BMW 2 Coupé čaká na premiéru

Piatok, 03 január 2014

Automobilka BMW má namiesto ešte donedávna vyrábaného kupé a kabrioletu radu jeden náhradu, ktorá sa pravdepodobne už v marci tohto roku dostane do predaja. Nové BMW radu 2 bude zatiaľ vo verzii kupé, kabriolet príde na rad neskôr.

1 BMW 2 CoupéBMW 2 Coupé nahradí jednotkový rad kupé, ktoré sa prestalo vyrábať v lete 2013

Nové BMW radu 2 Coupé je výsledkom odčlenenia sa od BMW radu 1. Týka sa to tak dizajnu ako aj jazdných výkonov. Aj keď nové ku nebude mať ľahké nahradiť svojho predchodcu, pretože BMW radu 1 bol nadmieru úspešný model a vo svete sa ho za takmer desať rokov výroby predalo vyše 150 000 exemplárov. Na druhej strane má nové dvojkové kupé zmenený vzhľad, rozmerovo je väčší a obsahuje väčšie množstvo technologických prvkov a bohatšiu sériovú výbavu.

Dvojdverové kupé BMW radu 2 je dlhé 4432 milimetrov, čo je o oproti kupé radu 1 viac o 72 milimetrov. Nový model je širší o 32 milimetrov a má 1774 milimetrov, rázvor náprav je dlhší o 30 a meria 2690 milimetrov. Rozchod kolies vpredu je 1521 mm (+ 41 mm) a vzadu 1556 mm (+ 43 mm). Zmenšila sa len výška vozidla o 5 na 1418 mm. Väčšie vonkajšie rozmery úzko súvisia s väčšou priestorovou ponukou v interiéri, aj batožinovým priestorom, ktorý je väčší o 20 litrov a jeho objem je 390 litrov. Nové BMW radu 2 Coupé má tiež vylepšené aerodynamické vlastnosti –hodnota súčiniteľa aerodynamického odporu cw je teraz 0,29.

S exteriérom ladia aj športové vlastnosti BMW radu 2 Coupé ako aj špecifické portfólio motorov a k tomu vyladený podvozok. Dvojlitrový štvorvalec BMW 220i Coupé s výkonom 135 kW/184 koní je prvýkrát v ponuke kompaktných vozidiel. A BMW M235i Coupé so svojím trojlitrovým radovým šesťvalcom s výkonom 240 kW/326 koní je najvýkonnejšou benzínovou verziou BMW M Performance. Turbodiesely zastúpi spočiatku pravdepodobne dvojlitrový štvorvalec s výkonom 135 kW/184 k. Neskôr by mali nasledovať ďalšie verzie motorov.

Premiéru by nové BMW radu 2 kupé malo mať už tento mesiac na autosalóne v americkom Detroite a do predaja by sa malo dostať do konca marca tohto roku. Dvojkový kabriolet by mal prísť približne o pol roka neskôr.

1 BMW 2 Coupé 2 BMW 2 Coupé 3 BMW 2 Coupé
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.