Aprilia Tuareg 660 ako ideálne cestovné enduro

Piatok, 27 máj 2022

Tuareg 660 predstavuje pre talianskeho motocyklového výrobcu Aprilia začiatok novej éry a je tiež základom nových ľahkých a výkonných motocyklov s atraktívnym dizajnom a jedinečnou prémiovou technikou. Tuareg prišiel na európsky trh v prvom kvartáli tohto roku.

1-Aprilia-Tuareg

Tuareg postavil taliansky výrobca na technike radu Aprilia 660 a s týmto legendárnym názvom sa vracia na offroadovú scénu. Nové cestovné enduro stojí na úplne novej platforme a predstavuje začiatok novej éry aj pre iné modelové rady výrobcu.

Aprilia po modeloch RS 660 a Tuono 660 určených na športovú jazdu po asfalte, prichádza s Tuaregom 660, skutočným cestovným endurom. Nesie meno, ktoré Aprilia predstavila už v roku 1985 a meno Tuareg sa následne stalo legendou. Pomenovanie Tuareg jednoznačne vyjadruje o aký motocykel ide.

Aprilia od prvého náčrtu pri návrhu Tuarega rátala s tým, že výnimočný dvojvalec Aprilia 660 bude uložený do podvozku s novou architektúrou a pre iné použitie. Navrhovali ho tak, aby čo najlepšie kombinoval výhody jednovalcových motocyklov enduro strednej objemovej triedy.

Aprilia Tuareg 660 má byť základom ľahkých a výkonných motocyklov s atraktívnym dizajnom a jedinečnou prémiovou technikou. Na novej platforme si značka veľmi zakladá, zároveň má byť odpoveďou na dopyt po novej generácii pohodových a zábavných motocykloch.

Tuareg 660 postavil výrobca s cieľom, aby obstál aj v najnáročnejšom teréne. Nový motocykel má poskytovať vysoký komfort a radosť z jazdy. Vďaka výnimočnému pomeru hmotnosti a výkonu, schopnostiam v teréne, mimoriadnemu podvozku na asfalte a najlepšej elektronike vo svojej triede by Tuareg mal prepisovať rámec kategórie Adventure.

Nový Tuareg prináša novú koncepciu športového stroja a spĺňa očakávania mladších aj skúsenejších zákazníkov. Tuareg vyjadruje unikátnu kombináciu hodnôt, je zárukou špičkových jazdných vlastností, výkonu a zábavy. Tuareg 660, endurový cestovný motocykel par excellence, je výnimočný tak na ceste ako aj na najdlhších a najdobrodružnejších expedíciách.

Tuareg 660 Taliani konštruovali tak, aby bol výnimočný v kategórii cestovné enduro. Aprilia dbala dôraz na prémiovú techniku, cestovnú kvalitu a dokonalé jazdné vlastnosti na asfalte i v teréne.

Technické údaje Aprilia Tuareg 660

Motor štvorvalcový kvapalinou chladený dvojvalec s rozvodom DOHC a štyrmi ventilmi na valec, rozvod reťazou. Zdvihový objem motora je 659 cm3, vŕtanie/zdvih 81/63,93 mm, výkon 58,8 kW/80 k a 70 Nm, zapaľovanie elektrické.

Prevodovka 6stupňová s obojsmerným rýchloradením AQS, viacmapové ABS, spojka viaclamelová v olejovej náplni (antihopping), rám z oceľových rúrok vystužený spevňujúcimi hliníkovými prvkami.

Odpruženie vpredu plne nastaviteľnou obrátenou vidlicou Kayaba ∅ 43 mm, zdvih kolesa 240 mm, sekundárny prevod reťazou, vzadu kývna vidlica s tlmičom Kayaba, zdvih kolesa 240 mm, brzdy vpredu s dvojitým kotúčom 300 mm, vzadu kotúč 260 mm.

Výška sedadla 860 mm, spotreba 4,0 l/100 km, emisie CO2 99 g/100 km, nádrž 18 litrov, hmotnosť bez náplní 187 kg.

1-Aprilia-Tuareg 2-Aprilia-Tuareg 3-Aprilia-Tuareg
Autor: J. Goldberger
Foto: Aprilia
Pridať komentár
Bleskovky
goodyear-compact
Goodyear uvádza na trh nový rad pneumatík Powerload, ktoré zvyšujú produktivitu práce, majú dlhšiu životnosť a znižujú prevádzkové náklady. Doplnené sú o významné moderné technológie, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre kompaktné kolesové nakladače a malé grejdre. Využívajú sa v stavebníctve, pri nakládke materiálov, v logistickej podpore, v poľnohospodárstve a aj pri úpravách terénu. Pneumatiky Goodyear Powerload zahŕňajú novú technológiu Smooth Guard, vrátane extra silnej a hladkej vrstvy gumy v oblasti ramien a bočnice. Tá pneumatikám nového radu prepožičiava maximálnu robustnosť a zvyšuje odolnosť proti rezným ranám a poškodeniu kostry, zároveň posilňuje konštrukciu bočníc, zvyšuje stabilitu a uľahčuje ovládateľnosť strojov. Dezén behúňa je inšpirovaný osvedčeným Goodyear TL-3A+. Pre Powerload bol upravený pre rozmer 18" a 20".
AAA-AUTO
Spoločnosť Aures, do ktorej siete patria AAA Auto Mototechna, Auto Diskont a Driverama, ponúka takmer 160 voľných pracovných pozícií. Nové personálne posily potrebuje vzhľadom na vysoký dopyt po jazdených autách a rekordný predaj v celej sieti svojich pobočiek. V prvom štvrťroku tohto roku sa v celom holdingu Aures predalo najviac vozidiel v porovnaní s rovnakým období roka počas 30-ročnej existencie spoločnosti. Nových pracovníkov si vyžaduje aj rozvoj pobočkovej siete spoločnosti Driverama, ktorá obchoduje online s jazdenými vozidlami v Nemecku. Aures spustil tiež vlastný talentový program, ktorého cieľom je hľadať nových manažérov priamo medzi vlastnými zamestnancami.
mini
Priaznivci a majitelia prémiových kompaktných automobilov značky Mini a starších klasických Mini sa počas posledného víkendu stretli na 29. ročníku Slovenského zrazu značky a užívali si tri dni príťažlivého programu v príjemnej rodinnej atmosfére a dobrej nálade. Spestrila ho aj navigačná rallye a turistické prechádzky cez unikátne Jánošíkove diery. Zraz majiteľov Mini sa konal v okolí Autocampingu Belá-Nižné Kamence, neďaleko Terchovej v malebnom Jánošíkovom kraji. Zúčastnilo sa ho 75 "miníkov" novej i pôvodnej staršej generácie zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. Najvzdialenejší účastník bol z Maďarska a najstarším modelom Mini Marcos z 1968.