BMW 1: modernejšie kupé i kabriolet

Piatok, 17 december 2010

Po nedávnom predstavení BMW 1M Coupé pripravila mníchovská automobilka obnovu aj svojich menej výkonných modelov kupé a kabriolet. Viaceré zo zmien sú prevzaté práve z "ostrého" BMW 1M. Najvýraznejšou zmenou na modernizovanom kupé i kabriolete sú predné LED svetlomety a vzadu zmenený dizajn koncových svetiel v tvare písmena L. Na podvozku ani pohonnej jednotke k väčším zmenám nedošlo.

BMW 1 zboku

Nové BMW radu 1 Coupé i Cabrio dostali starostlivo zvolené dizajnové modifikácie a lepšie aerodynamické vlastnosti, ktoré im dodajú viac dynamiky a väčšiu efektivitu. Nový dizajn nástavca pod predným nárazníkom vytvára takzvané "vzduchové záclony", ktoré eliminujú aerodynamicky nepriaznivé turbulencie okolo predných kolies, čím znižujú odpor vzduchu. Štýlovo osviežené sú aj predné a zadné svetlá, pribudli nové farby karosérie, čalúnenia, interiérové obklady a kvalitatívne vylepšenia niektorých ovládacích prvkov.

BMW 1 spredu

Predné svetlomety nového kupé i kabriletu sú aktuálne vylepšené o akcentované pruhy, ktoré prechádzajú ich hornou časťou, využívajú technológiu svietiacich LED diód a slúžia ako denné svetlá. Nové zadné svetlá majú teraz celú plochu červenú. V ich základnom tvare písmena L sú po novom integrované typické dva páry homogénnych LED svetelných pruhov, ktoré vytvárajú pre BMW typický nočný dizajn.

BMW 1 zozadu

Športové ladenie a exkluzivitu interiéru umocňujú nové obkladové materiály. Širšia bude tiež ponuka čalúnenia: pribudne textilné Network v hnedej farbe Magma Brown, ale aj kožené Boston vo farbách Oyster alebo Savanna Beige. Interiér môže vylepšiť aj športový kožený multifunkčný volant, prípade M športový volant, rovnako s ovládacími tlačidlami.

Funkčné vylepšenie sa týka tlačidla dynamickej kontroly stability, ktoré namiesto doterajšieho označenia písmenami DSC dostalo nový medzinárodne zrozumiteľný piktogram. Ovládače svetiel a klimatizácie dostali nové elegantné chrómované lemovanie. K interiérovým obkladom pribudli aj lišty v bielej farbe Alpine.

BMW 1 zboku

BMW u modernizovaných modelov obohacuje exteriérové farby o metalický červený lak a nový hnedý odtieň. Do ponuky diskov pribudnú 17palcové zliatinové kolesá s dizanom Star spoke a Streamlining ako aj nové 18-palcové disky V-spoke so zmiešaným obutím. Základný model BMW 118i Cabrio bude sériovo obutý 16palcovými kolesami s dizajnom zliatinových diskov V-spoke.

Oba modernizované modely, BMW 1 Cuopé i BMW 1 Cabrio budú mať výstavnú premiéru na januárovom autosalóne v americkom Detroite, v predaji budú od marca 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.