Audi Q4 e-tron a Q4 Sportback e-tron, prvé prídu už v júni

Pondelok, 03 máj 2021

Prvým elektrickým SUV automobilky Audi je model Q4 e-tron spolu so svojim dvojčaťom Q4 Sportback e-tron, pričom ten druhý je SUV kupé. Hneď teda dve karosárske verzie, ktoré nadväzujú na skôr predstavené koncepty.

1-audi-q4-etron

Modely e-tron hneď na prvý pohľad zaujmú zvláštnou, vlastne skôr špecifickou maskou chladiča, vypuklejšími bokmi a svetlometmi typu Matrix LED, ktoré však budú za príplatok, ale svetlá LED sú vo výbave každého e-tronu už v sérii.

Oba varianty elektrického Q4 stoja na koncernovej platforme pre modely s elektrickým pohonom. Vpredu je použitá náprava McPherson, zadná má nápravu päťprvkovú. Všetky verzie majú športovo ladený podvozok, jedna z verzií je so zníženou svetlou výškou o 15 milimetrov, podobne aj progresívne riadenie. Za príplatok môže mať tiež adaptívne tlmiče a iné.

Celkovou dĺžkou 4,59 metra a rázvorom náprav 2,76 metra patria modely e-tron k tým stredne veľkým, ale vnútorný priestor sa podľa výrobcu vyrovná dĺžkou kabíny 1,83 metra omnoho väčším SUV. Podobne sa dá hovoriť aj o veľkosti batožinového priestoru, ktorý v závislosti od polohy operadiel zadných sedadiel má 520 až 1490 litrov, pri verzii Sportback 535 až 1460 litrov.

Oba modely, tak e-tron ako aj Sportback e-tron, môžu byť vybavené niektorým z dvoch kapacitou rozdielnych batérií, a to s využiteľnou kapacitou 52 kWh (celková 55 kWh), alebo 77 kWh (celkove 82 kWh).

Menšia z batérií je pre verziu 35 e-tron, jej elektromotor s výkonom 127 kW (170 k) a krútiacim momentom 310 Nm, a poháňa výlučne kolesá zadnej nápravy. Akceleruje z nuly na stovku za 9 sekúnd a vie ísť rýchlosťou 160 km/h.

Silnejšia batéria je pre Q 40 e-tron a 50 e-tron. Verzia Q 40 e-tron poháňa tiež len kolesá zadnej nápravy, elektromotor má však výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment rovnako 310 Nm. Stovku zvládne za 8,5 sekundy a maximálku má 160 km/h.

Vrcholnou výkonovou verziou je 50 e-tron. Používa dva elektromotory a poháňajú všetky štyri kolesá. Predný elektromotor má 80 kW (109 k), zadný 150 kW (204 k). Celkový systémový výkon je 220 kW (299 k), akceleruje za 6,2 sekundy a vie ísť až 180 km/h. Stály pohon zaisťuje zadný elektromotor, predným sa pripája len v prípade potreby lepšej trakcie, alebo pri silnej akcelerácii.

Akú vzdialenosť prejde elektrické Q4 na jedno nabitie? Verzia Q4 35 e-tron dojde do vzdialenosti 341 km, Q4 Sportback e-tron 349 km, Q4 40 e-tron 420 km, Q4 50 e-tron 488 km a Q4 50 Sportback 497 km (všetko podľa WLTP). Na nabíjanie batérií poslúžia nabíjacie stanice so striedavým i jednosmerným prúdom.

Na európsky trh prídu prvé nové elektrické SUV Audi Q4 e-tron v priebehu júna, Q4 Sportback potom koncom leta trohto roku. Pokiaľ ide o ceny, zatiaľ vieme, že v Nemecku sa základný Q4 e-tron začína na 41 900 eurách, rovnako základný Q4 Sportback e-tron bude stáť o 2000 eur viac.

1-audi-q4-etron 2-audi-q4-etron 3-audi-q4-etron
Autor: J. Goldberger
Foto: Audi
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.