VC V. Británie: Na Silverstone najrýchlejší Hamilton

Pondelok, 15 júl 2019

Veľkú cenu V. Británie na okruhu Silverstone, desiate preteky formuly 1, vyhral domáci jazdec Lewis Hamilton pred Fínom Valtteri Bottasom a Monačanom Charlesom Leclercom. Pre Hamiltona je to už siedme tohtoročné víťazstvo v F1 a šiesta výhra na VC V. Británie, čo je najviac v histórii.

Verstappen - Vettel
Kolízia Holanďana Maxa Verstappena s Nemcom Sebastianom Vettelom dopadla horšie pre Nemca, ktorý po nej stratil šancu bojovať o víťazstvo v pretekoch

Kvalifikáciu ovládli mercedesy, rýchlejší o sedem tisícin sekundy bol Bottas, druhý skončil Hamilton. Rýchlejší na Ferrari bol mladší Leclerc, ku ktorému sa do druhého štartového radu postavil Verstappen na Red Bulle. Vettel na druhom Ferrari bol až šiesty, keď pred neho sa dostal Francúz Gasly na druhom Red Bulle.

Bottas dobre odštartoval, hneval ho však Hamilton, ktorý na neho tvrdo útočil. V jednom momente sa útok Hamiltonovi aj vydaril, ale Bottas si po pár sekundách vedenie vzal späť. Po havárii Taliana Giovinazziho z tímu Alfa Romeo vyšiel na trať safety car, jazdci to využili a zašli na výmenu kolies do boxov, čo dosť pomenilo poradie na čele.

Po zastávkach v boxoch sa do vedenia dostal Hamilton a prvé miesto si udržal až do cieľa. Bottas bol so stratou takmer 25 sekúnd druhý, tretí Leclerc so stratou vyše tridsať sekúnd skončil tretí. Štvrtý v cieli Pierre Gasly porazil tímového partnera Red Bullu Verstappena, ktorý obsadil piatu priečku. Šiesty skončil Španiel Sainz (McLaren) a siedmy Austrálčan Ricciardo (Renault).

Ľadový muž Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) si aj tentoraz počínal ako skúsený matador a v cieli bol ôsmy. Desiatku najlepších uzatvárali deviaty Rus Kvyat (Toro Rosso) a desiaty Hülkenberg (Renault).

Pikantná situácia sa odohrala medzi Verstappenom a Vettelom. Do Holanďana zozadu narazil pred zákrutou Vettel, ktorý neskoro brzdil. Obaja skončili v štrku. Verstappen pokračoval v jazde, ale Vettel musel do boxov. Navyše športoví komisári mu nadelili desať sekúnd ako vinníkovi kolízie. Z posledného 17. miesta sa však už prebil len na predposledné.

Seriál formuly 1 bude pokračovať 28. júla Veľkou cenou Nemecka na okruhu Hockenheimring.

10. Nico HulkenbergNem.Renault+72,733

Priebežné poradie jazdcov (po desiatich pretekoch)

Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.