Alpine A110: Najkrajšie Auto roka 2017

Piatok, 02 február 2018

Model A110 znovuzrodenej značky Alpine získal na Festivale Automobile International v Paríži prestížnu cenu Najkrajšie auto roka 2017. Pri jej preberaní sa najvyšší šéf skupiny Renault Carlos Ghosn poďakoval všetkým, ktorí sa na obnovení značky Alpine podieľali.

1 Alpine A110

Nová Alpine A110 nadväzuje na rovnomenný model zo šesťdesiatych, až osemdesiatych rokov minulého storočia. Oživený model sa vďaka Aliancii Renault vydaril. Na predchodcu nadväzuje nielen svojim retro vzhľadom, ale napodobňuje ho aj charakterovo. Nová Alpine A110 je kompaktné, ľahké a agilné športové auto stvorené pre radosť z jazdy.

Alpine A110 stojí na úplne novej hliníkovej platforne, má motor umiestnený uprostred, pohon zadných kolies a váži len 1080 kg. Je dlhý 4178 milimetrov, má šírku 1798 milimetrov a výšku len 1252 mm. Rozdelenie hmotnosti medzi nápravy je 44: 56.

Pohonnou jednotkou je preplňovaný benzínový štvorvalec s objemom 1,8 litra s výkonom 252 koní (185 kW) a najvyšším krútiacom momentom 320 Nm. Výkon na zadné kolesá sa prenáša cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku Getrag, ktorá má zaistiť optimálny výkon za všetkých okolností.

Nová Alpine A110 mieri do priestoru, v ktorom kraľujú modely ako napríklad Alfa Romeo 4C, Porsche 718 Cayman či Toyota GT86.

1 Alpine A110 2 Alpine A110 3 Alpine A110
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.