BMW 1: modernejšie kupé i kabriolet

Piatok, 17 december 2010

Po nedávnom predstavení BMW 1M Coupé pripravila mníchovská automobilka obnovu aj svojich menej výkonných modelov kupé a kabriolet. Viaceré zo zmien sú prevzaté práve z "ostrého" BMW 1M. Najvýraznejšou zmenou na modernizovanom kupé i kabriolete sú predné LED svetlomety a vzadu zmenený dizajn koncových svetiel v tvare písmena L. Na podvozku ani pohonnej jednotke k väčším zmenám nedošlo.

BMW 1 zboku

Nové BMW radu 1 Coupé i Cabrio dostali starostlivo zvolené dizajnové modifikácie a lepšie aerodynamické vlastnosti, ktoré im dodajú viac dynamiky a väčšiu efektivitu. Nový dizajn nástavca pod predným nárazníkom vytvára takzvané "vzduchové záclony", ktoré eliminujú aerodynamicky nepriaznivé turbulencie okolo predných kolies, čím znižujú odpor vzduchu. Štýlovo osviežené sú aj predné a zadné svetlá, pribudli nové farby karosérie, čalúnenia, interiérové obklady a kvalitatívne vylepšenia niektorých ovládacích prvkov.

BMW 1 spredu

Predné svetlomety nového kupé i kabriletu sú aktuálne vylepšené o akcentované pruhy, ktoré prechádzajú ich hornou časťou, využívajú technológiu svietiacich LED diód a slúžia ako denné svetlá. Nové zadné svetlá majú teraz celú plochu červenú. V ich základnom tvare písmena L sú po novom integrované typické dva páry homogénnych LED svetelných pruhov, ktoré vytvárajú pre BMW typický nočný dizajn.

BMW 1 zozadu

Športové ladenie a exkluzivitu interiéru umocňujú nové obkladové materiály. Širšia bude tiež ponuka čalúnenia: pribudne textilné Network v hnedej farbe Magma Brown, ale aj kožené Boston vo farbách Oyster alebo Savanna Beige. Interiér môže vylepšiť aj športový kožený multifunkčný volant, prípade M športový volant, rovnako s ovládacími tlačidlami.

Funkčné vylepšenie sa týka tlačidla dynamickej kontroly stability, ktoré namiesto doterajšieho označenia písmenami DSC dostalo nový medzinárodne zrozumiteľný piktogram. Ovládače svetiel a klimatizácie dostali nové elegantné chrómované lemovanie. K interiérovým obkladom pribudli aj lišty v bielej farbe Alpine.

BMW 1 zboku

BMW u modernizovaných modelov obohacuje exteriérové farby o metalický červený lak a nový hnedý odtieň. Do ponuky diskov pribudnú 17palcové zliatinové kolesá s dizanom Star spoke a Streamlining ako aj nové 18-palcové disky V-spoke so zmiešaným obutím. Základný model BMW 118i Cabrio bude sériovo obutý 16palcovými kolesami s dizajnom zliatinových diskov V-spoke.

Oba modernizované modely, BMW 1 Cuopé i BMW 1 Cabrio budú mať výstavnú premiéru na januárovom autosalóne v americkom Detroite, v predaji budú od marca 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.