Aj Mercedes má veľké kupé SUV

Utorok, 20 máj 2014

Už pri letmom pohľade na snímku konceptu Mercedesu Concept Coupé SUV vás napadne, že podobnosť s BMW X6 je v tomto prípade čisto náhodná. To je však veľký omyl, pretože náhoda to ani z ďaleka nie je. Mercedes sa totiž nemohol nečinne pozerať na to, s akým úspechom sa u kupujúcich stále stretáva mníchovské kupé SUV a tak aj Štuttgart zareagoval a chystá zbraň rovnakého kalibru. Prednedávnom ju predstavoval na čínskom autosalóne v Pekingu ako koncept pod menom Concept Coupé SUV.

1 Merc Coupé SUV
Modelom z konceptu Coupé SUV vstúpi Mercedes-Benz do segmentu veľkých kupé SUV

Mercedes svoj koncept Coupé SUV akoby v Pekingu na točiacom sa podstavci svojou korpulentnosťou bavorský vzor ešte prekonával. Tak ako BMW X6, podobne aj Mercedes Concept Coupé SUV si svojich zákazníkov na trhu s určitosťou nájde. Veď na svete je mnoho tých, čo na takéto monštrum majú a nemusia ho kupovať na tretinky či štvrtinky a držať banky nad vodou. Aj keď sme si všetci rovní, je stále dosť tých, ktorí sú rovnejší. A to aj na malom Slovensku, kde údajne práve v ich garážach parkujú napríklad tri Bugatti Veyron.

Concept Coupé SUV má svalnaté blatníky s veľkými výrezmi pre mohutné 22palcové kolesá. Mohutnosť zvýrazňuje vysoká línia okien a svetlá výška vozidla. Vysoká má byť aj dynamika jazdy tohto budúceho monštra. Rovnako aj jazdný komfort vďaka vzduchovému pruženiu, ale aj navrhnutému prepojeniu hnacieho mechanizmu, podvozku a interiéru.

Bezrámové bočné okná dopĺňajú charakter vozidla, podobne aj úplne zapustené kľučky dverí, ktoré podčiarkujú charakter kupé. Kupé predstavuje moderný luxus a svojim lakovaním je spomienkou na štúdie strieborných šípov mercedesu z tridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia.

2 Merc Coupé SUV
Bezrámové bočné okná dopĺňajú charakter auta, podobne aj zapustené kľučky dverí

Štvordverové kupé s pohonom všetkých kolies je dlhé takmer päť metrov a na šírku meria viac ako dva metre – to pri výške približne 1,75 metra. Rázvor náprav je 2916 mm a rozchod kolies vpredu/vzadu 1683/1768 mm. Predná náprava využíva dvojité lichobežníkové závesy, vzadu bude multilink. Nebude chýbať systém aktívneho potlačovania bočného náklonu ani systém núdzového brzdenia.

Pohon bude obstarávať trojlitrý šesťvalec twin-turbo s výkonom 333 koní (hovorí sa však aj o dvojlitri s rovnakým výkonom), ktorý dosiahne pri 5500 otáčkach. Najvyšší krútiaci moment 480 Nm zasa pri 1400 až 4000 otáčkach za minútu. Prenášať na kolesá sa bude prostredníctvom 9stupňovej automatickej prevodovky s funkciou uzamykania meniča s piatimi voliteľnými režimami. Súčasťou pomocných systémov je aj systém Stop/Start.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.