BMW 114d: nový základný model

Štvrtok, 06 september 2012

Mníchovská automobilka pokračuje počas tejto jesene v servírovaní noviniek. K doterajšej štandardnej ponuke pridáva nové modely s menšími, úspornejšími a ekologickejšími motormi. Čerstvou novinkou v kompaktnej triede je BMW 114d. K novinkám jesene 2012 pridáva BMW aj ďalšie modely.

BMW 114d
Nový základný model BMW 114d je mimoriadne úsporný a ekologický automobil

Od tohtoročnej jesene rozširuje BMW ponuka naftových motorov pre BMW radu 1. Nové BMW 114d zaujíma pozíciu mimoriadne úspornej základnej verzie. Model 114d poháňa 1,6litrový naftový štvorvalec s technológiou BMW TwinPower Turbo, ktorá kombinuje prepĺňanie turbodúchadlom s variabilnou geometriou a priame vstrekovanie common-rail so solenoidovými ventilmi a maximálnym pracovným tlakom 1600 barov.

Základný dieselový BMW 114d má maximálny výkon 95 koní pri 4000 otáčkach, najvyšší krútiaci moment 235 Nm medzi 1500 až 2750 otáčkami. To mu umožní akcelerovať z nuly na 100 km/h za 12,2 sekundy a ísť najvyššou rýchlosťou 185 km/h. Priemerná spotreba sa pohybuje od 4,1 do 4,3 l/100 km, emisie CO2 od 109 do 112 g/km.

Aj nové BMW 114d je štandardne vybavené komplexným súborom technológií BMW EfficientDynamics. Okrem iného rekuperáciou brzdnej energie má indikátor zmeny prevodového stupňa, funkciu Auto Start-Stop, aktiváciu pomocných jednotiek (iba v prípade potreby), elektrický posilňovač riadenia či pneumatiky so zníženým valivým odporom. Navyše, BMW 114d disponuje ECO PRO režimom, ktorý sa aktivuje pomocou štandardne dodávaného ovládača jazdného zážitku, ktorý umožňujúceho voľbu športovej alebo komfortnej jazdy.

Pre BMW radu 1 bude po prvýkrát k dispozícii aj pohon všetkých kolies BMW xDrive. Zároveň BMW zvýši počet modelov BMW, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 6. Od jesene 2012 vyhovejú nárokom emisnej klasifikácie, ktorá vstúpi do platnosti až v roku 2014, ďalšie modelové varianty BMW radu 1, BMW radu 3, ako aj BMW X1.

Novinkou v strednej triede je BMW 320i EfficientDynamics Edition sedan, prvý benzínový model s rozšíreným balíkom technológií na zníženie spotreby a emisií.

BMW radu 3 Touring bude mať hneď pri uvedení na trh novú generáciu doplnkového navigačného systému Professional. Systém, ktorý teraz obsahuje okrem iného aj trojrozmernú grafickú prezentáciu všetkých zobrazení menu, má vyšší komfort ovládania a hlasového rozoznávania, sa na jeseň 2012 zavedie aj do BMW radu 3 sedan. Novinkou pre BMW radu 3 bude opcia Active Protection, ktorá bude obsahovať aj nový asistenčný systém na stráženie pozornosti vodiča.

BMW 114d BMW 120 xDrive BMW M135 xDrive
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.