Audi Q8 e-tron, vlajkový elektromobil značky

Štvrtok, 29 december 2022

V prvej polovici novembra predstavila automobilka Audi nový vlajkový elektromobil značky so štvoricou kruhov v značke. Vychádza z predchádzajúceho elektrického SUV s jednoduchým označením e-tron. Veľká modernizácia prináša okrem nového vzhľadu a novej techniky aj nové meno Q8 e-tron (pre SUV) a Q8 e-tron Sportback (kupé).

1-audiq8-etron
Audi Q8 e-tron, nová vlajková loď značky, patrí medzi absolútne špičky v segmente SUV

Modelom e-tron odštartovalo Audi v roku 2018 epochu elektromobility a položilo základy elektrickej budúcnosti značky so štyrmi kruhmi v znaku. Odvtedy tento model, ako o tom hovorí Audi, udával tón v segmente SUV vyššej triedy s elektrickým pohonom.

Od uvedenia Audi e-tronu do predaja, približne pred štyrmi rokmi, a 150 tisíc predanými kusmi disponuje nemecká automobilkaôsmimi elektrickými modelmi. Do roku 2026 ich má byť viac ako dvadsať. Potom už bude Audi na svetový trh uvádzať iba elektrické modely.

Modernizácia elektrického SUV e-tron znamená úpravu vzhľadu, tiež nový dizajn a prináša aj dynamickejšie jazdné vlastnosti. Väčšia je aj kapacita batérie a znesie tiež vyšší nabíjací výkon.

3-autiq8-etron
Dizajnové zmeny sa udiali aj na zadnej časti karosérie novej vlajkovej lodi SUV

Novinka sa vyznačuje optimalizovanou koncepciou pohonu, lepšou aerodynamikou, vyšším nabíjacím výkonom, väčšou kapacitou batérie a dojazdom predĺženým do 582 kilometrov pri verzii SUV, a až do 600 kilometrov pri verzii Sportback (kupé). Prichádza tak so zvýšenou efektivitou, predĺženým dojazdom a vycibreným dizajnom.

Výrazné dizajnové zmeny na novom Q8 e-tron nájdeme predovšetkým na prednej časti karosérie, ktoré dodávajú novej vlajkovej lodi SUV sviežejší vzhľad. Prepracovaná je predná maska, ktorá maskuje tradičnú z modelov so spaľovacím motorom, väčšie sú nasávacie otvory na bokoch prednej časti nárazníka, a vylepšená je aj celková aerodynamika.

To spolu s úpravou tvarov zadného difúzora znížilo koeficient aerodynamického odporu verzie SUV na 0,27, Sportbacku na 0,24. Audi pri elektrických modeloch zavádza na modeloch Q8 e-tron novú corporate identity v exteriéri dvojrozmerným vyhotovením loga štyroch kruhov. Nové je aj označenie Audi na B-stĺpiku karosérie.

Audi Q8 e-tron je poriadny kus železa. Oproti predchodcovi sú obidve nové verzie Q8 o 39 milimetrov širšie. Dlhé je takmer päť metrov, presne 4915 milimetrov, široké 1937 milimetrov a na výšku má Sportback 1619 milimetrov, SUV 1633 milimetrov.

2-autiq8-etron-sportback
Audi Q8 e-tron Sportback uprednostňuje asfalt pred cestami do prírody

Vďaka rázvoru 2928 milimetrov je na zadných sedadlách veľa miesta pre nohy. Batožinový priestor ponúka základný objem 569 litrov pri SUV a 528 litrov pri verzii Sportback. K tomu je ešte ďalších 62 litrov pod prednou kapotou.

To podstatné je schované v podlahe karosérie. Q8 e-tron ponúka pre SUV i kupé tri verzie elektrického pohonu všetkých kolies pohonu. Základom verzie SUV je Q8 50 e-tron, pre kupé Q8 50 e-tron Sportback. S dvoma elektromotormi ponúkajú systémový výkon 250 kW/340 k a krútiaci moment 664 Nm, dojazd do 491 km (SUV), resp. do 505 km (Sportback). Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 200 km/h.

Audi Q8 55 e-tron a Q8 55 e-tron Sportback disponujú v režime Boost systémovým výkonom z dvoch elektromotorov 300 kW (408 k) a krútiaci moment 664 Nm. Dojazd podľa WLTP je pri SUV do 582 km, pri Sportbacku do 600 km. Aj tu je maximálna rýchlosť elektronicky obmedzená na 200 km/h.

Špičkové modely Audi SQ8 e-tron poháňajú tri elektromotory, ktoré v režime Boost majú systémový výkon 370 kW (503 k) a krútiaci moment 973 Nm. Dojazd modelov SQ8 e-tron je do 494 km pri SUV a do 513 km pri verzii Sportback. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 210 km/h.

Autor: J. Goldberger
Foto: Audi
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.