Vyhral Vettel, Webber sa v Brazílii rozlúčil

Pondelok, 25 november 2013

Znie to ako refrén z obohranej platne, keď aj Veľkú cenu Brazílie, posledný 19. diel seriálu formuly 1, vyhral nemecký pilot Red Bullu Sebastian Vettel. Druhý v cieli na svojej poslednej veľkej cene v kariére jazdca formuly 1 bol Austrálčan Mark Webber z rovnakého tímu a tretí skončil Španiel Fernando Alonso z Ferrari.

Mark Webber
Rozlúčka s kariérou v F1 pre Marka Webbera sa skončila v Brazílii druhým miestom

V strede záujmu brazílskej Veľkej ceny nebolo to, či po vyhranej kvalifikácii dosiahne nový už štvornásobný majster sveta Sebastian Vettel svoje deviate tohtoročné víťazstvo v F1, ale to, či sa lúčiacemu sa Austrálčanovi Markovi Webberovi podarí konečne prelomiť prekliatie, ktoré ho v tejto sezóne prenasledovalo a či vyhrá nad tímovým partnerom Vettelom. Už štart pretekov však napovedal, že k tomu s veľkou pravdepodobnosťou ani na posledných pretekoch bohatej Webberovej kariéry nedôjde a k svojim doterajším deviatim víťazstvám v kariére vo formule 1 si ďalšie nepripíše.

Do pretekov najlepšie odštartoval Nico Rosberg, ale už v prvom kole sa nepríjemne dotierajúci Vettel dostal pred neho a už málokto veril, že by si ctižiadostivý nemecký pilot nechal ujsť ďalší triumf. Aj nezasvätenému pozorovateľovi je jasné, že Vettelovi, aj keď o tom sám tak nehovorí, nejde o prepisovanie histórie F1. Aj teraz v Brazílii zmenil ďalší zápis, keď dosiahol deviate víťazstvom po sebe, čo sa v doterajšej histórii F1 nikomu nepodarilo. Vyrovnal aj rekord krajana Michaela Schumachera, keď v Brazílii získal trináste víťazstvo v sezóne a 39. v kariére zo 120 štartov.

Druhý v Brazílii skončil Vettelov tímový partner Mark Webber. Určite by bol rád svoju pretekársku kariéru v F1 zakončil víťazstvom, ale Vettel bol proti. Do akej miery druhé miesto v cieli uspokojilo Austrálčana, to si tridsaťsedemročný Mark necháva pre seba, víťazstvo by však bolo pre neho povestnou čerešničkou na torte. Ale – nestalo sa.

V rodnej Brazílii sa lúčil aj Felipe Massa. Nie s kariérou, ale so stajňou Ferrari. Práve tu sa pred rokmi takmer stal majstrom sveta práve na Ferrari, teraz sa s ním lúčil. V kútiku duše možno dúfal, že by sa mohol vo svojej vlasti postaviť na stupne víťazov. To vo chvíľach, keď jazdil na štvrtej pozícii len pár sekúnd za tretím Alonsom, prišiel však trest v podobe prejazdu boxovou uličkou za prejdenie plnej čiary a bolo po nádejach. V cieli bol potom siedmy. Od novej sezóny bude Massa jazdiť za tím Williams.

Dobre si v Brazílii viedol Španiel Alonso, ktorý sa už vo štvrtom kole pretekov dostal na druhú pozíciu za Vettela, potom si dva razy vymenil túto priečku s Webberom, aby nakoniec skončil v cieli pretekov tretí. Najväčší tohtoročný úspech zaznamenal pre seba i pre McLaren na okruhu Interlagos Jenson Button. Po nie príliš vydarenej kvalifikácii bol v cieli nakoniec štvrtý a jeho partner z tímu Mexičan Perez šiesty. Piaty bol Rosberg na Mercedese. Druhý jazdec Mercedesu Lewis Hamilton bojoval v pretekoch o štvrté miesto, po kolízii s Fínon Bottasom a prerazenej pravej zadnej pneumatike obsadil v cieli deviate miesto.

Pre poruchu motora musel odstúpiť zo siedmeho miesta Francúz Grosjean už vo štvrtom kole. Preteky nedokončil ani Fín Bottas po kolízii s Hamiltonom, ani Francúz Charles Pic pre poruchu zavesenia.

V Pohári konštruktérov mal ešte tím Ferrari nádej poskočiť na druhé miesto konečného poradia, ale nakoniec mu k tomu chýbalo šesť bodov. Pohár vyhral suverénne Red Bull, druhý skončil Mercedes a tretí Ferrari. Zle obstál tím Williams, keď obsadil konečné deviate miesto so ziskom len piatich bodov. Za ním skončili už len tímy Marusia a Caterham, ktoré nebodovali ani raz.

Romain GrosjeanFranc./Lotus

Konečné poradie jazdcov (po 19 pretekoch)

23. Max Chilton0

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5