Aj Mercedes má veľké kupé SUV

Utorok, 20 máj 2014

Už pri letmom pohľade na snímku konceptu Mercedesu Concept Coupé SUV vás napadne, že podobnosť s BMW X6 je v tomto prípade čisto náhodná. To je však veľký omyl, pretože náhoda to ani z ďaleka nie je. Mercedes sa totiž nemohol nečinne pozerať na to, s akým úspechom sa u kupujúcich stále stretáva mníchovské kupé SUV a tak aj Štuttgart zareagoval a chystá zbraň rovnakého kalibru. Prednedávnom ju predstavoval na čínskom autosalóne v Pekingu ako koncept pod menom Concept Coupé SUV.

1 Merc Coupé SUV
Modelom z konceptu Coupé SUV vstúpi Mercedes-Benz do segmentu veľkých kupé SUV

Mercedes svoj koncept Coupé SUV akoby v Pekingu na točiacom sa podstavci svojou korpulentnosťou bavorský vzor ešte prekonával. Tak ako BMW X6, podobne aj Mercedes Concept Coupé SUV si svojich zákazníkov na trhu s určitosťou nájde. Veď na svete je mnoho tých, čo na takéto monštrum majú a nemusia ho kupovať na tretinky či štvrtinky a držať banky nad vodou. Aj keď sme si všetci rovní, je stále dosť tých, ktorí sú rovnejší. A to aj na malom Slovensku, kde údajne práve v ich garážach parkujú napríklad tri Bugatti Veyron.

Concept Coupé SUV má svalnaté blatníky s veľkými výrezmi pre mohutné 22palcové kolesá. Mohutnosť zvýrazňuje vysoká línia okien a svetlá výška vozidla. Vysoká má byť aj dynamika jazdy tohto budúceho monštra. Rovnako aj jazdný komfort vďaka vzduchovému pruženiu, ale aj navrhnutému prepojeniu hnacieho mechanizmu, podvozku a interiéru.

Bezrámové bočné okná dopĺňajú charakter vozidla, podobne aj úplne zapustené kľučky dverí, ktoré podčiarkujú charakter kupé. Kupé predstavuje moderný luxus a svojim lakovaním je spomienkou na štúdie strieborných šípov mercedesu z tridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia.

2 Merc Coupé SUV
Bezrámové bočné okná dopĺňajú charakter auta, podobne aj zapustené kľučky dverí

Štvordverové kupé s pohonom všetkých kolies je dlhé takmer päť metrov a na šírku meria viac ako dva metre – to pri výške približne 1,75 metra. Rázvor náprav je 2916 mm a rozchod kolies vpredu/vzadu 1683/1768 mm. Predná náprava využíva dvojité lichobežníkové závesy, vzadu bude multilink. Nebude chýbať systém aktívneho potlačovania bočného náklonu ani systém núdzového brzdenia.

Pohon bude obstarávať trojlitrý šesťvalec twin-turbo s výkonom 333 koní (hovorí sa však aj o dvojlitri s rovnakým výkonom), ktorý dosiahne pri 5500 otáčkach. Najvyšší krútiaci moment 480 Nm zasa pri 1400 až 4000 otáčkach za minútu. Prenášať na kolesá sa bude prostredníctvom 9stupňovej automatickej prevodovky s funkciou uzamykania meniča s piatimi voliteľnými režimami. Súčasťou pomocných systémov je aj systém Stop/Start.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.