Alpine sa vracia, je tu Vision

Piatok, 26 február 2016

Pred pár dňami spoločnosť Alpine odhalila showcar Alpine Vision, ktorý by mal byť nástupcom legendárnej Alpine A110.

1 Alpine Vision
Znovuzrodenie značky Alpine poteší každého priaznivca športových áut a skvelej jazdy. Z tejto Alpine Vision vzíde sériový model, ktorý nepriamo nahradí legendu Alpine A110.

Dvojmiestne kupé s motorom uprostred Alpine Vision rozšíri portfólio Renaultu o staronovú značku Alpine. Aj keď nejde o priameho nástupcu Alpine A110, novodobý model sa inšpiroval tvarmi tohto športového automobilu, ktorého sa v rokoch 1961 až 1977 vyrobilo viac ako sedem a pol tisíca kusov. Spolu za štyridsať rokov výroby sa športiakov značky Alpine vyrobilo 26 666 exemplárov.

Históriu Alpine začal písať v roku 1955 model A106 a skončila sa až v polovici deväťdesiatich rokov modelom A610. Zaujímavým pokusom bol model A310 V6, ktorého 9276 kusov vyrobených v rokoch 1976 až 1984 bola najväčšia séria športiakov Alpine. Malá modrá Alpine A110 s motorom 1,6 excelovala v rallye aj v bývalom Československu, keď v sedemdesiatych rokoch v sedle s jazdcom Vladimírom Hubáčkom suverénne víťazila všade, kam prišla.

2 Alpine A110
Alpine A110 je legenda. Má titul z Pohára konštruktérov WRC, kde Alpine porazila značky Ford, Lancia i Porsche. Vyhrala aj legendárnu Rallye Monte Carlo, u nás Rallye Vltavu či Rallye Tatry s jazdcom Vladimírom Hubáčkom, ktorý ju má dodnes vo svojej garáži.

Historická značka Alpine by mala mať opätovne svoje miesto v portfóliu značky Renault. Francúzska automobilka chce vzkriesenou značkou a novým modelom, ktorý vyjde z Alpine Vision, pokračovať v prerušenej tradícii značky Alpine. Alpine Vision predznamenáva štýl a výkon športového auta, ktoré sa už v sériovej podobe predstaví koncom roka 2016.

Sériový model vychádzajúci z Alpine Vision sa bude vyrábať v Dieppe vo Francúzsku. Predávať sa začne v priebehu druhého štvrťroka 2017 naprieč piatimi kontinentmi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.