Alpine A110: Po modernizácii tri odlišné varianty

Piatok, 17 december 2021

Alpine od svojho vzniku v roku 1955 vyrábala športové autá, neskôr výroba ustala a značka z automobilového neba zmizla. Oživila ju až v roku 2017 skupina Renault s tým, že Alpine sa bude zameriavať na športové aktivity a na výrobu športovo orientovaných áut.

1-Alpine-A110

Alpine je naďalej verná histórii značky, jej modely vychádzajú z dedičstva a tradície firmy v Dieppe, kde vznikali mimoriadne športové modely. Po obnove značky už v roku 2018 predstavila Alpine nový model A110, športové vozidlo verné princípom značky.

V Dieppe dbali o kompaktnosť, ľahkosť, agilitu a radosť z jazdy. A tak po rokoch je tu znovu značka, ktorej cieľom je vytvárať inovatívne, autentické a exkluzívne športové vozidlá skupiny Renault.

V týchto dňoch francúzska značka predstavuje svoj modernizovaný modelový rad A110. Hneď tri charakterove odlišné varianty: základným je A110, z neho deriváty A110 GT a A110 S. Každá z nových Alpine má svoj jedinečný charakter. Poskytuje vodičovi osobitý druh jazdných zážitkov.

Nové Alpine sú ľahké a agilné. Srdcom každej je štvorvalcový turbomotor s objemom 1,8 litra a sedemstupňovou automatickou prevodovkou Getrag s dvojitou mokrou spojkou.

Základný variant Alpine A110 je vstupnou bránou do alpského vesmíru. "Alpský" podvozok a motor s výkonom 252 k sú príjemné na každodennú jazdu. Auto je ľahké, živé a presné a za každých okolností zostáva agilné.

Alpine A110 GT je športové kupé Grand Tourismo. Jej motor s výkonom 300 konských síl spojený s "alpským" podvozkom vytvára rovnováhu medzi výkonom a komfortom. Je všestranná a elegantná, na športové i na každodenné jazdenie, aj na dlhé vzdialenosti. Poskytne plnohodnotný športový zážitok.

Alpine A110 S, podobne ako 110 GT posúva kurzor k vyššiemu výkonu. Jej športový podvozok je vyrobený a naladený na mieru a na výkon 300 koní. Má dušu športového auta a dodáva sa s voliteľnými semi-slick pneumatikami a aerodynamickými doplnkami na mieru. Alpine A110 S je plná vzrušenia z úžasných zážitkov z jazdy.

Model Alpine v rallye úprave, ako je na treťom obrázku vo fotogalérii, bol v bývalom Československu veľmi dobre známy v 70-tych rokoch minulého storočia, keď za volantom sedel skvelý český jazdec Vladimír Hubáček, ktorý kam prišiel, tam s touto modrou Alpine vyhrával.

Záujemcovia si nové varianty Alpine A110 môžu objednávať v závislosti od krajiny už od konca novembra tohto roku.

1-Alpine-A110 2-Alpine-A110 3-Alpine A110
Autor: J. Goldberger
Foto: Alpine
Pridať komentár
Bleskovky
Prodigy-od-Tachyum
Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 Dubaj predstavilo univerzálny procesor Prodigy od slovenskej firmy Tachyum. Ten poháňa superpočítač, ktorý sa svojimi vlastnosťami umelej inteligencie vyrovná podľa svojich tvorcov ľudskému mozgu. "Riešenie spoločnosti Tachyum je prelomové. Procesor Prodigy je nielen rýchlejší, ale aj menej náročný na spotrebu energie. Slovensko má predpoklady byť atraktívnym inkubátorom pre inovatívne firmy ako Tachyum," – povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a EZ Ingrid Brocková pri príležitosti návštevy Slovenského pavilónu. Expo 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou Expo, ktorá sa koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie.
toyota-gr86-flash kopie
Toyota sa neuzatvára do elektrickej bubliny a využije motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Za volant Toyoty GR86 na syntetické palivo z biomasy si sadne aj prezident Toyoty Akio Toyoda a zúčastní sa pretekov v rámci japonskej série Super Taikyu. Ide o najnovší experiment Toyoty, ktorá testuje rôzne druhy palív a pohonov na ceste k uhlíkovej neutralite. Toyota GR86 poháňaná syntetickým palivom bude štartovať vo farbách tímu, ktorý pripravuje aj vodíkovú Corollu Sport. Toyota totiž tvrdí, že budúcnosť sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami. Koncern preto vyvíja technológiu vodíkových palivových článkov, dôkazom čoho je druhá generácia modelu Mirai, ktorý dokáže prejsť s plnou nádržou viac ako 500 km.
liqui-moly
Spoločnosť Liqui Moly, ktorej výrobky sú dobre známe aj slovenským motoristom, vyrába a ponúka na trh široký sortiment približne štyritisíc produktov, ako motorové oleje, mazivá, prísady do paliva, autokozmetika, chladiace kvapaliny a rad ďalších produktov. V tomto roku spoločnosť vyrobila najviac výrobkov vo svojej histórii, po prvý raz napríklad vyše stotisíc ton mazív, čo je o 27 percent viac oproti predchádzajúcemu roku. Spoločnosť Liqui Moly vznikla v roku 1957 a svoje produkty vyvíja a vyrába výhradne v Nemecku. Svojou kvalitou patria jej produkty k najlepším a predávajú sa v 150 krajinách sveta. V roku 2020 spoločnosť Liqui Moly hospodárila s obratom 611 miliónov eur.