Veľká cena USA: Veľkolepý návrat Räikkönena

Utorok, 23 október 2018

Fínsky pilot formuly1 Kimi Räikkönen zvíťazil na Veľkej cenu USA. Po piatich rokoch tak vystúpil znovu na najvyšší stupienok. Teraz po boku s druhým Holanďanom Verstappenom a Britom Hamiltonom.

1 Kimi Raikkonen
Kimi Räikkönen sa dočkal po piatich rokoch víťazstva, zvíťazil vo Veľkej cene USA, zároveň je to jeho prvé víťazstvo v sedle monopostu Ferrari

Räikkönen svojim prekvapivým víťazstvom pokazil víkend Hamiltonovi a Mercedesu s korunováciou titulu majstra sveta, ktorý sa chystali v predstihu osláviť už v Amerike. Keďže Brit skončil na Veľkej cene USA až tretí a jeho už jediný konkurent v boji o titul Nemec Vettel hneď za ním štvrtý, korunovácia sa odkladá minimálne o týždeň, kedy sú v Mexiku na programe najbližšie preteky formuly1.

Räikkönen si s pokojom ľadového muža držal za sebou v posledných kolách nekompromisného a tvrdo jazdiaceho Verstappena (štartoval až z 18. miesta !), ktorého zasa nebezpečne stíhal Hamilton. Ice Man , ako Fína pre jeho chladnokrvnosť prezývajú, však s majstrovským pokojom odolával a tesný náskok mu vydržal až do cieľa.

Päť rokov trvalo Räikkönenovi, kým znovu zvíťazil v sedle formuly1. Po poslednom víťazstve v Austrálii v roku 2013 pôstoval až doteraz. Trpezlivo však vyčkával na chvíľu, ktorá teraz prišla na Veľkej cene USA. Po pretekoch bol, samozrejme, veľmi šťastný a keď sa ho Martin Brandl, bývalý pilot F1 a teraz moderátor s mikrofónom v ruke spýtal, či tých päť rokov nebolo príliš dlhých, Räikkönen zareagoval, že ten čas od Austrálie tak nevníma, pretože v F1 čas plynie veľmi rýchlo.

2 Stupen vitazov
Räikkönenova radosť (vstrede), Verstappen (prvý zľava) a zamyslený Hamilton

Räikkönen si víťazstvo v USA budoval od prvého kola. Už v prevej zákrute po štarte sa z druhého miesta štartového roštu dostal pred víťaza kvalifikácie Hamiltona, jazdil na čele až do prvého pit stopu, neskôr znovu až do cieľa. Navyše Ferrari zvolilo tentoraz aj dobrú stratégiu, monopost bol silný a spoľahlivý, a keďže Fín neurobil žiadnu chybu, zaslúžene zvíťazil.

Pre Räikkönena je víťazstvo v USA cenné aj preto, že vo Ferrari po tejto sezóne končí a od novej sezóny bude sedieť v kokpite iného tímu. Jeho víťazstvo v USA však nemusí byť posledné, keďže si ho už o necelý týždeň v Mexiku môže zopakovať. Prípadne 11. novembra na Veľkej cene Brazílie, alebo na poslednej 25. novembra v Abu Dhabí.

Predpoklady zopakovať víťazstvo z USA Räikkönen má. Monopost Ferrari je silný, Kimi nerobí chyby, jazdí spoľahlivo, takže jeho ďalšie víťazstvo by ani veľmi neprekvapilo.

BMW C400 X
Výstava motocyklov a lodí v priestoroch bratislavskej Incheby na pravom brehu Dunaja otvorí svoje brány vo štvrtok 14. marca a potrvá do nedele 17. marca. Veľkosťou výstavnej plochy i množstvom vystavovaných exponátov je najväčšia na Slovensku. Aj teraz sa na nej predstavia mnohé novinky zo sveta dvoch kolies a motoristického športu, tiež zo sveta lodí. Na ploche 22 000 m² sa tentoraz predstaví 142 vystavovateľov v zastúpení najznámejších i menej známych značiek motocyklov a výrobcov lodí. Súčasťou podujatia bude aj bohatý sprievodný program.
Richard Sikyna
Motokros má aj s naším jazdcom Richardom Šikyňom za sebou otváracie preteky, ktoré sa konali vo vzdialenej Argentíne. Na náročnej trati v triede MX2 do 250 cm³ si v prvej jazde vybojoval za 19. miesto prvé dva body do hodnotenia majstrovstiev sveta, v druhej skončil 21. a tesne mu unikol aspoň bod. Pre lepší výsledok si mladý Slovák musí zlepšiť štart, ktorý v oboch jazdách nemal najlepší, čo sa odrazilo v umiestnení. Pre Richarda Šikyňu, mladého jazdca z Oravy, to bol sľubný začiatok sezóny. Spokojnosť s jeho účinkovaním vyjadril jeho manažér Peter Kolek z MX Slovakia i Jiří Jankovský, manažér českého tímu JD Gunex KTM RT, za ktorý Šikyňa v seriáli štartuje.
Jaguar I-Pace
Sedem finalistov čakalo v nultý deň ženevského autosalónu na verdikt poroty zloženej z novinárov. Len jeden z nich však získa poctu európske Auto roka 2019. Šance odniesť si zo Ženevy lákavú a cenenú trofej mali Alpine A110, Citroën C5 Aircross, Ford Focus, Jaguar I-Pace, Kia Ceed, Mercedes-Benz triedy A a Peugeot 508. Rôznorodosť finalistov zamotávala hlavy porotcov, takže určiť víťaza nebolo jednoduché. Prejavilo sa to aj vo výsledku, keď po sčítaní hlasov mali britský čisto elektrický Jaguar I-Pace a francúzsky športový automobil Alpine A110 zhodný počet 250 bodov. O víťazovi, ktorým je Jaguar I-Pace, rozhodli potom preferencie hlasujúcich v priamom dueli. V ňom získal britský automobil o dva body viac ako francúzsky, čo rozhodlo, že Autom roka 2019 je Jaguar I-Pace a druhý Alpine A110. Tretia je Kia Ceed (247 bodov), štvrtý Ford Focus (235), piaty Citroën C5 Aircross (210) , šiesty Peugeot 508 (192) a siedme miesto patrí Mercedesu triedy A (116).