadného zavesenia v 7. kole odstúpil. Po pretekoch v Monte Carlu sú to jeho prvé nedokončené preteky. Pre technické problémy odstúpil aj druhý jazdec Williamsu Felipe Massa.

Tím Red Bull začal vynikajúco a jeho pilot Ricciardo bojoval s Hamiltonom o vedenie v pretekoch. V 15. kole sa dostal do vedenia a jazdil na čele šesť kôl. Potom začal pomaly klesať a v cieli bol desiaty. Horšie dopadol druhý jazdec tímu Red Bull Rus Kvjat. Srdnato bojoval, bol dokonca krátky čas aj prvý, potom to však prehnal, neudržal sa na trati, narazil do bariér a rozbil svoj monopost.

Seriál formuly 1 pokračuje svojim sedemnástym dielom už o týždeň 1. novembra v Mexiku.