Acura (Honda) predstavila NSX Concept

Sobota, 14 január 2012

Honda, jej americká pobočka Acura, predstavila na autosalóne v Detroite prototyp NSX Concept, ktorý približuje tvary a technológie superšportového automobilu novej generácie. Nástupca slávnej NSX by mal byť uvedený na trh počas nadchádzajúcich troch rokov. Na jeho vývoji pracuje výskumné a vývojové stredisko Honda R&D Americas a vyrábať by sa mal v závode v Ohiu a určený bude pre motoristických nadšencov na celom svete.

Honda NSX Concept
Predstavený prototyp Acura NSX Concept by mal byť nástupcom slávnej Hondy NSX

Honda NSX uzrela svetlo sveta v roku 1989 a vyrábala sa až do roku 2005 a celkom sa tešilo takmer 19 tisíc majiteľov týchto áut. Veď zvážte: kto by nemal radosť zo športového auta, ktorému bije pod kapotou, v prípade NSX pred zadnou zápravou, vidlicový šesťvalec s objemom 3,0 alebo 3,2 litra s výkonom 255 alebo 280 koní a na benzínový motor aj úžasný krútiak 284 a 298 Nm.

Od začiatku až do jej stiahnutia z výroby sa na NSX toho veľa nezmenilo, a to vrátane modernizácie v roku 2001. Pokusov oživiť žiadaný model bolo viacero, tento posledný s prototypom NSX Comcept amarickou odnožou Hondy však vyzerá byť životascopný a Acura NSX Concept by mohla prerásť do sériového modelu, čo sa tentoraz zrejme aj stane.

Dynamické tvary NSX Concept naznačujú, ako bude budúce výkonné športové vozidlo značky Honda vyzerať. Okrem využitia ľahkých materiálov a uprostred umiestneného motoru V6, bolo u prototypu NSX Concept použitých niekoľko nových technológií, vrátane úplne nového športového hybridného systému pohonu všetkých kolies SH-AWD® (Super Handling All Wheel Drive™).

Vďaka unikátnej pohonnej jednotke s dvoma elektromotormi a s dvojstranným systémom pre reguláciu krútiaceho momentu dokáže nový hybridný systém pohonu všetkých kolies pri zatáčaní bleskurýchlo dávkovať na predné kolesá správne veľký krútiaci moment, ktorý zaistí ovládateľnosť, akú doterajšie systémy pohonu všetkých kolies neboli schopné dosiahnuť.

Okrem prínosu systému Sport Hybrid SH-AWD® spočívajúceho v lepšej ovládateľnosti je vozidlo vybavené výkonným motorom VTEC® V6 novej generácie s priamym vstrekovaním paliva, ktoré v spojení s dvojspojkovou prevodovkou a so zabudovaným elektromotorom ponúka akceleráciu superšportového vozidla pri veľmi atraktívnej spotrebe paliva.

Podľa Hondy model Acura NSX má ponúknuť dokonalé stelesnenie filozofie "súhry medzi človekom a strojom". Najmä však vynikajúcu dynamiku a ovládateľnosť, skvelé jazdné vlastnosti a vynikajúcu výkonnosť. To všetko pri prijateľných prevádzkových nákladoch a ohľaduplnosti k životnému prostrediu.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.