BMW 114d: nový základný model

Štvrtok, 06 september 2012

Mníchovská automobilka pokračuje počas tejto jesene v servírovaní noviniek. K doterajšej štandardnej ponuke pridáva nové modely s menšími, úspornejšími a ekologickejšími motormi. Čerstvou novinkou v kompaktnej triede je BMW 114d. K novinkám jesene 2012 pridáva BMW aj ďalšie modely.

BMW 114d
Nový základný model BMW 114d je mimoriadne úsporný a ekologický automobil

Od tohtoročnej jesene rozširuje BMW ponuka naftových motorov pre BMW radu 1. Nové BMW 114d zaujíma pozíciu mimoriadne úspornej základnej verzie. Model 114d poháňa 1,6litrový naftový štvorvalec s technológiou BMW TwinPower Turbo, ktorá kombinuje prepĺňanie turbodúchadlom s variabilnou geometriou a priame vstrekovanie common-rail so solenoidovými ventilmi a maximálnym pracovným tlakom 1600 barov.

Základný dieselový BMW 114d má maximálny výkon 95 koní pri 4000 otáčkach, najvyšší krútiaci moment 235 Nm medzi 1500 až 2750 otáčkami. To mu umožní akcelerovať z nuly na 100 km/h za 12,2 sekundy a ísť najvyššou rýchlosťou 185 km/h. Priemerná spotreba sa pohybuje od 4,1 do 4,3 l/100 km, emisie CO2 od 109 do 112 g/km.

Aj nové BMW 114d je štandardne vybavené komplexným súborom technológií BMW EfficientDynamics. Okrem iného rekuperáciou brzdnej energie má indikátor zmeny prevodového stupňa, funkciu Auto Start-Stop, aktiváciu pomocných jednotiek (iba v prípade potreby), elektrický posilňovač riadenia či pneumatiky so zníženým valivým odporom. Navyše, BMW 114d disponuje ECO PRO režimom, ktorý sa aktivuje pomocou štandardne dodávaného ovládača jazdného zážitku, ktorý umožňujúceho voľbu športovej alebo komfortnej jazdy.

Pre BMW radu 1 bude po prvýkrát k dispozícii aj pohon všetkých kolies BMW xDrive. Zároveň BMW zvýši počet modelov BMW, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 6. Od jesene 2012 vyhovejú nárokom emisnej klasifikácie, ktorá vstúpi do platnosti až v roku 2014, ďalšie modelové varianty BMW radu 1, BMW radu 3, ako aj BMW X1.

Novinkou v strednej triede je BMW 320i EfficientDynamics Edition sedan, prvý benzínový model s rozšíreným balíkom technológií na zníženie spotreby a emisií.

BMW radu 3 Touring bude mať hneď pri uvedení na trh novú generáciu doplnkového navigačného systému Professional. Systém, ktorý teraz obsahuje okrem iného aj trojrozmernú grafickú prezentáciu všetkých zobrazení menu, má vyšší komfort ovládania a hlasového rozoznávania, sa na jeseň 2012 zavedie aj do BMW radu 3 sedan. Novinkou pre BMW radu 3 bude opcia Active Protection, ktorá bude obsahovať aj nový asistenčný systém na stráženie pozornosti vodiča.

BMW 114d BMW 120 xDrive BMW M135 xDrive
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."