BMW 2 Active Tourer: Naživo v Ženeve

Utorok, 25 február 2014

Dávnejšie avizované BMW pre bavorskú značku s netradičným pohonom predných kolies prichádza v podobe kompaktného MPV. Nový BMW 2 Active Tourer je tu a premiéru naživo bude mať na autosalóne v Ženeve.

1 BMW 2 Active Tourer
Bavorská automobilka má historicky prvé MPV, kompaktný model BMW 2 Active Tourer. Naživo ho BMW predstaví už o týždeň na autosalóne v Ženeve.

Mníchovská automobilka zaradila svoj nový model do modelového radu 2. BMW tak rozširuje svoje portfólio a po prvý raz vstupuje do segmentu v ktorom doteraz nemalo zastúpenie. V triede prémiových kompaktov nové BMW 2 Active Tourer spája komfort a priestorovú funkčnosť s hodnotami ako dynamika, štýl a elegancia, ktoré sú pre BMW typické.

Po Coupé je kompaktný Active Tourer ďalšie BMW radu 2. Po každej stránke ide o model so športovými a harmonickými proporciami. Spája kompaktné rozmery s príjemným pocitom z priestoru a vďaka rozmerom – dĺžke 4342 milimetrov, šírke 1800 milimetrov, výške 1555 milimetrov a rázvoru 2670 milimetrov – je ideálnym pre stále rastúce nároky na mobilitu v meste.

Variabilný batožinový priestor s objemom od 468 do 1510 litrov a sklopné zadné operadlo delené v pomere 40:20:40 naznačujú každodennú využiteľnosť. Vďaka posuvnej zadnej lavici sa tak dá zvýšiť pohodlie cestujúcich na zadných sedadlách alebo zväčšiť objem kufra. Ľahký prístup do batožinového priestoru umožňujú veľké a široko sa otvárajúce piate dvere.

Nároky na variabilnosť a funkčnosť si v triede prémiových kompaktov vyžadujú špeciálne požiadavky na koncepciu. Preto vsadilo BMW pri modeli 2 Active Tourer na pohon predných kolies, ktorý zodpovedá nárokom na aktívnu jazdu. Väčší rázvor 2670 milimetrov a vyššia línia strechy umožňujú optimálne využívať vnútorný priestor. Vodič a spolujazdec sedia podstatne vyššie ako v sedane, čo umožňuje dobrý výhľad a navyše uľahčuje nastupovanie a vystupovanie. Množstvo odkladacích priestorov a na želanie sklápateľná operadlo spolujazdca sú predpokladom vysokej flexibility a dobrého využívania priestoru.

4 BMW 2 Active Tourer

Popri základnej verzii umožnia individualizáciu v interiéri i exteriéri dve ďalšie výbavové línie. Sport Line zvýrazní dynamické prvky, Luxury Line bude klásť dôraz na eleganciu a exkluzivitu. M Sportpaket, ktorý príde na trh v novembri, sa postará o dodatočné možnosti individualizácie. Prostredníctvom M aerodynamického balíka, M športového podvozka, 17 alebo 18 palcových M diskov a v interiéri M koženým volantom a športovými sedadlami so špecifickým čalúnením BMW 2 Active Tourer zvýrazní najvyššiu mieru rozoznateľnosti na ceste. Na konci jesene rozšíria ponuku varianty s inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive.

V BMW radu 2 Active Tourer bude po prvý raz v triede prémiových kompaktov k dispozícii Head-Up displej. Plnofarebne premieta do zorného poľa vodiča všetky relevantné jazdné informácie. Nezobrazujú sa však na prednom skle, ale na bezfarebnom skle medzi volantom a predným sklom. Vodič tak vidí všetky podstatné informácie bez toho, aby musel odvrátiť pohľad od cesty.

BMW 2 Active Tourer bude využívať najnovšiu generácia motorov. Na začiatok budú tri – výkonné, ľahké a hospodárne troj- a štvorvalcové. Presviedčať budú svojou kompaktnosťou, umiestnené pre BMW netradične priečne, vybavené technológiou BMW TwinPower Turbo. Spĺňajú emisnú normu EU6.

2 BMW 2 Active Tourer

Pri uvedení na trh bude základom benzínová verzia 218i s tromi valcami, s objemom 1,5 litra a výkonom 136 koní. Kombinovaná spotreba je 4,9 litra na sto kilometrov. Strednú ponuku vyplní naftový dvojlitrový štvorvalec 218d s výkonom 150 koní a krútiacim momentom 330 Nm. Ten má mať kombinovanú spotrebu 4,1 l/100 km, akcelerovať z nuly na sto dokáže za 8,9 sekundy a vie ísť najviac 205 km/h.

Topmodelom pri uvádzaní do predaja bude benzínový 225i Active Tourer. S výkonom 231 koní sa po nemeckých diaľniciach môže naháňať aj so šporťákmi. Zrýchliť z 0 na 100 km/h vie za 6,8 sekundy, dosahuje najvyššiu rýchlosť 235 km/h. So svojimi parametrami, ale aj kombinovanou spotrebou 6,0 l/100 km vytvára tento štvorvalec s turbom dynamické výzvy vozidlám nielen vo svojej triede.

1 BMW 2 Active Tourer 2 BMW 2 Active Tourer 3 BMW 2 Active Tourer 4 BMW 2 Active Tourer 5 BMW 2 Active Tourer 6 BMW 2 Active Tourer
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."