Alpine: Francúzsky športiak štartuje s objednávkami

Nedeľa, 11 december 2016

Renault už viac rokov uvažuje o oživení legendy Alpine, ktorá je v rámci automobilky už samostatnou značkou. Alpine, neskôr Renault Alpine, bol malý športový automobil, ktorý vznikol v spoločnosti založenej v roku 1955 Jeanom Rédélé v meste Dieppe vo Francúzsku a najmä v rallye športe bol skvelým športovým náčiním.

Alpine
Obnovený model Alpine, ktorý pokračuje v tradícii legendy spred viac ako päťdesiat rokov, bude mať motor uložený uprostred a poháňať bude kolesá zadnej nápravy. Podoba sériového modelu známa ešte nie je, maskovaný model Alpine vyzerá takto.

V 60tych a 70tych rokoch dosahoval malý športový automobil výrazné úspechy na svetových automobilových súťažiach a v roku 1973 získal aj titul majstra sveta v rallye. Podiel v spoločnosti Alpine mal v šesťdesiatych rokoch aj Renault. Neskôr, v roku 1978, odkúpil aj zvyšný podiel.

V rokoch 1962 až 1978 sa modelov Alpine A110 vyrobilo 7176 exemplárov. Charakteristickou farbou pre Alpine bola modrá. Automobil sa vyrábal v malých sériách, mal ľahkú karosériu zo sklených vlákien a pod kapotou výhradne štvorvalcové motory.

Už pár dní prijíma značka Alpine rezervácie pre exkluzívnu limitovanú edíciu produkčného auta s označením Première Edition. Rezerváciu je možné urobiť cez aplikáciu, ktorá je dostupná na oficiálnej stránke Alpine www.alpinecars.com.

V limitovanej edícií sa vyrobí presne 1955 vozidiel. Tento počet nového modelu Alpine odkazuje na rok založenia značky Jeanom Rédéléom.

Première Edition si budú môcť rezervovať zatiaľ zákazníci z Rakúska, Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Luxemburska, Holandska, Poľska, Portugalska, Španielska, Švédska, Švajčiarska a Veľkej Británie.

Alpine technické detaily ešte nezverejnil, uvádza len, že zrýchlenie z 0 na 100 km/h bude 4,5 sekundy. Takže pohonnou jednotkou by mohol byť napríklad motor od Renaulta 1,8 litra s preplňovaním a výkonom 255 koní, alebo vzhľadom na udávané zrýchlenie skôr motor divízie Renault Sport s výkonom 300 koní.

Zákazníci si budú môcť vybrať číslo vozidla od 1 do 1955. Číslo bude vyrazené na plakete umiestnenej na centrálnej konzole. Taktiež si budú môcť vybrať farbu z troch ponúkaných – BleuAlpine (modrá), NoirProfond (čierna) alebo Blanc Solaire (biela).

K zákazníkom sa autá limitovanej série Premiére Edition dostanú koncom roka 2017. Ceny a technické špecifikácie oznámi výrobca v prvom štvrťroku 2017. Vo Francúzsku sa majú pohybovať od 55.000 eur do 60.000 eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: Alpine
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.