Vettel to dokázal: je majstrom sveta

Pondelok, 15 november 2010

Sebastian Vettel, 23ročný nemecký pilot formule 1 dokázal takmer nemožné, keď z tretej pozície a s mankom 15 bodov na lídra Fernanda Alonsa získal na monoposte Red Bull titul majstra sveta. Porazil tak Alonsa na Ferrari, ktorému aj pri Vettelovom víťazstve na Veľkej cene Abú Zabí stačilo na titul aj štvrté miesto v cieli. V ceste mu však stál zdatný Vitalij Petrov na Renaulte. Ruský pilot tentoraz neurobil ani najmenšiu chybičku a dôsledne držal na uzde španielskeho dvojnásobného majstra sveta od výjazdu z boxov až po cieľ.

Sebastian Vettel
Najväčšiu radosť na stupni víťazov mal Sebastian Vettel (uprostred). Víťazstvo na Veľkej cene Abú Zabí mu zároveň prinieslo aj titul majstra sveta vo formule 1 pre rok 2010.

Vettel sa na posledné preteky seriáli majstrovstiev sveta formuly 1, Veľkú cenu Abú Zabí, veľmi zdatne pripravil. Vyhral kvalifikáciu, najlepšie odštartoval, v priebehu pretekov neurobil väčšiu chybu a vyhral. Aby sa však stal majstrom sveta on a nie Alonso, musel byť Španiel v cieli horší ako štvrtý. Keďže sa tak stalo a Alonso bol v cieli až siedmy, desiate jubilejné víťazstvo Vettela v kolotoči F1 mu prinieslo zároveň najväčší úspech v kariére.

Vettel sa ako 23ročný stal najmladším majstrom sveta. Od štartu až po cieľ jazdil neohrozene na čele, kým jeho najväčší súperi Alonso, Webber a Hamilton, z ktorých každý mal ešte šancu na záverečných pretekoch seriálu v Abú Dabí získať titul pre seba, neboli schopní ohroziť mladého Nemca.

Alonso doplatil v rozhodujúcich pretekoch sezóny na skorý odchod do boxov, čo možno hodnotiť ako krutý omyl taktiky Ferrari. Tím z Maranella akoby kopíroval to, čo urobil Red Bull s druhým najväčším kandidátom na titul Markom Webberom. Keď sa potom Alonso vrátil späť na trať, ocitol sa za Rusom Petrovom, ktorého Renault bol tak rýchly, že Ferrari nemal šancu ho ani na najdlhšej rovinke predbehnúť, pričom na ostatnej trati bolo predbiehanie takmer nemožné. Podobne vo "vláčiku" za pomalšími jazdcami jazdil aj Mark Webber a aj jeho šance na titul sa tým začali rozplývať. Alonso bol napokon v cieli až siedmy a Webber ôsmy.

Druhý v cieli za Vettelom bol Hamilton. Aby Hamiltonov útok na titul bol úspešný, musel by v Abú Zabí vyhrať a ostatní kandidáti vyjsť bodovo takmer naprázdno. A keďže sa to nestalo, zostala mu v konečnom poradí seriálu až štvrtá priečka. Button bol v cieli tretí, šance na titul stratil však už v predchádzajúcich pretekoch. Rosberg zajazdil skvelé preteky a v cieli bol štvrtý. Kubica jazdil v Abú Zabí famózne a z jedenásteho miesta v kvalifikácii bol v cieli piaty. Šiesty skončil Petrov a vykopal "hrob" pre Alonsa, keď počas veľkej časti pretekov dokázal udržať Španiela za svojim monopostom.

Veľmi zle sa posledné tohtoročné preteky skončili pre sedemnásobného majstra sveta Michaela Schumachera z tímu Mercedes. Krátko po štarte mu zadná časť monopostu predbehla predok. Väčšina jazdcov sa mu stihla vyhnúť, ale Liuzzi ho trafil naplno a pre oboch sa preteky predčasne skončili.

Cenným poznatkom tohtoročného seriálu je, že bol vyrovnaný a do posledných pretekov dramatický. Boj o majstra sa rozhodoval do poslednej zákruty záverečných pretekov, takže aj pre divákov, najmä tých televíznych na celom svete, bol veľmi dramatický. Kráľ je známy, je nový a sedel v rakúskom monoposte v tíme Red Bull – Sebastian Vettel.