Alpine: Francúzsky športiak štartuje s objednávkami

Nedeľa, 11 december 2016

Renault už viac rokov uvažuje o oživení legendy Alpine, ktorá je v rámci automobilky už samostatnou značkou. Alpine, neskôr Renault Alpine, bol malý športový automobil, ktorý vznikol v spoločnosti založenej v roku 1955 Jeanom Rédélé v meste Dieppe vo Francúzsku a najmä v rallye športe bol skvelým športovým náčiním.

Alpine
Obnovený model Alpine, ktorý pokračuje v tradícii legendy spred viac ako päťdesiat rokov, bude mať motor uložený uprostred a poháňať bude kolesá zadnej nápravy. Podoba sériového modelu známa ešte nie je, maskovaný model Alpine vyzerá takto.

V 60tych a 70tych rokoch dosahoval malý športový automobil výrazné úspechy na svetových automobilových súťažiach a v roku 1973 získal aj titul majstra sveta v rallye. Podiel v spoločnosti Alpine mal v šesťdesiatych rokoch aj Renault. Neskôr, v roku 1978, odkúpil aj zvyšný podiel.

V rokoch 1962 až 1978 sa modelov Alpine A110 vyrobilo 7176 exemplárov. Charakteristickou farbou pre Alpine bola modrá. Automobil sa vyrábal v malých sériách, mal ľahkú karosériu zo sklených vlákien a pod kapotou výhradne štvorvalcové motory.

Už pár dní prijíma značka Alpine rezervácie pre exkluzívnu limitovanú edíciu produkčného auta s označením Première Edition. Rezerváciu je možné urobiť cez aplikáciu, ktorá je dostupná na oficiálnej stránke Alpine www.alpinecars.com.

V limitovanej edícií sa vyrobí presne 1955 vozidiel. Tento počet nového modelu Alpine odkazuje na rok založenia značky Jeanom Rédéléom.

Première Edition si budú môcť rezervovať zatiaľ zákazníci z Rakúska, Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Luxemburska, Holandska, Poľska, Portugalska, Španielska, Švédska, Švajčiarska a Veľkej Británie.

Alpine technické detaily ešte nezverejnil, uvádza len, že zrýchlenie z 0 na 100 km/h bude 4,5 sekundy. Takže pohonnou jednotkou by mohol byť napríklad motor od Renaulta 1,8 litra s preplňovaním a výkonom 255 koní, alebo vzhľadom na udávané zrýchlenie skôr motor divízie Renault Sport s výkonom 300 koní.

Zákazníci si budú môcť vybrať číslo vozidla od 1 do 1955. Číslo bude vyrazené na plakete umiestnenej na centrálnej konzole. Taktiež si budú môcť vybrať farbu z troch ponúkaných – BleuAlpine (modrá), NoirProfond (čierna) alebo Blanc Solaire (biela).

K zákazníkom sa autá limitovanej série Premiére Edition dostanú koncom roka 2017. Ceny a technické špecifikácie oznámi výrobca v prvom štvrťroku 2017. Vo Francúzsku sa majú pohybovať od 55.000 eur do 60.000 eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: Alpine
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.