A zmija (Viper) ešte žije

Piatok, 18 december 2009

Dodge Viper SRT10 mal skončiť. Smrť sa nakoniec a na šťastie milovníkov výkonných športiakov, brutálnej sily a vysokých rýchlostí nekonala (oddialila ?) a najrýchlejší a výnimočný Američan ide ďalej do výroby. Dodge (v réžii koncernu Chrysler) ustúpil od svojho pôvodného zámeru a predstavil model pre rok 2010. Pre pripravovanú limitovanú 500 kusovú sériu má pripravených až 7,6 tisíc možných kombinácií vzhľadu. A tak – kráľ nie je mŕtvy, kráľ žije ďalej.

Dodge Viper SRT10

Dodge Viper sa vyrába od roku 1992. Zvláštny bol najmä tým, že pod jeho kapotou pracoval osemlitrový desaťvalcový motor, z ktorého dokázal vyprodukovať výkon 400 koní a v tom čase bol jedným z najvýkonnejších a najbrutálnejších automobilov na trhu. Postupnými modernizáciami si svoje postavenie udržiava doteraz.

Viper zrýchli z 0 na 100 km/h pod 4 s a ručičku rýchlomera dokáže vytlačiť na maximálnych 325 km/h. Dvojmiestny Dodge Viper SRT10 model 2010 má tiež motor V10 s objemom 8,4 litra, výkon rovných 600 konských síl a krútiaci moment 760 Nm. Prenos sily zabezpečuje dvojkotúčová spojka ZF Sachs a odolná šesťstupňová manuálna prevodovka.

Exkluzivitu automobilu Dodge Viper SRT10 pre rok 2010 so srdcom pretekára, ktorý má na Slovensku požehnanie aj na bežné cesty, zvyšujú dve nové farby karosérie (Toxic Orange Pearl Coat a Bright Silver Metallic Clear Coat), ktorých je tak celkom dvanásť, päť rôznych kombinácií farieb interiéru, štyri rôzne ponuky kolies a tri druhy lemovania palubných prístrojov.

K novinkám patria aj prepracované prevodovka (tiež spojka – kvôli ľahšiemu ovládaniu), ktorá má zmenený pomer piateho prevodového stupňa, skráti zrýchlenie z nuly na 322 km/h o 14 sekúnd a má nové širšie "rýchle pásy". Pri modeli American Club Racer (ACR) aj upravený profil krídla a radiaca páka s krátkou dráhou. Ďalšiu individualizáciu výberu umožňujú v rámci ponuky limitovanej edície pre rok 2010 rozmanité špeciálne modely.

Dodge Viper SRT10 Dodge Viper SRT10 Dodge Viper SRT10 Dodge Viper SRT10 Dodge Viper SRT10
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.