Alaskan: Prvý terénny pick-up Renaultu

Sobota, 02 júl 2016

Po modeloch SUV a crosoveroch sa Renault zameral aj na úžitkový automobil vhodný na neasfaltový povrch a predstavuje svoj prvý terénny pick-up. Vychádza zo spolupráce s aliančným partnerom Nissan, konkrétne z modelu Nissan Navara. Určený je predovšetkým pre štáty južnej Ameriky, ale neskôr sa dostane aj Európy.

1 Renault Alaskan
Renault rozširuje svoje portfólio terénnych modelov o robustný vyše päťmetrový pick-up

Po sesterskom pick-upe Duster, ktorý sa v južnej Amerike predáva pod názvom Duster Oroch, prichádza teraz francúzsky výrobca po skôr predstavenom koncepte Alaskan s jeho sériovou podobou, ktorá sa má stať globálnym modelom a má prispieť k produktovej ofenzíve značky. Pod globálnym modelom myslí Renault predaj Alaskanu okrem spomínanej južnej Ameriky aj v Afrike a Európe.

V tlačovej správe Renault predstavuje model Alaskan ako jednotonový pick-upu, čím sa zrejme myslí jeho užitočné zaťaženie. Tak či onak, Alaskan bude sviežim spestrením ponuky Renaultu vo svojom portfóliu.

Alaskan má byť zatiaľ len s päťmiestnou kabínou, s dvojicami párov dverí a krátkou korbou. Či bude nový model Renaultu aj s kratšou štvormiestnou alebo aj dvojmiestnou kabínou, automobilka zatiaľ o tom nerozhodla. Uvažuje sa, že celková dĺžka nového modelu by mohla prekonávať hranicu piatich metrov. Vie sa, že svetlá výška vozidla má byť 230 mm.

O Alaskane hovorí Renault ako o výkonnom a geniálne navrhnutom automobile s najlepšou spotrebou paliva v triede, ktorú dosahuje vďaka silnému motoru Renault 2,3 dCi. Má slúžiť tak pre profesionálne využívanie, ako aj na každodenné jazdenie, keďže využíva know-how a skúsenosti segmentu úžitkových vozidiel Renaut.

Renault Alaskan je zameraný predovšetkým na trh v južnej Amerike, kde sa aj začne predávať. Najprv v Kolumbii, v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude model uvedený aj v ostatných častiach sveta.

1 Renault Alaskan 2 Renault Alaskan 3 Renault Alaskan 4 Renault Alaskan 5 Renault Alaskan 6 Renault Alaskan
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."
1-Homola-Rím
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola si odnáša z pretekov FIA Motorsport Games 2019 Rome, ktoré nazývali aj malými majstrovstvami sveta či olympijskými hrami v motoršporte, bronzovú medailu. V sobotu v prvých pretekoch skončil druhý a v nedeľu piaty, čo mu v konečnom hodnotení vynieslo miesto na stupni víťazov. V druhých pretekoch potreboval auto bezpečne doviezť do cieľa a skončiť do piateho miesta, aby obsadil celkové tretie miesto. Svoju úlohu splnil a cieľovú pásku preťal na 5. mieste. Diváci tak na historicky prvom výnimočnom podujatí FIA Motorsport Games 2019 Rome videli pódium zložené z ruského, belgického a slovenského pretekára Mateja Homolu.