Alpine sa vracia, je tu Vision

Piatok, 26 február 2016

Pred pár dňami spoločnosť Alpine odhalila showcar Alpine Vision, ktorý by mal byť nástupcom legendárnej Alpine A110.

1 Alpine Vision
Znovuzrodenie značky Alpine poteší každého priaznivca športových áut a skvelej jazdy. Z tejto Alpine Vision vzíde sériový model, ktorý nepriamo nahradí legendu Alpine A110.

Dvojmiestne kupé s motorom uprostred Alpine Vision rozšíri portfólio Renaultu o staronovú značku Alpine. Aj keď nejde o priameho nástupcu Alpine A110, novodobý model sa inšpiroval tvarmi tohto športového automobilu, ktorého sa v rokoch 1961 až 1977 vyrobilo viac ako sedem a pol tisíca kusov. Spolu za štyridsať rokov výroby sa športiakov značky Alpine vyrobilo 26 666 exemplárov.

Históriu Alpine začal písať v roku 1955 model A106 a skončila sa až v polovici deväťdesiatich rokov modelom A610. Zaujímavým pokusom bol model A310 V6, ktorého 9276 kusov vyrobených v rokoch 1976 až 1984 bola najväčšia séria športiakov Alpine. Malá modrá Alpine A110 s motorom 1,6 excelovala v rallye aj v bývalom Československu, keď v sedemdesiatych rokoch v sedle s jazdcom Vladimírom Hubáčkom suverénne víťazila všade, kam prišla.

2 Alpine A110
Alpine A110 je legenda. Má titul z Pohára konštruktérov WRC, kde Alpine porazila značky Ford, Lancia i Porsche. Vyhrala aj legendárnu Rallye Monte Carlo, u nás Rallye Vltavu či Rallye Tatry s jazdcom Vladimírom Hubáčkom, ktorý ju má dodnes vo svojej garáži.

Historická značka Alpine by mala mať opätovne svoje miesto v portfóliu značky Renault. Francúzska automobilka chce vzkriesenou značkou a novým modelom, ktorý vyjde z Alpine Vision, pokračovať v prerušenej tradícii značky Alpine. Alpine Vision predznamenáva štýl a výkon športového auta, ktoré sa už v sériovej podobe predstaví koncom roka 2016.

Sériový model vychádzajúci z Alpine Vision sa bude vyrábať v Dieppe vo Francúzsku. Predávať sa začne v priebehu druhého štvrťroka 2017 naprieč piatimi kontinentmi.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.