BMW 114d: nový základný model

Štvrtok, 06 september 2012

Mníchovská automobilka pokračuje počas tejto jesene v servírovaní noviniek. K doterajšej štandardnej ponuke pridáva nové modely s menšími, úspornejšími a ekologickejšími motormi. Čerstvou novinkou v kompaktnej triede je BMW 114d. K novinkám jesene 2012 pridáva BMW aj ďalšie modely.

BMW 114d
Nový základný model BMW 114d je mimoriadne úsporný a ekologický automobil

Od tohtoročnej jesene rozširuje BMW ponuka naftových motorov pre BMW radu 1. Nové BMW 114d zaujíma pozíciu mimoriadne úspornej základnej verzie. Model 114d poháňa 1,6litrový naftový štvorvalec s technológiou BMW TwinPower Turbo, ktorá kombinuje prepĺňanie turbodúchadlom s variabilnou geometriou a priame vstrekovanie common-rail so solenoidovými ventilmi a maximálnym pracovným tlakom 1600 barov.

Základný dieselový BMW 114d má maximálny výkon 95 koní pri 4000 otáčkach, najvyšší krútiaci moment 235 Nm medzi 1500 až 2750 otáčkami. To mu umožní akcelerovať z nuly na 100 km/h za 12,2 sekundy a ísť najvyššou rýchlosťou 185 km/h. Priemerná spotreba sa pohybuje od 4,1 do 4,3 l/100 km, emisie CO2 od 109 do 112 g/km.

Aj nové BMW 114d je štandardne vybavené komplexným súborom technológií BMW EfficientDynamics. Okrem iného rekuperáciou brzdnej energie má indikátor zmeny prevodového stupňa, funkciu Auto Start-Stop, aktiváciu pomocných jednotiek (iba v prípade potreby), elektrický posilňovač riadenia či pneumatiky so zníženým valivým odporom. Navyše, BMW 114d disponuje ECO PRO režimom, ktorý sa aktivuje pomocou štandardne dodávaného ovládača jazdného zážitku, ktorý umožňujúceho voľbu športovej alebo komfortnej jazdy.

Pre BMW radu 1 bude po prvýkrát k dispozícii aj pohon všetkých kolies BMW xDrive. Zároveň BMW zvýši počet modelov BMW, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 6. Od jesene 2012 vyhovejú nárokom emisnej klasifikácie, ktorá vstúpi do platnosti až v roku 2014, ďalšie modelové varianty BMW radu 1, BMW radu 3, ako aj BMW X1.

Novinkou v strednej triede je BMW 320i EfficientDynamics Edition sedan, prvý benzínový model s rozšíreným balíkom technológií na zníženie spotreby a emisií.

BMW radu 3 Touring bude mať hneď pri uvedení na trh novú generáciu doplnkového navigačného systému Professional. Systém, ktorý teraz obsahuje okrem iného aj trojrozmernú grafickú prezentáciu všetkých zobrazení menu, má vyšší komfort ovládania a hlasového rozoznávania, sa na jeseň 2012 zavedie aj do BMW radu 3 sedan. Novinkou pre BMW radu 3 bude opcia Active Protection, ktorá bude obsahovať aj nový asistenčný systém na stráženie pozornosti vodiča.

BMW 114d BMW 120 xDrive BMW M135 xDrive
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.