BMW 2 Coupé čaká na premiéru

Piatok, 03 január 2014

Automobilka BMW má namiesto ešte donedávna vyrábaného kupé a kabrioletu radu jeden náhradu, ktorá sa pravdepodobne už v marci tohto roku dostane do predaja. Nové BMW radu 2 bude zatiaľ vo verzii kupé, kabriolet príde na rad neskôr.

1 BMW 2 CoupéBMW 2 Coupé nahradí jednotkový rad kupé, ktoré sa prestalo vyrábať v lete 2013

Nové BMW radu 2 Coupé je výsledkom odčlenenia sa od BMW radu 1. Týka sa to tak dizajnu ako aj jazdných výkonov. Aj keď nové ku nebude mať ľahké nahradiť svojho predchodcu, pretože BMW radu 1 bol nadmieru úspešný model a vo svete sa ho za takmer desať rokov výroby predalo vyše 150 000 exemplárov. Na druhej strane má nové dvojkové kupé zmenený vzhľad, rozmerovo je väčší a obsahuje väčšie množstvo technologických prvkov a bohatšiu sériovú výbavu.

Dvojdverové kupé BMW radu 2 je dlhé 4432 milimetrov, čo je o oproti kupé radu 1 viac o 72 milimetrov. Nový model je širší o 32 milimetrov a má 1774 milimetrov, rázvor náprav je dlhší o 30 a meria 2690 milimetrov. Rozchod kolies vpredu je 1521 mm (+ 41 mm) a vzadu 1556 mm (+ 43 mm). Zmenšila sa len výška vozidla o 5 na 1418 mm. Väčšie vonkajšie rozmery úzko súvisia s väčšou priestorovou ponukou v interiéri, aj batožinovým priestorom, ktorý je väčší o 20 litrov a jeho objem je 390 litrov. Nové BMW radu 2 Coupé má tiež vylepšené aerodynamické vlastnosti –hodnota súčiniteľa aerodynamického odporu cw je teraz 0,29.

S exteriérom ladia aj športové vlastnosti BMW radu 2 Coupé ako aj špecifické portfólio motorov a k tomu vyladený podvozok. Dvojlitrový štvorvalec BMW 220i Coupé s výkonom 135 kW/184 koní je prvýkrát v ponuke kompaktných vozidiel. A BMW M235i Coupé so svojím trojlitrovým radovým šesťvalcom s výkonom 240 kW/326 koní je najvýkonnejšou benzínovou verziou BMW M Performance. Turbodiesely zastúpi spočiatku pravdepodobne dvojlitrový štvorvalec s výkonom 135 kW/184 k. Neskôr by mali nasledovať ďalšie verzie motorov.

Premiéru by nové BMW radu 2 kupé malo mať už tento mesiac na autosalóne v americkom Detroite a do predaja by sa malo dostať do konca marca tohto roku. Dvojkový kabriolet by mal prísť približne o pol roka neskôr.

1 BMW 2 Coupé 2 BMW 2 Coupé 3 BMW 2 Coupé
Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.