Acura (Honda) predstavila NSX Concept

Sobota, 14 január 2012

Honda, jej americká pobočka Acura, predstavila na autosalóne v Detroite prototyp NSX Concept, ktorý približuje tvary a technológie superšportového automobilu novej generácie. Nástupca slávnej NSX by mal byť uvedený na trh počas nadchádzajúcich troch rokov. Na jeho vývoji pracuje výskumné a vývojové stredisko Honda R&D Americas a vyrábať by sa mal v závode v Ohiu a určený bude pre motoristických nadšencov na celom svete.

Honda NSX Concept
Predstavený prototyp Acura NSX Concept by mal byť nástupcom slávnej Hondy NSX

Honda NSX uzrela svetlo sveta v roku 1989 a vyrábala sa až do roku 2005 a celkom sa tešilo takmer 19 tisíc majiteľov týchto áut. Veď zvážte: kto by nemal radosť zo športového auta, ktorému bije pod kapotou, v prípade NSX pred zadnou zápravou, vidlicový šesťvalec s objemom 3,0 alebo 3,2 litra s výkonom 255 alebo 280 koní a na benzínový motor aj úžasný krútiak 284 a 298 Nm.

Od začiatku až do jej stiahnutia z výroby sa na NSX toho veľa nezmenilo, a to vrátane modernizácie v roku 2001. Pokusov oživiť žiadaný model bolo viacero, tento posledný s prototypom NSX Comcept amarickou odnožou Hondy však vyzerá byť životascopný a Acura NSX Concept by mohla prerásť do sériového modelu, čo sa tentoraz zrejme aj stane.

Dynamické tvary NSX Concept naznačujú, ako bude budúce výkonné športové vozidlo značky Honda vyzerať. Okrem využitia ľahkých materiálov a uprostred umiestneného motoru V6, bolo u prototypu NSX Concept použitých niekoľko nových technológií, vrátane úplne nového športového hybridného systému pohonu všetkých kolies SH-AWD® (Super Handling All Wheel Drive™).

Vďaka unikátnej pohonnej jednotke s dvoma elektromotormi a s dvojstranným systémom pre reguláciu krútiaceho momentu dokáže nový hybridný systém pohonu všetkých kolies pri zatáčaní bleskurýchlo dávkovať na predné kolesá správne veľký krútiaci moment, ktorý zaistí ovládateľnosť, akú doterajšie systémy pohonu všetkých kolies neboli schopné dosiahnuť.

Okrem prínosu systému Sport Hybrid SH-AWD® spočívajúceho v lepšej ovládateľnosti je vozidlo vybavené výkonným motorom VTEC® V6 novej generácie s priamym vstrekovaním paliva, ktoré v spojení s dvojspojkovou prevodovkou a so zabudovaným elektromotorom ponúka akceleráciu superšportového vozidla pri veľmi atraktívnej spotrebe paliva.

Podľa Hondy model Acura NSX má ponúknuť dokonalé stelesnenie filozofie "súhry medzi človekom a strojom". Najmä však vynikajúcu dynamiku a ovládateľnosť, skvelé jazdné vlastnosti a vynikajúcu výkonnosť. To všetko pri prijateľných prevádzkových nákladoch a ohľaduplnosti k životnému prostrediu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.