BMW 114d: nový základný model

Štvrtok, 06 september 2012

Mníchovská automobilka pokračuje počas tejto jesene v servírovaní noviniek. K doterajšej štandardnej ponuke pridáva nové modely s menšími, úspornejšími a ekologickejšími motormi. Čerstvou novinkou v kompaktnej triede je BMW 114d. K novinkám jesene 2012 pridáva BMW aj ďalšie modely.

BMW 114d
Nový základný model BMW 114d je mimoriadne úsporný a ekologický automobil

Od tohtoročnej jesene rozširuje BMW ponuka naftových motorov pre BMW radu 1. Nové BMW 114d zaujíma pozíciu mimoriadne úspornej základnej verzie. Model 114d poháňa 1,6litrový naftový štvorvalec s technológiou BMW TwinPower Turbo, ktorá kombinuje prepĺňanie turbodúchadlom s variabilnou geometriou a priame vstrekovanie common-rail so solenoidovými ventilmi a maximálnym pracovným tlakom 1600 barov.

Základný dieselový BMW 114d má maximálny výkon 95 koní pri 4000 otáčkach, najvyšší krútiaci moment 235 Nm medzi 1500 až 2750 otáčkami. To mu umožní akcelerovať z nuly na 100 km/h za 12,2 sekundy a ísť najvyššou rýchlosťou 185 km/h. Priemerná spotreba sa pohybuje od 4,1 do 4,3 l/100 km, emisie CO2 od 109 do 112 g/km.

Aj nové BMW 114d je štandardne vybavené komplexným súborom technológií BMW EfficientDynamics. Okrem iného rekuperáciou brzdnej energie má indikátor zmeny prevodového stupňa, funkciu Auto Start-Stop, aktiváciu pomocných jednotiek (iba v prípade potreby), elektrický posilňovač riadenia či pneumatiky so zníženým valivým odporom. Navyše, BMW 114d disponuje ECO PRO režimom, ktorý sa aktivuje pomocou štandardne dodávaného ovládača jazdného zážitku, ktorý umožňujúceho voľbu športovej alebo komfortnej jazdy.

Pre BMW radu 1 bude po prvýkrát k dispozícii aj pohon všetkých kolies BMW xDrive. Zároveň BMW zvýši počet modelov BMW, ktoré spĺňajú emisnú normu Euro 6. Od jesene 2012 vyhovejú nárokom emisnej klasifikácie, ktorá vstúpi do platnosti až v roku 2014, ďalšie modelové varianty BMW radu 1, BMW radu 3, ako aj BMW X1.

Novinkou v strednej triede je BMW 320i EfficientDynamics Edition sedan, prvý benzínový model s rozšíreným balíkom technológií na zníženie spotreby a emisií.

BMW radu 3 Touring bude mať hneď pri uvedení na trh novú generáciu doplnkového navigačného systému Professional. Systém, ktorý teraz obsahuje okrem iného aj trojrozmernú grafickú prezentáciu všetkých zobrazení menu, má vyšší komfort ovládania a hlasového rozoznávania, sa na jeseň 2012 zavedie aj do BMW radu 3 sedan. Novinkou pre BMW radu 3 bude opcia Active Protection, ktorá bude obsahovať aj nový asistenčný systém na stráženie pozornosti vodiča.

BMW 114d BMW 120 xDrive BMW M135 xDrive
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring