A zmija (Viper) ešte žije

Piatok, 18 december 2009

Dodge Viper SRT10 mal skončiť. Smrť sa nakoniec a na šťastie milovníkov výkonných športiakov, brutálnej sily a vysokých rýchlostí nekonala (oddialila ?) a najrýchlejší a výnimočný Američan ide ďalej do výroby. Dodge (v réžii koncernu Chrysler) ustúpil od svojho pôvodného zámeru a predstavil model pre rok 2010. Pre pripravovanú limitovanú 500 kusovú sériu má pripravených až 7,6 tisíc možných kombinácií vzhľadu. A tak – kráľ nie je mŕtvy, kráľ žije ďalej.

Dodge Viper SRT10

Dodge Viper sa vyrába od roku 1992. Zvláštny bol najmä tým, že pod jeho kapotou pracoval osemlitrový desaťvalcový motor, z ktorého dokázal vyprodukovať výkon 400 koní a v tom čase bol jedným z najvýkonnejších a najbrutálnejších automobilov na trhu. Postupnými modernizáciami si svoje postavenie udržiava doteraz.

Viper zrýchli z 0 na 100 km/h pod 4 s a ručičku rýchlomera dokáže vytlačiť na maximálnych 325 km/h. Dvojmiestny Dodge Viper SRT10 model 2010 má tiež motor V10 s objemom 8,4 litra, výkon rovných 600 konských síl a krútiaci moment 760 Nm. Prenos sily zabezpečuje dvojkotúčová spojka ZF Sachs a odolná šesťstupňová manuálna prevodovka.

Exkluzivitu automobilu Dodge Viper SRT10 pre rok 2010 so srdcom pretekára, ktorý má na Slovensku požehnanie aj na bežné cesty, zvyšujú dve nové farby karosérie (Toxic Orange Pearl Coat a Bright Silver Metallic Clear Coat), ktorých je tak celkom dvanásť, päť rôznych kombinácií farieb interiéru, štyri rôzne ponuky kolies a tri druhy lemovania palubných prístrojov.

K novinkám patria aj prepracované prevodovka (tiež spojka – kvôli ľahšiemu ovládaniu), ktorá má zmenený pomer piateho prevodového stupňa, skráti zrýchlenie z nuly na 322 km/h o 14 sekúnd a má nové širšie "rýchle pásy". Pri modeli American Club Racer (ACR) aj upravený profil krídla a radiaca páka s krátkou dráhou. Ďalšiu individualizáciu výberu umožňujú v rámci ponuky limitovanej edície pre rok 2010 rozmanité špeciálne modely.

Dodge Viper SRT10 Dodge Viper SRT10 Dodge Viper SRT10 Dodge Viper SRT10 Dodge Viper SRT10
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.