Veľká cena USA: Veľkolepý návrat Räikkönena

Utorok, 23 október 2018

Fínsky pilot formuly1 Kimi Räikkönen zvíťazil na Veľkej cenu USA. Po piatich rokoch tak vystúpil znovu na najvyšší stupienok. Teraz po boku s druhým Holanďanom Verstappenom a Britom Hamiltonom.

1 Kimi Raikkonen
Kimi Räikkönen sa dočkal po piatich rokoch víťazstva, zvíťazil vo Veľkej cene USA, zároveň je to jeho prvé víťazstvo v sedle monopostu Ferrari

Räikkönen svojim prekvapivým víťazstvom pokazil víkend Hamiltonovi a Mercedesu s korunováciou titulu majstra sveta, ktorý sa chystali v predstihu osláviť už v Amerike. Keďže Brit skončil na Veľkej cene USA až tretí a jeho už jediný konkurent v boji o titul Nemec Vettel hneď za ním štvrtý, korunovácia sa odkladá minimálne o týždeň, kedy sú v Mexiku na programe najbližšie preteky formuly1.

Räikkönen si s pokojom ľadového muža držal za sebou v posledných kolách nekompromisného a tvrdo jazdiaceho Verstappena (štartoval až z 18. miesta !), ktorého zasa nebezpečne stíhal Hamilton. Ice Man , ako Fína pre jeho chladnokrvnosť prezývajú, však s majstrovským pokojom odolával a tesný náskok mu vydržal až do cieľa.

Päť rokov trvalo Räikkönenovi, kým znovu zvíťazil v sedle formuly1. Po poslednom víťazstve v Austrálii v roku 2013 pôstoval až doteraz. Trpezlivo však vyčkával na chvíľu, ktorá teraz prišla na Veľkej cene USA. Po pretekoch bol, samozrejme, veľmi šťastný a keď sa ho Martin Brandl, bývalý pilot F1 a teraz moderátor s mikrofónom v ruke spýtal, či tých päť rokov nebolo príliš dlhých, Räikkönen zareagoval, že ten čas od Austrálie tak nevníma, pretože v F1 čas plynie veľmi rýchlo.

2 Stupen vitazov
Räikkönenova radosť (vstrede), Verstappen (prvý zľava) a zamyslený Hamilton

Räikkönen si víťazstvo v USA budoval od prvého kola. Už v prevej zákrute po štarte sa z druhého miesta štartového roštu dostal pred víťaza kvalifikácie Hamiltona, jazdil na čele až do prvého pit stopu, neskôr znovu až do cieľa. Navyše Ferrari zvolilo tentoraz aj dobrú stratégiu, monopost bol silný a spoľahlivý, a keďže Fín neurobil žiadnu chybu, zaslúžene zvíťazil.

Pre Räikkönena je víťazstvo v USA cenné aj preto, že vo Ferrari po tejto sezóne končí a od novej sezóny bude sedieť v kokpite iného tímu. Jeho víťazstvo v USA však nemusí byť posledné, keďže si ho už o necelý týždeň v Mexiku môže zopakovať. Prípadne 11. novembra na Veľkej cene Brazílie, alebo na poslednej 25. novembra v Abu Dhabí.

Predpoklady zopakovať víťazstvo z USA Räikkönen má. Monopost Ferrari je silný, Kimi nerobí chyby, jazdí spoľahlivo, takže jeho ďalšie víťazstvo by ani veľmi neprekvapilo.

UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.